Čtyři úsměvné soudy v herním průmyslu

Lidé se občas dokáží soudit o všechno možné i nemožné. Ani vývojáře her se občasná tahanice nevyhne a mnozí z nich tak k tomu přistupují rovnou se širokým úsměvem. Přestože následující spory v článku nepředstavují zlomové okamžiky z učebnice pro studenty práv, lze z nich vysledovat nehezký trend, který se drží již hodně dlouho. Posuďte sami. Představujeme čtyři úsměvné soudy v herním průmyslu.

Ztráta zaměstnání i ženy kvůli třem týdnům hraní

Hry mohou být velice návykové a každý občas v nich ztratí pojem o čase. Jenže jistý ruský muž nejspíš nikdy nic nehrál a na konci roku 2015 zažil nemilé překvapení. Podle něj kvůli třem týdnům hraní  Fallout 4 začal ignorovat přátele, ztratil ženu a přišel o práci. Svůj problém předal k soudu a žádal po vývojářském studiu Bethesda 500 000 rublů (v dnešním přepočtu asi 220 000 korun).

Nejedná se světově však o ojedinělí případ. V roce 2010 jistý Hawaiian vyhrál soud, protože hraní MMORPG Lineage II mu způsobilo velkou psychickou újmu a byl nakonec i hospitalizován. Ten však ve hře strávil přes 20 000 hodin. Stěžoval si, že jej autoři nevarovali.

Tyto kauzy vyvolávají na tvářích hráčů úsměv, zatímco mravokárci získali další popud ke křížové výpravě proti hernímu průmyslu. Možná se jednoho dne i dočkáme ošklivých obrázků ztracených individuí jako varování před závislostí, tak jak to známe z cigaret.

Ex-diktátor nemá rád Call of Duty

Poškození na cti bývalého diktátora a kriminálníka se týká soudního sporu Activisionu s Manuelem Noriegou. Ten byl vyobrazen v Call of Duty: Black Ops 2 jako jeden z vedlejších záporáků. Autoři se tak měli dopustit nedovolené reklamy za účelem zvýšení prodeje a hlavně zneuctění osoby Noriega. Ač opravdu vývojáři neměli povolení k této inspiraci, tak o nějaké újmě nelze mluvit. Bývalý diktátor byl odsouzen za pašování drog, vydírání, vraždy politických odpůrců a praní špinavých peněz. Známé je v této věci i jeho napojení na drogové kartely.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Soud žalobu zamítl, neboť pro poškození pověsti nejsou důkazy a postava Noriegy ve hře nepřesahuje autorskou svobodu tvorby a svobodu vyjádření.

Život je hra, každý jednou musí zemřít

U (ne)spravedlivého tažení proti hrám zůstaneme. V roce 2005  Američan Devin Moore zastřelil trojici policistů poté co jej přivedli na stanici kvůli krádeži auta. Během výslechu uvedl, že život je podle něj jako počítačová hra a každý jednou musí zemřít. Jeho čin následně byl spojen s postraumatickou poruchou z dětství a hraním Grand Theft Auto: Vice City. Za tímto nápadem stojí právník Jack Thompson, který je známý burcováním veřejnosti proti násilnostem ve hrách.

Mezi jeho slavné výroky patří přirovnání prodeje násilných her k útoku Japonců na Pearl Harbor nebo k prodeji pornografie. Ano právník, ani vrah příliš neuspěl. Na Moore byl odsouzen k trestu smrti, který zatím neproběhl a Thompson ztratil v průběhu let svojí právnickou licenci.

Naštvaná Lidsay Lohan

Snaha o zviditelnění a získání nějaké pozornosti. I tak se dá chápat žaloba Lindsay Lohanové na Rockstars Games, konkrétně směřovaná proti jejich titulu Grand Theft Auto V. V tom se ve vedlejší misi objevuje kontroverzní postava Lacey Jonas. Jejím vzorem má být právě Lindsay Lohan. Důkazem má být i postava, která se objevila na promo obrázcích. Podle jejích právníků se jedná o komerční zneužití celebrity k větším prodejům hry, za to by Lohanová měla dostat honorář. Autoři se s úsměvem brání, že předlohou byla naprosto jiná herečka, která byla legálně najatá. K tomu dokládají i její výplatní pásku.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Ač soudní spor trvá již od roku 2014 a soud již několikrát žalobu zamítl, Lohanová se stále odvolává a snaží se z celé věci vykřesat každou špetku pozornosti.

Matěj Říha

Zdroj: www.mentalfloss.com, www.ranker.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three − 2 =