
Knihovníci možná vědí, že Koniáš není jen nechvalně známý jezuita cenzurující české knihy, ale také elektronický katalog Městské knihovny v Praze. Fanoušci science fiction a fantasy zase znají Koniáše jako postavu z knižní série Miroslava Žambocha a na conech se rádi setkávají.
Nasypte všechny ty informace do hmoždíře, trošku potlučte, osolte a okořeňte, přesypte do pořádného hrnku a po zalití horkou vodou máte CONiáš, podzimní setkání nad fantastikou v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v Praze. Letos se konalo po osmé a nad jeho organizací opět bděli knihovníci: Soňa Hadravová a Míla Linc. Téma bylo Na cestě, takže se v sobotu 20. září cestovalo příběhy, žánry i médii.
Literární cestovní horečka
Plakát na CONiáše vybízel, aby si účastníci vzali s sebou ručníky, protože s ručníkem, jak dobře ví Arthur Dent ze série Stopařův průvodce po Galaxii, se dá úspěšně procestovat celý vesmír. Program se odehrával v příjemném sále, který neustále budil dojem, že v něm sedí pár posluchačů. Když jste si ale dali dohromady, že je zde sedadel pro přibližně sto třicet lidí, rázem je z malého conu setkání střední váhové kategorie, kde se za den vystřídaly téměř dvě stovky spokojených návštěvníků. „Přesná evidence není možná, máme jen odhady, protože pro čtenáře knihovny je vstup zdarma,“ vysvětluje Míla Linc.

Neúnavný hledač literárních talentů
Asi nejvytíženější osobou na CONiáši byl Michael Bronec, na první pohled přívětivý knihkupec, který nabízel knihy z produkce nakladatelství Straky na vrbě. Brzy ale návštěvníci prokoukli, že je to zároveň velký znalec fantastiky, neboť se na podiu ujal představení Tolkiena, nakladatel, který pokřtil několik nových titulů, a velký hledač talentů, za kterým míří všichni adepti spisovatelského řemesla. Na rozdíl od většiny nakladatelů totiž nováčky neodhání. Nehledá senzace, ale talent, byť to u psaní vždy znamená redaktorskou dřinu, protože psát se každý musí naučit.
Vydat prvotinu je velký risk, riskem je však také vydávání velkých sborníků. Nicméně tisícstránkové „Legendy: Prokleté knihovny“ pokřtěné na loňském CONiáši, u čtenářů bodují. Proto držme palce i letošnímu odvážnému počinu Michaela Bronce, steampunkové novince „Excelsior, gentlemani!“ sdružující čtrnáct fantastických povídek a dva doprovodné texty, které čtenáře zavedou do světa steampunku, světa odvážných dobrodruhů a potrhlých vynálezců, světa vlaků a vzducholodí. Zaujme už snová obálka od Tomáše Kučerovského.
Svou literární prvotinu představila Jana Šouflová, kterou čtenáři znají především jako autorku nádherných a propracovaných knižních obálek. Kmotrem „Svitků z londýnského mostu,“ lehce humorné detektivky s fantasy prvky, se stal Ondřej Neff. Sám se představil vyprávěním o verneovkách, které upravuje pro současné čtenáře a ve vlastní verzi vydává v nakladatelství Albatros.
Nové vody přinášejí mluvené knihy

Když už byla řeč o nakladatelském risku, nepřekvapí, že Michael Bronec se nebojí ani audioknih. V knihovně se odehrál dokonce dvojkřest – společně byly představeny dva zbrusu nové audiotituly: „Stín modrého býka“, kniha autorské dvojice Františka Vrbenská a Leonard Medek od nakladatelství Straky na vrbě, a „Asfalt“ od Štěpána Kopřivy, který v létě nahrálo nakladatelství Walker & Volf a nyní jej nabízí posluchačům také jako CD nosič. Společnému veselí předcházela hodinová beseda o audioknihách, které se zúčastnili i zástupci nakladatelství One Hot Book. Pro toto zavedené audiovydavatelství bylo úkrokem do fantastického neznáma novinkové „Mycelium“ Vilmy Kadlečkové.
Organizátorům se živá debata o mluveném slovu natolik zalíbila, že se možná brzy dočkáme samostatného Audioconu. Ostatně knihovna je pro mnohé čtenáře místem, kde objevují nejen nové knihy oblíbených autorů, ale i nové žánry a přístupy. Knihovník Míla Linc vysvětluje, jak přistupují k ohrožené skupině dospívajících čtenářů, kteří často knihovny přestávají navštěvovat: „Snažíme se pro ně být nejenom tou „nudnou knihovnou“, ale místem, kde se budou cítit fajn v jakémkoliv věku. Asi nemá cenu na něco si hrát, mladí by nás brzy prokoukli, takže se snažíme být normální a brát je jako normální a naslouchat tomu, co si přejí.“

Cesty ke čtenářům
O programu by se jistě dalo napsat víc a podrobněji, však probíhal od rána do večera, ale podstatná setkání se odehrávala i v předsálí, kde si mohli návštěvníci zahrát deskové hry, vyměnit knihu, koupit knihu, audioknihu nebo aspoň záložku. V kavárně pak po celý den fungovaly debatní kroužky, osazenstvo se obměňovalo, jak lidé odbíhali na přednášky, ať už na pódium nebo do sálu.
„Z mého pohledu to byla hodně příjemná akce. Spousta nadšených čtenářů; prostě to žilo. Líbilo se mi, jak se v kuloárech mísili naprostí nováčci s protřelými profíky a všichni dohromady si povídali o všem možném. Podle mě CONiáš dorostl svých nejlepších let; snad mu to vydrží!“ hodnotí setkání v knihovně právě zmiňovaný nakladatel Michael Bronec.
KLÁRA SMOLÍKOVÁ
Autorka je spisovatelka dětských knih, muzejní animátorka a spolupracovnice nově vzniklého audio vydavatelství Walker&Volf zaměřeného na české autory sci-fi a fantasy.