Decibely lásky: Žádný nový Discopříběh

Decibely lásky, filmový debut režiséra a scénáristy Miloslava Halíka, dorazí do našich kin 11. února. Hudební romance doslova prošpikovaná hudbou z 80. a 90. let nám nabídne životní dramata, staré i nové hity zpěváka Michala Davida a mnoho známých tváří.

 

declasVýborně obsazená podívaná z pera režiséra Halíka do našich kin přinese nejen pořádnou dávku disca, ale také pestrý koktejl životních osudů.

Čtyřicátník Ruda pracuje na plzeňském magistrátu, kde má na starost úklid města, a ve volných chvílích si rád odskočí za diskžokejský pult a zaplní sály místních klubů hudbou z 80. let. Jeho táta se stal elegantním seniorem pracujícím jako správce v sanatoriu a s dcerou Jitkou nemá, vinou odcizení v dětství, příliš dobré vztahy. Ta se živí jako zdravotní sestra v místní nemocnici, kde shodou náhod pracuje i Rudova ex-přítelkyně Lenka. Klidné životy postav se však řádně promíchávají, když na scénu vstoupí mladý umělec Dan, pykající na popelářském voze Rudova kamaráda Oty za nepovolenou uměleckou performanci, a Bětka, se kterou se Dan seznámí na vyhlášené diskotéce Pantheon. Mladý pár, usilující o uskutečnění svého kreativního snu, si názorově padne do oka a ze vzájemné náklonnosti se brzy vyklube láska jdoucí v ruce s jejich vysněným cílem. Podaří se hrdinům dosáhnout uměleckého lasvrcholu a získá konečně Ruda dost odvahy, aby srovnal staré křivdy?

Michal David, který se kromě menší role ve filmu také zhostil pozice producenta, podle vlastních slov uvažoval o dalším filmu se svými písničkami už nějakou dobu. Teď, když se celý projekt rozběhl, se ale spolu s informacemi z natáčení a oficiálními prohlášeními vynořily také pochybnosti o kompetenci režiséra Halíka, nebo dotazy o návaznosti zápletky na Davidovy taktéž hudebně laděné Discopříběhy. K obojímu zaujal štáb i samotný Michal David pevné stanovisko.

KOUKNI SE  Seriál The Last Of Us podle skvělé zombie hry má svůj první trailer

Pro Miloslava Halíka, přestože se u filmu běžně pohybuje, představuje plánovaný muzikál debutovou práci. Proto byl 47414pro mnoho lidí jeho scénář i režie naprostým překvapením. Producent David k tématu uvedl: „Míla Halík napsal moc pěkný scénář, hercům se líbí, takže si autor zkusil i režii.“ A režisér přiznal: „Byla to pro mě nová pozice, že jsem souhrou okolností usedl na scénáristickou židli. Když jsem psal, měl jsem přesnou představu o tom, kdo by měl postavu hrát, a jsem nadšen, že to vyšlo.“

Podobně striktní byl producent i ohledně předsudků kvůli Discopříběhům.

Ačkoli by se mohlo zdát, že Halíkova novinka na ně volně navazuje, opak je pravdou. Podle Michala Davida jde o úplně odlišný a samostatný projekt a v jeho tvrzení ho podpořila i další producentka snímku, Romana Adassová: „Decibely lásky budou nový samostatný film, který má s Discopříběhem společné jenom prostředí Plzně.“ A Rudolfa Hrušínského nejml. v hlavní roli.

Hlavní doménou chystaného snímku bude kromě herců bezesporu hudba. Stopáž divákovi nabídne zhruba šestnáct hudebních čísel a v průběhu filmu zazní staronová směs hitů od Michala Davida (Decibely lásky, Jsou rána tíživá, Každý mi tě, lásko, závidí) společně s dobovými zahraniční šlágry. Na perfektně zapasovanou muziku pak budou herci tančit podle kroků choreografa Petra Čadka. V oblasti pohybu se bude schopný choreograf snažit docílit Decibely-lásky-štábmaximální přirozenosti a podle jeho vlastních slov se bude tančit téměř všude – na chodbách, v tanečním studiu, na diskotéce i v ulicích. Pro tenhle účel filmařům naštěstí skvěle posloužily ty plzeňské. Filmování probíhalo především v centru, točilo se na náměstí Republiky, Anglickém nábřeží a také v ulici Jungmannova, nebo Bedřicha Smetany. Mimo Plzeň se pak záběry sbíraly například v Trnové u Horní Břízy.

KOUKNI SE  Trailer: Indiana Jones a nástroj osudu

Obsazení Decibelů představí mnoho hvězd českého filmového nebe. V roli Rudy uvidíme Rudolfa Hrušínského nejml. (Discopříběh a Discopříběh 2), jako umělec Dan se představí Filip Cíl (Zdivočelá země, První krok) a jeho partnerku, modelku Bětku, ztvární Alžběta Bartošová (Borgia). Kromě nich budete moct vidět také Rudolfa Hrušínského ml., Jitku Čvančarovou, Mariku Šoposkou, Lucii Vondráčkovou, Bolka Polívku, Jiřího Bartošku, Michala Davida nebo Mahulenu Bočanovou.

Celé shrnutí filmu vyjádřil režisér jednou větou: „Michalovy písničky jsou o lásce, náš život je také o lásce a Decibely lásky budou vyprávět nekomplikovaný příběh lidí, kteří si k sobě hledají cestu.“

A zda jí opravdu našli, se dozvíme už v únoru.

 

Jitka Vorálková

 

zdr.: www.filmserver.cz, www.kultura.zpravy.idnes.cz, www.plzensky.denik.cz, www.csfd.cz, www.novinky.cz

obr.: www.totalfilm.cz, www.regionyer.cz, www.filmserver.cz, www.tyden.cz, www.regionopavsko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen + 10 =