Čtyři slavné deskové hry podle počítačové předlohy

 

Sid Meier’s Civilization: Desková hra

Kde jinde začít než u slavné strategie Civilizace?  Druhý pokus převedení počítačové hry na plochu desky se vydařil. Ve dvou až čtyřech (v případě rozšíření pěti) hráčích se budete snažit dosáhnout některého z možných vítězných konců. Ničte hlavní města soupeřů, závoďte s nimi o prvenství ve vesmíru nebo buďte jednoduše bohatší než ostatní.

Obsah krabice na první pohled je plný nejrůznějších komponent, díky kterým budete moci objevovat herní mapu, stavět města a pohybovat s armádami. Příjemná je strategická stránka hry, kdy od začátku by jste měli řešit, jak chcete vyhrát a co jste ochotni pro to obětovat. Zvláště při hře čtyř hráčů zažijete velkou míru diplomacie, ať již při obchodování, tak i hledání pomoci v boji, proti silnějšímu. Tyto věci tu fungují poměrně přirozeně. Vítěz je jeden, ale cesta na vrchol trnitá.

I tak se fanoušci herní série budou cítit lehce ošizeni, neboť zde chybí velký počet prvků. Spokojit se musíte hlavně s pozemním vojskem, budováním maximálně tří měst a odstranění mikromanagementu.

Jako desková hra funguje Civilizace perfektně. Pravidla rozsahem vystraší, ale rychle přejdou do krve. Bavit se budete i u desáté hry se stejnými lidmi, případně si můžete sehnat rozšíření (jedno české, druhé zatím jen v angličtině), které přidávají nové národy i pravidla.

 XCOM – Desková hra

Kooperativní hra, která prověří schopnost spolupracovat a rozhodovat se pod tlakem. Stejně jako v počítačové hře, tak i zde se s přáteli chopíte vedení mezinárodní organizace XCOM, která má bojovat proti nebezpečí z vesmíru. Jeden z vás se stará o herní plán a, satelity a jejich obranu, jiný zase třeba finance.  Dohromady je potřeba tvořit sehraný plán, neboť při rozhodování běží čas a na chyby není prostor.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Poměrně jednoduchá pravidla, dobří spoluhráči společně se stahovatelnou aplikací pro mobily vytváří ten správný chaotickou atmosféru boje o přežití. Zatímco mnozí hráči si stěžují na obrovskou roli náhody ve hře, zde hraje roli jen na oko. Tak jako na obrazovkách zkoumáte technologie a trénujete své vojáky, kteří pak jsou schopni zničit cokoli, ale i minout naprosto jasný cíl. A to je i na desce stejné.

Každopádně při hře s nováčky nebo jednoduše s lidmi na jiné vlně se může stát, že některý hráč se bude díky své roli nudit. Autoři mohli více zapracovat na vyvážení. Zároveň při správné partě lze zažít neopakovatelnou atmosféru, u které si nevšimnete, že nemáte chvilku co dělat.

World of Warcraft

Ani nejúspěšnější MMORPG hře současnosti se nevyhnulo převedení do deskové podoby. Což se jeví jako zajímavý nápad, který součastně musí postrádat tu nejdůležitější složku – masovost. Vše ostatní je zde přítomno. Vyberte si některou ze dvou frakcí, osmi ras a devíti povolání. K tomu si připočtěte stovku figurek, žetonů, karet, kostek, tabulek a jiných serepetiček. Získáte tak představu, že autoři chtěli hráčům dopřát požitek jak z online světa.

Při cestování po úctyhodném herním plánku prozkoumáváte města, bojujete a plníte úkoly. Díky tomu postupujete po úrovních výše a rozšiřujete si postavu. To představuje nejsilnější stránku celé hry. Stejně jako v počítačové verzi, i zde vybíráte z talentů, zaměření a výbavy, která dosahuje úctyhodných počtů.Stejně si počíná i množství nepřátel, které jsou k dispozici i s jejich zvláštními schopnostmi.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Co však hru shazuje je její finále, které by mělo být epické, ale vychází v neslaný nemastný zážitek. Boje s finálním bossem se účastní silnější frakce,  když neuspějí, tak jde slabší strana. A celkově to vypadá, jako kdyby celé předchozí hraní nemělo na konec vliv.

Přesto se jedná o téměř šesti hodinové dýchánky, (plus hodně času na přípravu, úklid, čtení miliardy pravidel…) které jsou určeny pro věrné fanoušky WoW, ale zároveň i pro poměrně náruživé hráče deskovek. Herní doba i pravidla nejsou pro slabochy…

Settlers: Zrod Impéria

Další převedení strategické hry na rodinný stůl. Předem prozradím, že Settlers si udrželo svojí roztomilost z prvních dílů počítačové série. V roli jednoho z čtyř národů začnete osidlovat novou zem a budovat své impérium. K tomu vám pomůžou karty budov, které postupně stavíte za některé suroviny. Ty jsou vyvedené v pěkných dřevěných miniaturách. Autorům se podařilo vytvořit jednoduchý koncept, který však nabízí mnoho výzev. Díky tomu lze Settlers: Zrod Impéria lze potkávat jako turnajovou hru na různých deskoherních festivalech. Klíčová je zde správná kombinace vykládání produkčních budov, které zajistí dostatečný přísun surovin.

Začátečníci se tak velice rychle chytí. První dvě až tři kola odehrají do dvaceti minut během, který pochopí základy, aby v dalších dvou kolech dokázali celou hru zvrátit. Celkově hra většinou nepřesáhne hodinu, ale je zapotřebí, aby každý hráč věděl, co chce hrát.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

 

Matěj Říha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

two × 2 =