Další skvělá káva s rostlinným mlékem a originální živočišný design – to je Charakter bakery & coffee shop

Na konci ulice Orlí naproti poště si na konci června 2015 našla své malé místo poštovní zásilka s velkým vzkazem, která se rozhodla otevřít se pro všechny (ne)vegany. Myšlenka prvního čistě veganského pekařství s kavárnou se před pár lety tak nějak upekla pod rukama paní spolumajitelky, která svoji lásku k pečení propojila s myšlenkou veganství a jejíž dlouholetý sen teď můžete konečně ochutnat i Vy. Charakter bakery se neprezentuje jako veganské pekařství, ale jako další brněnský průlom zažitých předsudků a místo, přes jehož prosklené stěny můžete veganství vidět jako přirozenou variantu se špetkou etických důvodů a jehož atmosféra je plná jakési blízkosti, která ke stolům přitáhne i ty, kteří vůbec nemají ponětí o tom, že si dávají kávu bez mléka a krtkův dort bez tvarohu, smetany a vajec.

Tichá hudba dokresluje stylové malby na židlích a žíhané dřevěné stoly připomínající letokruhy stromů spolu s kbelíky se sušenými květinami, které najdete i ve váze na každém stolku, jakoby připomínaly, že člověk by měl s přírodou souznít a ne proti ní bojovat. Jediným výrazným doplňkem, který se Vás možná během návštěvy Charakter bakery dotkne, ale který si také každý může vyložit po svém, je několik upřímných a „živých“ zvířecích očí na malbách od Davida Klvače. S výborným cappuccinem po ruce, usměvavou obsluhou za barem a volným odpolednem před sebou si dokážu představit, že celý článek napíšu právě tady.

KOUKNI SE  Phở-Bò - Udělej si doma Vietnam a táhni!

Svůj styl se Charakter bakery podařilo otisknout nejen do interiéru, ale i do maličkostí jako jsou hrníčky a sáčky cukru s vlastním logem nebo servírování kávových specialit na prkýnku z kmene stromu. Každý den se přímo na této adrese peče čerstvé pečivo, které si objednávají i některé další podniky v Brně, a tak se dobře vypečené housky z vlastního těsta ocitly například v restauraci Forky’s, kde doplňují stejně dobrý burger. K zakousnutí Vám Charakter bakery připravuje nejen ručně tvarované rohlíky, které se na Vás smějí již při příchodu z vystavených proutěných košíků, ale i výsledky ozkoušených receptů na sladké radosti. Vedle tiramisu a chia pudinku by Vás určitě mohl zlákat i bezlepkový dortík s lesním ovocem, mrkvový dort s kokosovou šlehačkou, nebo čoko-chilli dort s višňovou marmeládou. Sladká nabídka se mění podle nápadů, ta slaná se většinou skládá z plněných tortill, panini se sýrem, salámem, rajčetem a cibulkou, chlebíčků a různých druhů quiche.WP_20160216_15_10_33_Pro

Z nápojového lístku by byla škoda vyzkoušet pouze tradiční espresso za 40, cappuccino za 55 nebo kakao za 35 korun. Tento seznam totiž doplňují i  kávové speciality jako například Flat White, Affogato (espresso se zmrzlinou) a osvěžující Espresso Tonic. Pokud nepatříte mezi ty, kteří z kávy udělali neodmyslitelnou součást svého života, prohřejete si sychravé chladné dny čajem od Sonnentoru, domácím pečeným čajem, a nebo horkým matcha čajem, z něhož Vám v Charakter bakery připraví celkem 5 teplých i studených nápojů. Rozhodnutí podpořit lokální suroviny a navázat spolupráci s brněnskými výrobci a dodavateli přitáhla k tomuto pekařství další duše, které se probudily ze snu a začaly ho žít. Díky této přitažlivé síle dnes Charakter bakery nabízí horkou čokoládu značky Ajala nebo kávu od RebelBean, kteří už v bakery spolupracovali i na víkendovém brunchi a doplnili jej o zajímavý výklad o kávě.

KOUKNI SE  Jak oslavit kolo roku?
FOTO: Charakter bakery
FOTO: Charakter bakery

Sobotní snídaně a jiné (víkendové) akce jsou prozatím jen v hlavách obou majitelů, kteří se netají plánováním otevření další pobočky. Ze vzdálené budoucnosti se ale můžeme s Charakter bakery přenést do té bližší – jejich pečivo i další veganské lahůdky můžeme ochutnat nejen hned dnes na Orlí, ale třeba i na Vegan Festu, který v Brně vypukne už 5. března.

My Češi jsme dobří lidé, jen nám občas trvá, než své srdce a myšlenky otevřeme novým věcem. Spousta lidí si na oči dobrovolně nasazuje klapky a odmítá dát šanci čemukoliv, co není označené cedulkou „tradiční“. Charakter bakery je hezká ukázka toho, že bychom se neměli bát jít vlastní cestou a že bychom zároveň měli dokázat uhnout na stranu, když se v protisměru objeví někdo, kdo s námi nesouhlasí. Charakter bakery je malým revolucionářem s podstatně velkým odbojem za zády a pohodovým úsměvem na rtech, které přívětivě oslovují celé Brno. Při odchodu jsem si vzpomněla na jeden citát, který by zřejmě mohl nahradit většinu mých vět: „Charakter je to, co uvnitř jsme a navenek děláme.“ Autor citátu Sri Chinmoy tehdy asi netušil, že se jednou objeví Charakter bakery – tým, který to, čím uvnitř je, dělá navenek.

 

 

 

Webové stránky: http://www.chrktr.com/

 

Blanka Datinská

Předchozí článekKnižní NEJ: Nejšílenější díla světa
Následující článekRECENZE: Moje domácí kuchyně od Pohlreicha

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 − one =