Free2play hry pro každého

Pokud se vám za hry nechce platit, můžete sáhnout po jedné z mnoha her, které jsou nabízeny zadarmo. Free2play hry se v posledních letech dočkaly velkého boomu a proto je dnes už na výběr ze stovek nejrůznějších titulů. Na první pohled by se leckomu mohlo zdát, že trh s free2play hrami ovládají jen všemožné MMORPG (massively multiplayer online role-playing game), ale není to pravda. Uvidíte, že free2play hry se najdou opravdu pro každého. Všechny následující hry jsou zdarma dostupné na Steamu. Registrace je zdarma a zabere jen chvilku vašeho času.

 

Unturned

Unturned

Máte náladu na survival akční hru se zombíky a nezáleží vám tolik na realistické grafice? Pak vás možná zaujme hra Unturned, která grafikou nápadně připomíná Minecraft a náplní hry zase DayZ. I zde je vaším úkolem prostě přežívat ve světě zamořeném zombíky. Otevřený a rozmanitý herní svět můžete prozkoumávat sami, nebo s jinými hráči.

Do hry se dostanete jako slabí a bezmocní a vaší první starostí bude hledání jídla a oblečení, což hráči DayZ jistě dobře znají. Jak budete hrou postupovat dále, budete nacházet stále lepší vybavení, včetně neprůstřelných vest a střelných zbraní. Podstatným herním prvkem je rovněž crafting. Nejdřív budete začínat u jednoduchých věcí, jako je například ohniště nebo spacák, ale postupem času si můžete postavit třeba vlastní dům a pole, kde můžete pěstovat potravu. Obstarat si časem můžete i vozidlo. Unturned vám poskytne mnoho hodin zábavy, ať už máte raději střílení a akci, nebo sandboxovou zábavu plnou craftění. Hru je možno stáhnout zde.

 War Thunder

Akční válečný simulátor War Thunder zaujme každého, koho přitahuje technika (nejen) druhé světové války. V současné době lze převzít ovládání letadel a obrněných vozidel, především tanků, ale v budoucnu do hry přibudou i námořní jednotky. Každý si ve War Thunderu najde to své. Pokud chcete rychlou a nenáročnou leteckou či tankovou bitku na pár minut, zvolíte si arkádový mód, kde vám hra automaticky pomáhá s ovládáním strojů i zaměřováním. Jestli stojíte o opravdovou prověrku svých schopností, dáte přednost simulátorovému módu, který se s vámi nemazlí a například s letadlem se snadno dostanete do vývrtky (pokud se vám vůbec podaří vzlétnout z letiště). Realistický mód je pak něco mezi oběma předchozími.WarThunder_screenshot_18

V současnosti je ve hře 5 hlavních národů – Německo, Sovětský svaz, Velká Británie, Japonsko a USA – z nichž pozemními jednotkami prozatím disponují všichni kromě Japonska. Jako piloti se pak můžete ujmout řízení stíhacích letounů, bitevníků i středních a těžkých bombardérů. Na tankisty zase čekají lehké, střední a těžké tanky, stíhače tanků a protiletadlová obrněná vozidla. Časově se hra pohybuje v rozmezí 30. a 50. let 20. století. Herních map je mnoho a jsou velice variabilní, takže hned tak neomrzí. Hra obsahuje například pouštní, zimní, městské, nebo naopak čistě přírodní mapy různých velikostí.

Společnost Gaijin, která za vývojem hry stojí, v minulosti vytvořila například známý letecký simulátor IL-2 Sturmovik, takže nepřekvapí, že se snaží o maximální realističnost hry. Ta však někdy musí jít stranou v zájmu hratelnosti, takže ve hře se například mezi sebou utkávají stroje národů, které spolu ve skutečnosti nebojovaly, nebo i stroje, jejichž bojové nasazení od sebe dělily roky. K nelibosti mnoha hráčů se ve hře vyskytuje i několik málo strojů, které nikdy bojově nasazeny nebyly, ba nebyly ani sestrojeny a zůstaly jen na papíře. Celkově je však důraz na realitu vysoký a Gaijin se například ke všem strojům pokouší dohledat dobové technické dokumenty, aby byly jejich výkony historicky co nejpřesnější. Model poškození je rovněž realistický a letadla a vozidla zde nemají „životy“, ale jejich poškození se odvíhí od toho, kam je zasáhnete. Můžete tedy do jednoho tanku vystřílet 20 ran a sotva mu poškrábat lak, nebo ho vyhodit do povětří jedním dobře mířeným zásahem do munice.WarThunder_screenshot_30

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Hra je zcela zdarma, za peníze si však lze kupovat prémiové stroje nebo urychlovat získávání výzkumných bodů, které slouží k odemykání novějších strojů. Žádné prémiové stroje však nejsou výrazně silnější než stroje dostupné zdarma, takže jejich přítomnost nijak nenarušuje hratelnost. Hru si můžete stáhnout na Steamu nebo zde.

Dota 2

Dota 2 potěší jak milovníky strategií, tak milovníky RPG. Hra je totiž jakýmsi jejich mixem, strategická složka však převládá. Na první pohled zní vše jednoduše. Herní mapa je rozdělená mezi dvě frakce (Dire a Radiant) a 5 hrdinů ovládaných hráči na každé straně má jediný úkol – zničit hlavní budovu nepřátel, v čemž jim krom hráčů samotných brání obranné budovy a hordy počítačem řízených protivníků.ss_09f21774b2309fcb67a2d9f8b385b47c48e985ff.1920x1080

O jednoduchosti si ale můžete nechat jen zdát. Díky počtu hrdinů (v tuto chvíli jich je celých 111), jejich různým třídám a možnostem vylepšování je hra velmi komplexní a různorodá. Zároveň je vyvážená tak, že žádný z hrdinů není nejsilnější a všichni se vzájemně doplňují. Celý zápas je tak postaven na vzájemné kooperaci hráčů a vyhledávání chyb v taktice protivníka. Hrdina zaměřený na sílu má například velkou výdrž v boji a snaží se na sebe upoutat pozornost nepřátel, zatímco hrdina třídy support se zabývá špionáží a pozorováním.

Ani neustálé hraní na jedné a té samé mapě tak neomrzí, protože každý zápas je ve výsledku jiný a titul tak leckomu poskytne i tisíce hodin zábavy. Za skutečné peníze lze pak kupovat pouze kosmetické úpravy, které neovlivňují hratelnost. Můžete si tedy hru užít, aniž byste do ní vrazili jedinou korunu a nemusíte se bát frustrujících situací z jiných free2play her, kde bojiště ovládnou zvýhodnění hráči, proti kterým jste téměř bezmocní. K dispozici je zdarma zde.

RaceRoom Racing Experience

Na své si přijde i ten, kdo se násilí ve hrách vyhýbá a nebo si prostě jen rád zajezdí. Tento závodní simulátor lze v základu stáhnout zdarma a za peníze si poté můžete dokupovat nová auta a tratě. Zmíněný základ bohužel není nikterak široký.ss_592130a2ed3b22f042181fedf5edfb03d064c8b2.1920x1080

Grafika není nijak oslnivá, ale zvuková stránka a fyzika je na vysoké úrovni. Hrát můžete singleplayer i multiplayer, kde se však musíte občas obrnit a připravit na hráče, kteří se jen snaží kazit hru ostatním. I přes slušné množství různých herních módů  však hra může začít časem nudit a můžete pocítit nutkání si dokoupit placený obsah. Přesto však poskytne hodiny zábavy i zdarma a srdce každého motoristy musí zaplesat, když usedne za volant oblíbeného auta a může se prohnat po některé ze světově známých tratí. Pokud vás závodění baví a nemáte právě co hrát, určitě je dobré dát RaceRoom Racing Experience šanci. Stahovat je možné zde.

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

World of Guns

World of Guns vlastně není hrou v pravém slova smyslu. Při přečtení názvu si nejspíš představíte akční střílečku s velkým počtem zbraní, ale to jste hodně vzdálení realitě. World of Guns je spíš než hrou výukovým materiálem pro mladé zbrojaře nebo fandy zbraní.ss_855472b4e8ebf5b983ba601197fa108b94791f1a.1920x1080

Můžete si prohlédnout nejrůznější střelné zbraně do těch nejmenších detailů, do poslední pružinky je rozebrat a podívat se, co skrývají uvnitř. V dalším módu zase můžete zpomaleně sledovat jejich mechaniku při střelbě, přebíjení a podobně. V módu Hra je vaším úkolem zbraně co nejrychleji rozebírat a zase skládat, což se zaznamenává do světového žebříčku a rovněž je odměňováno body, za které si odemykáte další zbraně. Pochopitelně je mnohem jednodušší si další zbraně dokoupit, ale to už vyjde na stovky korun. Zdarma se zbraně odemykají bohužel jen velmi pomalu, ale skutečně zarytí fandové zbraní s tím nejspíš nebudou mít problém.

Odměnou pilným hráčům je rozsáhlá a různorodá plejáda zbraní. Ve hře se lze seznámt se zbraněmi moderními i historickými (třeba z druhé světové války, ale například i s legendární winchesterovkou, která dobyla divoký západ). Přístupné jsou rovněž střelnice, na kterých si můžete ze zbraní i vystřelit, byť v ne moc povedené grafické úpravě. Pokud vás tedy zbraně zajímají nebo jste si jen vždy říkali, jak vlastně funguje třeba automatická puška, stažením této aplikace rozhodně neprohloupíte. Ke stažení je zdarma například zde.

Planetside 2

Říkáte si, kdy už konečně přijde nějaká ta pořádná akční střílečka? Tak tady je. A ne jen tak ledajaká. V Planetside 2 na vás čekají velkolepé bitvy na ohromných mapách. S příběhem se hra moc nepárá. Obsahuje tři skvěle vybalancované frakce, takže žádná není výrazně silnější než ostatní dvě. Frakce Vanu Sovereignty se vyžívá v mimozemských technologiích a usiluje o jejich maximální využití. Terran Republic se snaží sjednotit planetu Auraxis, na které se hra odehrává, v čemž se jí snaží zabránit frakce New Conglomerate, která usiluje o svobodu.203

Dost už ale o nepodstatném pozadí hry a k hratelnosti samotné. Jak už je zvykem, v Planetside 2 je možné si vybrat z několika tříd, které se vzájemně doplňují. Lehký útočník má například slabší výdrž a výzbroj, ale je pohyblivější a dokáže tak překvapit nečekanými útoky. Těžký útočník je naopak ověnčený těžkými zbraněmi a výbušninami a disponuje velkou výdrží. Inženýr zase může opravovat vozidla nebo přemisťovat respawny, což může klidně rozhodnout celý zápas. Medika netřeba představovat.

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

V Planetside 2 ovšem není nutné pobíhat jen po svých a k dispozici je řada vozidel a letadel. Od rychlých bugin až po těžké a pomalé tanky a od lehkých obratných stíhaček po těžké bombardovací letouny. Vzhledem ke všemu výše zmíněnému je tedy hratelnost na desítky až stovky hodin přesvědčivě zajištěna. Všechno je navíc provedeno v dobré grafice, které prověří možnosti nemalého množství počítačů. HW nároky nejsou zrovna nízké. Jediným prvkem, který může odradit, je počáteční bezradnost nováčků, protože hra je opravdu rozsáhlá. Bylo by ale velkou chybou nechat se tím znechutit a připravit se o zážitek ze skvělé hry. Planetside 2 je zdarma ke stažení zde. Na podobném principu je založena i hra Heroes and Generals, která se však odehrává v prostředí druhé světové války. Ta je rovněž zdarma ke stažení zde.

Robocraft

Robocraft je v principu střílečka, ale potěší každého kreativce. Jak název napovídá, jedná se o souboje robotů. Ty si ovšem nejdřív musíte sami postavit, v čemž vám hra poskytuje nevídanou míru možností. Svoje výtvory pak můžete otestovat v souboji s roboty ostatních hráčů, ale pozor – fyzikální zákony nejsou pro legraci, a tak se klidně může stát, že vytvoříte robota, který se ani nedokáže pohnout z místa. Jasná volba pro ty, kteří dětství strávili ve společnosti Merkuru a Lega.Screenshot026

Samotné zápasy spočívají v eliminaci všech nepřátelských strojů, nebo v obsazování strategických bodů na mapě. Je ale jasné, že hra je především o vlastním stavění. Postupně si můžete kupovat další a další vylepšení pro svůj stroj a k tomu máte k dispozici nespočet různých materiálů, motorů, trysek, zbraní a tak dále. Postavit si můžete obrněného mecha nebo rychlou stíhačku, ale meze se nekladou ani humoru – potkat můžete třeba tank, který vypadá jako Santa Claus. Robocraft si zdarma můžete stáhnout zde.

Fingerbones

Děsí vás představa, že dojde ke globální katastrofě a vy přežijete s vědomím, že už nejspíš nikdy neuvidíte jinou lidskou bytost? Pokud ano, Fingerbones se raději vyhněte. Přesně v takové situaci se totiž ocitá hrdina této kratičké hororové hry.2015-12-31_00002

Hra se odehrává vlastně jen v několika málo místnostech a zabere vám pouhých pár minut. Jak je u hororových her zvykem, hlavní hrdina si nic nepamatuje a příběh je budován pomocí útržků posetých po herním světě, ze kterých se dozvídáte víc a víc informací. Hra nesází na tuctové lekačky, ale pečlivě buduje tísnivou atmosféru. Z hudebního doprovodu běhá mráz po zádech a vše završuje hra světla a stínu. Tmavá zákoutí, do kterých nevidíte, prostě k pořádnému hororu patří. Jen pár velmi lehkých logických hádanek stojí mezi vámi a rozuzlením příběhu. Hra Fingerbones zabere pár minut vašeho času, ale dojmy ve vás zanechá tak silné, že by je mohla závidět leckterá drahá hra nebo hororový film. Ke stažení je zde.

Doufáme, že jste si v článku našli každý to své a zajistili jsme vám spoustu zábavy do konce prázdnin. Příjemné hraní v novém roce!

Jan Marek

Předchozí článekJe libo detektivku od Knihy Zlín?
Další článekPřekladatel (z) jiného světa: 5 nej překladatelů fantastiky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seven − 2 =