Creperie v Praze: Průvodce po pražských palačinkárnách

Vítejte v našem podrobném průvodci s recenzemi creperií v Praze. Francouzi považují palačinky za své národní jídlo. U nás v restauracích sice stále nejčastěji narazíte na smažák a vepřo knedlo, ale k mlsným zákazníkům si cestu palačinky už našly. Palačinky se staly pevnou součástí  jídelníčků řady restaurací, některé z nich se specializují jen na nabídku slaných a sladkých palačinek. My jsme pro vás připravili srovnání a recenze těch nejlepších až po ty nejslabší, které jsme v hlavním městě navštívili.

Nenechte se mýlit, že palačinky jsou vhodné nanejvýše jako dezert nebo sladká tečka po vydatné večeři. Jak slané tak sladké palačinky jsou ochotné vás zasytit a nahradit hlavní jídlo. Pro vaši základní orientaci, palačinky dělíme na slané neboli galettes a sladké neboli crêpes (odtud název Creperie). Crêpe je druh velmi tenké palačinky, která je vyrobená z pšeničné mouky a podávaná se sladkou náplní. Galette je pak francouzská palačinka, vyrobená z pohankové mouky a podávaná “na slano”.

 

Creperie Cafe Girafe

cafe-girafe-extCreperii Cafe Girafe najdete v klidné části Prahy Suchdol poblíž zelení a udržovaným parkem ověnčené Vysoké školy Zemědělské. Okolí tohoto místa vybízí od jara do podzimu k příjemným procházkám, proto návštěvníci creperie jistě ocení posezení na zahrádce.

Zahrádka je ve srovnání s relativně malým interiérem kavárny prostorná, vzdušná a plná udržované zeleně, truhlíků a květináčů s květinami. Vstoupíte na bytelnou konstrukci rozlehlé dřevěné podlahy, na níž je rozprostřeno pohodlné sezení v bambusových křesílkách s polštáři. Zahrádka má různé úrovně a zákoutí a je vkusně dekorovaná dřevěnými žirafami a upomínkovými předměty z cest. Prostředí působí odpočinkově, že se cítíte jako na dovolené.

Čeká vás tu početná obsluha převážně ženského pohlaví, jenž působí víceméně přátelsky. Vzhledem k množství servírek nás ovšem nemile překvapila doba, kterou jsme museli čekat na objednávku i placení. Zahrádka nebyla zdaleka zaplněna, obsluha kolem našeho stolu přesto chodila bez povšimnutí.

Creperie Cafe Girafe nabízí širší sortiment jídla a dezertů, nejen palačinky. Interiér je z části tvořen cukrárnou s nabídkou domácích dortů a cukrovinek. Jídelní lístek vás vezme na cestu kolem světa. Můžete ochutnat italské těstoviny, speciality z jihu, uzená a grilovaná masa a ryby nebo velká salátová jídla. Nemusíte se ale obávat, že budete mít potíže s výběrem z příliš početného menu. Z každé oblasti je v nabídce jen několik specialit a jídelní lístek tak působí vybraně a přehledně.

cafe-girafe-zahrádkaVýjimkou nebyl ani výběr palačinek. Menu obsahovalo 7 druhů slaných a 8 druhů sladkých palačinek. U galettes nechyběly varianty s kozím sýrem, gorgonzolou, se sušenými rajčátky a bazalkou, lososem nebo slaninou. Crepes nabízely variace ovoce jako jsou maliny, jahody, mango, banány nebo horké ovoce s karamelem, s čokoládovou, nebo vanilkovou zmrlinou, karamelem, oříšky a mandlemi.

Jako slaný chod jsme zvolili galette s kozím sýrem, baby špenátem s pečeným česnekem a piniovými oříšky. Již na první pohled se jednalo o palačinku s bohatým obsahem. Pohankový plát sloužil jako dobrý a nerušivý základ správné soudržnosti- těsto nebylo ani tvrdé ani měkké, prostě takové, jaké má být. Kozí sýr oplýval svým specifickým aromatem a působil velmi svěže a nadýchaně.  V kombinaci se sytostí lístků špenátu a jemnou chutí piniových oříšků byl náš výsledný dojem- absolutní spokojenost. Jistě na tom měla svůj podíl i poctivost a čerstvost všech přítomných ingrediencí.

Ze sladkých palačinek jsme vybrali variantu s karamelem, praženými mandlemi a vanilkovou zmrzlinou. Těsto světlé palačinky bylo decentně tenké a hezky vláčné. Uvnitř nás čekal opět bohatý obsah. Lehkost vanilkové zmrzliny se snoubila s karamelem a zážitek vhodně doplňovala křupavost na drobno nasekaných upražených mandlí. Kvalita poctivě připraveného karamelu nás opět utvrdila v přesvědčení, že zdejší kuchyně si nechává na své pověsti opravdu záležet.

V „Žirafě“ se čepuje nepasterizované Únětické pivo 0,5 litru za 38 Kč. Rozlévané bílé nebo červené víno 0,2l si tu můžete dát za 50 Kč. Ceny nápojů ani jídel nejsou přemrštěné, ale v rozumné rovnováze s tím, co dokáže podnik nabídnout.

Pokud byste chtěli navštívit jen jednu palačinkárnu ve městě, doporučil bych vám zavítat ochutnat palačinky do „Žirafy“.

Webové stránky: http://www.cafegirafe.cz
Otevírací doba: pondělí až pátek 9-22 hodin, sobota a neděle 10-22 hodin

 

+ kvalita a poctivost nabízených palačinek
+ prostředí, atmosféra
+ rozumné ceny
–  pohotovost obsluhy

Celkové hodnocení: 90℅

 

Creperie U Slepé kočičky

u slepe-kočičky-exterNa creperii s originálním a dobře zapamatovatelným názvem narazíte na Letné kousek od tramvajové zastávky Kamenická. Hned po příchodu do dispozičně dvoupatrového prostoru (přízemí a sklep) vám bude jasné, proč si majitelé vybrali takový název. Kočky na vás vyskakují z každého obrázku, dekorace, sošky, motivům koček se nevyhnete ani na záchodě. Vesměs jde o hravé až naivistické obrázky, o míře jejich výskytu snad nemá ani smysl diskutovat. Creperie má oddělené prostory pro kuřáky (sklep) a nekuřáky.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

Horní část se nese v kavárenském stylu s decentnější výzdobou, kdežto ve sklepě s neomítnutými cihlovými zdmi vás zmiňované motivy doslova zahltí. Mezi návštěvníky převládaly ženy středního věku- ve skupinkách, družinách i párech. Není to jediná creperie, která zázemím a výzdobou přitahuje spíše ženskou část populace, u další z creperií U Zvonečku byla orientace podniku ještě daleko vyhraněnější.

Zmíněný design a dekorace působí domácky a přátelsky, stejně tak vystupuje pohotová a ochotná obsluha. Ćíšník dával přednost neformálnímu jednání i oblečení, což může být někomu příjemné, někomu zase ne.

Jídelní lístek se neomezuje výhradně na palačinková menu, takže do Kočičky můžete vyrazit i s někým, kdo zrovna palačinky nemusí. Na výběr je tu několik pokrmů s kuřecím a hovězím masem, vepřovou panenkou, docela plodný výběr z různých salátů a tři druhy polévek.

Nabídka palačinek je U Kočičky opravdu široká a pestrá. U galettes máte na výběr z 22 různých variant, nechybí tradiční kombinace sýrů (kozí, hermelín, niva, mozzarela, eidam), listového španátu, kuřecího masa, parmské šunky, sušených rajčat nebo lososa. Najdete tu ale i originální varianty s hříbkovou omáčkou nebo fíkovou marmeládou.

uslepekocicky-fotoMy jsme se rozhodli ochutnat galette s parmskou šunkou, rukolou, rajčaty a parmazánem a galette s vejcem, kozím sýrem, sušenými rajčátky a medem. Těsto bylo ve srovnání s ostatními hodnocenými kuchařskými počiny hrubé a dosti tvrdé. Okraje palačinek suché, obsah rozmístěn převážně ve středu. Kombinace ingrediencí u první varianty byla vkusná, celkový dojem však kazila rajčata, která byla buď téměř bez chuti, nebo v porovnání s ostatními ingrediencemi velmi nevýrazná. Pro milovníky italské kuchyně však doporučení hodná. Ingredience druhé slané varianty s kozím sýrem byly velmi uspokojivé, sušená rajčata byla výrazným prvkem, který dodával kozímu sýru typický šmrnc. Celkový dojem vhodně vybraných variací chutí lehce pokazilo hrubší a sušší pohankové těsto galettes, které v porovnání s konkurencí hůře „klouzalo do krku“. Určitě by pomohlo, kdyby náplň byla rozprostřena až do krajů celé palačinky.

Menu sladkých palačinek obsahovalo také 22 možných variant. Ovoce (banán, horké maliny, višně, hruška, jablkové pyré,…), čokoláda, karamel, jogurt, tvaroh, ořechy, zmrzlina, to je jen letmým pohledem zkouknuté sladké menu.

Ochutnali jsme crepe s čerstvými jahodami, mascarpone a praženými pistáciemi. Těsto chutnalo jemně a vláčně, jak jsme u sladkých crepes již zvyklí, kombinace mascarpone a čerstvých jahod se jevila jako velmi lahodná. Pistácie přívětivě okořenily celkově pozitivní dojem.

Ceny palačinek jsou na srovnatelné úrovni s ostatními zařízeními. Ceny nápojů jsou v porovnání s ostatními hodnocenými creperiemi velmi vstřícné. Čepuje se tu 11 stupňové pivo z Černé Hory Páter 0,5 l za 30Kč, ze stejného pivovaru můžete okusit Borůvkové pivo za 35Kč. Ceny nealko nápojů se pohybují kolem 38 Kč za 0,33l. V nabídce mají i džusy z čerstvého ovoce 0,2l za 58Kč.

U Slepé Kočičky osloví návštěvníky svou specifickou atmosférou, širokou nabídkou slaných  sladkých palačinek a vstřícnými cenami.

Webové stránky: http://www.slepakocicka.cz/
Otevírací doba: pondělí až neděle 11-23 hodin

 

+ atmosféra
+ chuťové kombinace sladkých palačinek
+ příznivé ceny
–  struktura těsta slaných palačinek

Celkové hodnocení: 80℅

 

Cafe Creperie

cafe-creperie-fotoCafé Creperie se nachází u paty Karlova mostu na Malé straně, na atraktivním místě, kde se to hemží zahraničními turisty. I díky propojení kavárny s přilehlým hotelem tvoří osazenstvo návštěvníků především zahraniční turisté. My jsme zavítali do creperie na večeři a kromě nás tu byly už jen tři páry zahraničních turistů, kteří byli v hotelu ubytovaní. Pro zákazníky hotelu tu mají také na konzumaci 15ti ℅ slevu.

Interiér creperie tvořený dvěma menšími místnosti je laděn do zvláštní koexistence klasických retro prvků a zámecko-hotelových dekorací. Jste obklopeni teplými domáckými barvami s černobílými fotografiemi francouzských zákoutí na zdech. Venkovský retro styl vhodně doplňují dřevěné židle a stoly s károvanými ubrusy. A do toho majestátní zámecké lustry a světýlka a neosobní hotelové toalety.

Obsluhující číšník byl přívětivý a ochotný, přesto že mu práce zrovna stála, byl pohotový a soustředěný. V angličtině zvládl s okolními hosty i žertovat, sám nabídl rozdělení porce na půl pro ochutnávku dvou osob.

Jídelní lístek se skládal převážně ze slaných a sladkých palačinek, několika předkrmů a zákusků. Můžete si vybrat ze širokého sortimentu 14 slaných a 14 sladkých palačinek. V nabídce galettes nechyběly jak sýrové varianty s kozím sýrem, nivou nebo mozarrelou, tak rybí varianty s tuňákem nebo lososem nebo masové varianty se šunkou, slaninou nebo kuřecím masem. Sladké menu nabízelo pestrou škálu ovoce jako borůvky, višně, maliny nebo jablka, vanilkové a čokoládové zmrzliny, mascarpone, javorový sirup, karamel nebo a nutellu nebo variace oříšků pistáciových, pekanových, vlašských nebo mandlí Ceny palačinek se pohybují v rozumné hladině mezi 80-140 Kč, ty sladké jsou o něco levnější než v ostatních zde hodnocených palačinkárnách.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

cafe-creperie-interierMy jsme si jako slanou variantu vybrali galette s kozím sýrem, vlašskými ořechy a medem. Tmavá pohanková palačinka byla správné konzistence, tenká, hutná. Nebyla tvrdá, lámavá ani hrubá. Ve srovnání s ostatními creperiemi ale v celkovém dojmu převládala nevýrazná chuť samotné palačinky. Ingredience byly rozetřené hezky po celé ploše palačinky, ale obsahu bylo po málu. Chuť kozího sýru zanikala pod chutí skromně rozsypaných vlašských ořechů a medu. Celkovou nevýraznost si vykládám jednak nedostatkem sýru v útrobách palačinky, ale taky jeho ne zcela excelentní kvalitou- působil skleslým a mělkým dojmem. Je samozřejmě možné, že varianta například se špenátem nebo nivou mohla mít zcela jiný efekt na chuťové buňky.

Jak jsme byli zklamaní slanou předehrou, byli jsme po sladkém chodu utěšeni. Vybrali jsme crepe s borůvkami, mascarpone a vanilkovým krémem. Tenoučké, vláčné a hebké těsto nechalo přirozeně vyniknout chuť šťavnatých borůvek v decentní symbióze mascarpone a pravděpodobně instantní vanilkové polevy, která však výsledné chuti výrazně neublížila.

Ceny palačinek, jak bylo řečeno, se pohybují ve standardní cenové relaci, u sladkých dokonce v nižší cenové hladině než je zvykem. Jinak se to má s nápoji, ty jsou zde poněkud dražší než v ostatních creperiích, což lze přičítat umístění podniku. Za 0,125 l vína tu dáte 80 Kč, pivo Staropramen 0,5 l stojí 60 Kč a Coca Cola stojí 49 Kč za 0,2 l. Soudím, že ceny jsou přizpůsobené turistické klientele ze zahraničí. Byla to jediná zde hodnocená creperie, kde vám nepřinesou vodu z kohoutku.

Pokud zavítáte do turisticky přeexponované oblasti Prahy u Karlova mostu, lze jen doporučit strávit chvilku klidu v Cafe Creperie a dát si jednu z nabízených vynikajících sladkých palačinek za rozumnou cenu. Jestli chcete vyzkoušet palačinky slané a strávit v podniku celý večer, doporučuji vybrat z nabídky jinou creperii.

Webové stránky: http://www.cafe-creperie.cz/
Otevírací doba: denně 11-22 hodin

 

+ cena a kvalita sladkých palačinek
+ klid a odpočinek v rušné lokalitě
– skromný obsah slaných palačinek
– drahé nápoje
– hotelové prostředí

Celkové hodnocení : 70 ℅

 

Kavárna Creperie

kavárna-creperieKavárna Creperie je řetězec fastfoodových palačinkáren, které najdete v Praze na čtyřech místech: v obchodních centrech Nový Smíchov a Novodvorská Plaza a v nákupních centrech Palladium a Fénix Vysočanská. My jsme se vydali do Palladia. Kavárnu najdete v nejvyšším patře mezi jinými fastfoody a kasinem. Ačkoliv je centrum místem chaosu a nepřetržitého toku lidí, v nejvyšším patře byl ve večerních hodinách docela klid.

Co si budeme namlouvat o místní atmosféře, zavítají si sem odpočinout hlavně lidé před, mezi nebo po nákupech. Dle přítomného osazenstva je to také místo pro obchodní schůzky nebo čekárna na partnera, který zrovna roztáčí peníze v kasinu.

Kavárna Creperie operuje na malém půlkruhovém prostoru ve vnitřní části patra, posadí se tu maximálně tak 20 lidí. Obsluhuje tu úctyhodný počet tří servírek, které byly milé a ochotné.

Jídelní lístek nabízí nejen palačinky, ale také tousty, bagety, saláty a dezerty. Palačinkové menu obsahuje více než třicet kombinací náplní slaných palačinek a více než dvacet sladkých. Nenechte se zmást takovou širokou nabídkou, jde o vyčerpávající kombinace běžně se vyskytujících obyčejných surovin jako je špenát, eidam, šunka, hermelín, tuňák, vejce, slanina a další.

kavárna-creperie-interiérMy jsme opět neodolali chuti kozího sýra pro srovnání s ostatními zde hodnocenými podniky a zvolili jsme jeho přítomnost v útrobách palačinky v kombinaci se šunkou a špenátem. Těsto z pohankové mouky nemělo chybu. Nebylo ani tvrdé ani měkké, tak akorát. Bohužel náplň byla velmi chudá. Drobky kozího sýra aby člověk hledal pod lupou, v celkové chuti se aromatický sýr příliš neprojevil. Špenátu a šunky se v palačince vyskytovalo též pomálu. Ingredience byly dobré chuti a asi i kvalitě, jejich malé množství však bylo velkým zklamáním. Jako hlavní chod by palačinka neuspokojila ani velmi štíhlou slečnu.

KOUKNI SE  Tradiční i neobvyklé vánoční bramborové saláty

Nikterak objevné, ale objemné sladké palačinkové menu nabízí nepřeberné množství kombinací čokolády, jogurtu, vanilkového krému, karamelu a dalších surovin s ovocem (banán, maliny, borůvky, jahody).

Naše volba sladké varianty byla palačinka s vanilkovým krémem a malinami. Méně náplně nás už v této fázi nepřekvapilo. Těsto bylo křehké, vláčné, opět bez chyb. Vanilkový krém chutnal jako instantní puding, který se připravuje za studena, a v kombinaci s několika málo malinami a šlehačkou vytvořil z palačinky průměrný dezert.

Ceny palačinek se pohybují v obvyklé výši v rozmezí od 95-140 Kč. Ceny nealko nápojů jsou už o něco dražší, velké expresso si tu dáte za 55 Kč, cappuccino za 65 Kč, Cola nebo Sprite 0,2l za 49 Kč. Třetinka Prazdroje tu stojí 45 Kč, 02l rozlévaného vína 65Kč.

Navštívit jednu z kaváren creperie bych vám doporučil jen tehdy, pokud budete zrovna utrácet svůj čas a peníze v obchodním centru. Je tu příjemná obsluha a mají připravený docela solidní základ na dobré palačinky- těsto. Pokud však budete hladoví, doporučuji vybrat úplně jiný druh Fast foodu. Náplň je nejchudší v hodnocené nabídce a ceny nápojů taky nenadchnou.

Webové stránky: http://www.kavarnacreperie.cz/
Otevírací doba: denně 9-22 hodin

 

+ těsto
+ variabilní nabídka
– nedostatek náplně
– ceny nápojů
– prostředí

Celkové hodnocení : 40 ℅

 

Creperie Aux Clochettes (U Zvonečku)

u zvonečku-extCreperie s pravověrným francouzským názvem je nenápadně ukryta ve dvoře poblíž Národní třídy. Místo zaručuje v rušném centru relativní klid. Ve dvoře můžete posedět na zahrádce s výhledem jak jinak- do dvora. V útrobách se ocitnete v jiném světě. Interiér připomíná velkou vesnickou kuchyň paní mámy, která je posedlá vším, co alespoň zdánlivě připomíná zvonek. V tuto chvíli bych měl litovat nejapných poznámek na adresu nadužívání kočiček v creperii U Slepé kočičky.. Je mi jasné, že zvonky přinášejí štěstí, ale nemůže nosit jejich přehršel naopak smůlu?

Uvnitř jsem se cítil poněkud nepatřičně, vstoupil jsem do prostoru připomínajícího předsálí velké venkovské kuchyně (do níž bylo možné nakouknout), kde ve větším či menším množství spolu u dřevěných stolů seděly samé ženy. Nekuřáky je třeba varovat, že se tu kouří a prostor není nikterak rozlehlý. Odvětrávání ale funguje dobře, zakouřeno nebylo.

Taktéž dámská obsluha byla milá a vstřícná a ochotně nám přinesla jídelní lístek, v němž palačinky zaujímají jen část menu, které láká na atmosféru pravého francouzského venkova. Můžete si dát norského lososa, chobotničky, kachní prsíčka nebo si vybrat z nabídky salátů.

Nabídka slaných a sladkých palačinek zde není z nejpestřejších, můžete vybírat ze sedmi slaných a sedmi sladkých druhů. A i když některé názvy pokrmů znějí neobyčejně, složení a výběr je velmi prostý. My jsme jako slaný chod zvolili galette s kozím sýrem a šunkou „bacone“.

u zvonečku-intBohužel, toto se od těsta až po obsah prostě nepovedlo. Těsto slané palačinky nebylo uvařené s pohankové mouky, jak je obvyklé, ale z mouky, na kterou jsme zvyklí u sladkých variací. Těsto bylo nekompaktní, blátivé. Porce byla velmi střídmá, obsahu po málu. Bohužel to tvůrci nevynahradili ani kvalitou obsahu. Sýr nepřipomínal sýr, jeho kozí chuť jsme nerozpoznali, šunka nebyla dobré kvality, připomínala tovární strojně balenou uzeninu, kterou koupíte v každém supermarketu, navíc chutnala, jako by ono balení bylo už delší dobu po otevření. Další ingredience (rajčata) nedodaly palačince na kvalitě či pestrosti.

Jako sladkou variantu jsme volili crepe s čerstvým pomerančem, marinovanými hruškami a argentinským karamelem z bůvolího mléka. Název palačinky nám navodil očekávání něčeho netradičního, skutečný pokrm nám na první pohled objasnil, že tomu tak není. I když těstu se nedalo nic vytknout, obsahem bylo zkaramelizované kondenzované mléko s jednou hruškou z kompotu a plátkem pomereanče. Náplň palačinky byla tedy velmi ošizená a kombinace ingrediencí nezajímavá.

Ceny nealkoholických nápojů nevybočovaly z pražského standardu, 0,2l coly za 35Kč, rozlévané bílé víno za přívětivou cenu 35Kč. Uvítali jsme nabídku kohoutkové vody, kterou nám na vyžádání podali i jinde kromě Cafe Creperie. Točené pivo tu dostanete jen do třetinky, a to plzeňské za 35Kč.

Webové stránky: http://www.uzvonecku.cz/
Otevírací doba: pondělí až pátek 10.30-22 hodin
sobota 11-21 hodin, neděle zavřeno

 

–   dekorace
–   těsto slaných palačinek
–   nedostatek náplně
–   nekvalitní suroviny
+  obsluha a rozumné ceny

Celkové hodnocení : 30 ℅

 

Kubin

(ve spolupráci s Bárina)

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 − 9 =