RECENZE: Game – hra, ve které jde o život

Audiobook concept. Headphones and books on white isolated background.

Anders de la Mote je bývalý policista a momentálně pracuje jako mezinárodní konzultant bezpečnostních služeb. Jako spisovatel se zapsal do povědomí čtenářů trilogií thrillerů Game o zneužívání moderních počítačových technologií  Game nyní přichází v audio podobě prostřednictvím hlasu Jana Zadražila.

Hlavním hrdinou příběhu z chladného Švédska se stává muž kolem třicítky se jménem HP.  Když jsem toto jméno poprvé uslyšela, napadla mě značka počítačů. A vzhledem k tomu, že v knize jde celou dobu o téma IT, ani bych se tomuto záměru nedivila.

HP je krajně nesympatický chlap, který nemá peníze, práci, krade, a je to celkově takový nezmar, velice mírně řečeno. Cestou vlakem najde na sedadle ležet krásný mobil z leštěné oceli, s číslem na jeho zadní straně. Touha po penězích jej myšlenkami odvádí do nejbližší zastavárny, ale když mobil “ožije”, a ještě k tomu jej oslovuje jeho jménem, začíná být HP mnohem více zvědavý. Telefon mu nabízí odměny za splněné úkoly, dobrodružství, risk a adrenalin. A HP se pouští do hry. Plní zpočátku banální úkoly, které by zvládl kdejaký drzý puberťák, dostává se mu uznání, po kterém tak touží, a samozřejmě také odměn. Jenže úkoly jsou čím dál nebezpečnejší, a hranice mezi Hrou a realitou se začíná ztrácet. A ke všemu je v ohrožení spousta lidí. Ať už jde o jeho sestru Rebeccu, nebo jeho samotného.

Překvapilo mě, jak precizní a propracovaný je projekt s názvem “Hra”. A hlavně – jak jej autor podal v souvislosti s dnešním reálným světem. Ukázal, jak se dá IT svět zneužít, stejně jako lidé, kteří se v něm pohybují či naopak vůbec nepohybují, a vy si na chvíli promítnete všechny špatnosti, které se ve světě dějí, a říkáte si: “Sakra, že by na tom přece jenom bylo?” Protože to, co slyšíte v příběhu, je tam úžasně prolnuto s realitou. Všechno do sebe zapadá, nikde nenajdete žádné prázdné místo, které by chybělo, nebo naopak místo, které by přebývalo. To má autor perfektně vymyšlené.

KOUKNI SE  Recenze: Osvětimská ukolébavka

Audiokniha má jeden zajímavý rys. Všechny názvy kapitol jsou v angličtině. Nicméně právě ony názvy též dodávají knize jisté kouzlo, a posluchače (případně čtenáře) vtahují do děje. Audiokniha má kapitol 22, a trvá celkově 9 hodin a něco málo přes. Taktéž musím vyzdvihnout důmyslné střídání vypravování z pohledu Rebeccy a HP. U každého totiž posloucháte jiný příběh, které se nakonec spojí, ale autor umí střídmě dávkovat napětí právě střídáním vyprávění hrdinů.

Co je ale největším skvostem celé knihy, je závěr. I když se zpočátku poslední kapitoly může zdát trošku zbrklý, považuji jej jednoduše za mistrovský. Dokonale zmást, napínat, a pak udeřit. Nemám slov, ten závěr je naprosto ukázkový. Právě po poslechu poslední kapitoly jsem zůstala sedět ještě notnou chvíli. Vůbec, ale vůbec jsem to nečekala. I přes dokonalost celé knihy považuji právě závěr za korunu celého příběhu. Možná jde jen o můj osobní pocit, ale myslím i, že závěr dostal každého, kdo se s knihou setkal.


Knihu doporučuji. Považuji ji za nezdařilejší a nejpropracovanější dílo za poslední dobu. To téma, postavy, dění, hra samotná, nic z toho nemá chybu. Navíc v knize uslyšíte spoustu dobrých myšlenek. Jak HP v knize řekl: “V kyberprostoru vás nikdo neuslyší řvát.”

Andrea Herbanská

 

audiokniha Game; Anders de la Mote, vydavatel OneHotBook

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five × 3 =