Filmy podle PC her aneb úspěch nejistý

Čím to je, že drtivá většina filmů podle PC her nedosahuje očekávaných kvalit? Bez ohledu na to, jakou mají předlohu či herecké obsazení popřípadě obsazení filmového štábu? Snímků dle videoher existuje přes 50 a žádný neslavil výrazný úspěch. Ani sebevětší rozpočet nezaručuje kvalitu, u filmů tohoto ražení nevyjímaje.

Existují filmy, které osobně neznám, natož jejich video herní protějšky. Například Král bojovnprince_of_persia_sands_of_time-1920x1080íků, Kronika mutantů, Heavenly Sword či Postal. Nízká kvalita je bohužel samozřejmostí. Překvapilo mě, že snímek Area 51 režiséra Orena Peliho (Paranormal Activity) svou video herní předlohu má. Area 51, found footage sci-fi horor skončil, po mém zhlédnutí, obrovským zklamáním. Teď ruku na srdce. Kdo věděl, že Super Mario Bros., Dead Space nebo S.T.A.L.K.E.R. a Far Cry se mohou pyšnit svými filmovými verzemi. No pyšnit se? To zrovna ne. Ani v těchto případech totiž nejde o nějak závratnou kvalitu. Nejhůře dopadla dvojice filmů Alone in the Dark 1 a 2 (Sám v temnotě chcete-li). Konkrétně jedničku nezachránila ani ústřední dvojice Christian Slater-Tara Reid.

Pak je zde mnoho filmů podle PC her, které všichni jistě moc dobře známe. Kupříkladu série Resident Evil, Lara Croft – Tomb Raider, Doom, série Mortal Kombat, Silent Hill, Hitman a série Tekken. Ani kvalita zmíněných titulů se nemůže honosit vítězstvím na poli úspěchu. V podobě světlých výjimek se nese pouze první Silent Hill s prvním Resident Evilem. V době jejich vzniku, přinesly na plátno cosi zajímavého a ne příliš okoukaného. Spolu s kvalitnějším zpracováním se dostavilo i hodnocení 65 – 69 ze 100 %. Oproti ostatním zmíněným se jedná o minimálně 10 až 30 % více. Takové Laře Croft nepomohla ani tvář Angeliny Jolie. Abych jen nekritizoval. Pochvalu ode mě zaslouží dva následující snímky. Need for Speed dokázal vymáčknout z ničeho něco. I když se první čtyři týdny v kinech držel hluboko pod úronathan-drake1vní kvality, nakonec přesáhl hodnocení 60/100. Samozřejmě se sérií Rychle a zběsile se nemůže měřit. Přes hromadu klišovitých situací se jedná o dobrou podívanou. Druhý snímek, který zasluhuje pochvalu, nese název Princ z Persie: Písky času. Ať si říká, kdo chce, co chce. Princ z Persie je nejlépe hodnoceným celovečerním počinem v této kategorii (71-75/100). Sám režisér Mike Newell hru hrál, aby věděl, co může do filmu zakomponovat a co ne. Ovšem dohrát se mu ji nepodařilo. Museli to za Newella dokončit asistenti. (To je jen taková malá perlička z příprav na film.)

KOUKNI SE  Harry Potter se vrací, vznikne seriál

Jedna zajímavost by tu ještě byla. Taková, kterou jinde nenaleznete. Čím delší snímek, tím nižší hodnocení a horší kvalita. Důkaz? Veškeré výše jmenované filmy patří mezi „celovečeráky“. Jejich hodnocení se pohybuje v rozmezí od 5 do 50 %. Oproti tomu krátkometrážní snímky (doba trvání dosahuje 3 až 15 minut) se mohou honosit výsledky od 65 do 90 %. Mezi vyvolené patří třeba hned tři „filmečky“ od slavné série Asssassin´s Creed, tříminutový Dead Island, Portal, Left 4 Dead i s neznámým Escape from City 17 Část 1 a 2. Také Deus Ex: Human Revolution s novejším Human Revolution. Překvapením pro mě jsou dva krátké filmy podle válečné série Call of Duty. S podtituly Operation Kingfish a Find Makarov. Překvapením není jejich kvalita ale fakt, že vůbec existují. Na tuto skutečnost jsem přišel až při hledání informací pro tento článek.

Malé okno do budoucna. Které počítačové hry se dočkají zvěčnění na stříbrném plátně? Potvrzeassassins-creed-moviené premiéry mají projekty Ucharted (2.6.2016), Assassin´s Creed (22.12.2016) a Warcraft (9.6.2016). Pravděpodobné, avšak prozatím bez premiéry, jsou snímky The Last of Us, kde si zahraje Maisie Williams (Hra o trůny – Arya Stark). Dále Splinter Cell a postava Sama Fishera, kterou ztvární Tom Hardy a animovaný film Angry Birds. Brzy v kinech budete moct zhlédnout novou verzi Hitmana s podtitulem Agent 47. Osobně jsem zvědav, jak si povede. Trocha spekulace neuškodí. V přípravách a v konzultacích nalezneme filmy: Kane a Lynch, Metro 2033, Halo, Deus Ex: Human Revolution nebo Mass Effect. Dočkat bychom se mohli rebootu Tomb Raidera. Potvrzený je poslední film z hororové série Resident Evil: The Final Chapter. Hurá! Konečně to skončí. Už toho bylo dost, si myslím…

KOUKNI SE  Nejlepší seriály roku 2020

 

Ondřej Blahut

 

www.collider.com, www.imdb.com, www.whatculture.com

Předchozí článekDítě číslo 44: Proč vrah zabíjel zůstalo otázkou
Následující článekDáma ve zlatém: Stařenka, co rozpoutala právnické peklo

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − ten =