Disney+ zablokovalo dětem některé filmy kvůli rasovým stereotypům

Jaký dětský fanoušek Disneyho by neznal filmy jako Petr Pan, Aristokočky nebo třeba létajícího slona Dumba? Na některé diváky ale čekalo od Disney+ nemilé překvapení, když po přihlášení k dětskému účtu zjistili, že ani jeden z těchto známých filmů není dostupný.
Rodiče dětí zůstali v rozpacích. Netušili, co se děje. V mometě, kdy navštívili sociální sítě, zjistili, že filmy byly pro děti do sedmi let zablokovány. Stalo se tak kvůli údajným rasovým stereotypům, které tyto filmy obsahují.

Je  pravděpodobné, že film Petr Pan byl zablokován kvůli označení „redskins“ domorodých Američanů. U filmu Aristokočky se zase prý jednalo o siamskou kočku, která měla příliš šikmé oči a výrazné zuby, což bylo považováno za urážlivé a zesměšňující pro východoasijské lidi.
I Švýcarská rodina Robinsonů zmizela. Údajně kvůli kritice pirátů.

Jedna z maminek se k této situaci vyjádřila: „Chtěla jsem se podívat se svou dcerkou na film Petra Pana. Má ráda vílu Zvonilku. Když jsme pohádku hledaly, nebyla k vyhledání. Vůbec jsem tomu nerozuměla. Stálo tam, že byla vyřazena, zablokována. Pro dceru to bylo velké zklamání a pro mě vlastně taky.“

Už v říjnu Disney+ vydalo doporučení týkající se rasových stereotypů, které jsou ve filmech evidentní: Petr Pan, Aristokočky, Dumbo, Kniha Džunglí, Lady a Trump. Všechny tyhle filmy byly vysílány s varováním „obsahuje špatné zacházení s lidmi nebo kulturami.“ Některé z nich nyní zmizely úplně, na základně rozhodnutí externích odborníků.

KOUKNI SE  David Švehlík v novém filmu FENTASY plném drog

Dobrou zprávou je, že ačkoliv byly tyto filmy zablokovány na dětských účtech, na těch pro dospělé jsou stále k dispozici, otázkou jen možná zůstává: Na jak dlouho?

Nejde o první případ, kdy se Disney potýká s rasovými problémy ve filmech. Už film z roku 1946, Song of the South byl kritizován za zobrazení Afroameričanů po občanské válce. Film není na Disney+ ani jiných streamovacích platformách videích dostupný.

Disney se zavázalo vytvářet příběhy s inspirativními tématy, která odrážejí rozmanitost lidských zkušeností po celém světě.

Nikola Černá

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one + twenty =