Co je Ghosting a kdy je správné jej pro ukončení vztahu využít

S rozvojem moderní techniky nejenže se změnily způsoby seznamování, ale i techniky rozchodů. Mezi jeden z mnoha dnešních populárních způsobů, jak se s partnerem rozejít patří bezesporu ghosting. V článku si vysvětlíme, co tento termín znamená, jak se projevuje a kdy je legitimní jej použít, ne jen tento způsob odsuzovat.

Co je to ghosting?

Označení vychází z anglického ghost (duch), což je velmi trefné, protože se při tomto způsobu rozchodu jeden z partnerů tzv. změní v ducha. Samozřejmě obrazně řečeno. V podstatě s vámi přestane komunikovat, nereaguje na vaše snahy o kontakt, cíleně se vám vyhýbá… Snaží se ve vás vyvolat dojem, jako by nikdy ani neexistoval.

S ghostingem má v dnešní době zkušenost stále více lidí, podle dostupných statistik zhruba 26 % žen a 33 % mužů. Souvisí to do jisté míry s určitým odosobněním při seznamování. Vlivem moderní techniky máme možnost si prostřednictvím internetových seznamek vybírat partnera jako zboží v samoobsluze. A když se nám nelíbí, prostě ho v určité lhůtě bez udání důvodu vrátíme. Není to pěkné, ale je to tak. Bohužel. Proto se ghosting stal velmi oblíbenou technikou rozchodu zejména v období seznamování a poznávání se, řekněme v prvních měsících vztahu. Pro dlouhodobé vztahy je však rozchod formou ghostingu nevhodný, i když i zde narazíme na výjimky.

Jak může vypadat ghosting?

Pro lepší představu si popíšeme, jak tento rozchod může probíhat. Vezměme si situaci, kdy se žena seznámí s mužem, padnou si do oka, navážou vztah. První měsíc vše výborně klape, chodí na rande, společné večeře, může proběhnout i první sex. Pak jednoho dne žena pošle muži SMS s přáním dobrého dne – muž neodpoví. Ženou proběhne první vlna obav, nikdy dříve se toto nestalo. Uklidňuje se, probírá různé teorie, proč muž neodepsal. Okolo oběda se mu pokusí zavolat – zase bez úspěchu. A tak to jde až do večera. Zajde k němu domů, ale nikdo ji neotevírá. Teď už má žena skutečně obavy, že se stalo něco hrozného, přehrává si v hlavě nejrůznější scénáře. Rozhodne se kontaktovat jejich společného přítele, který ji však uklidní, že je její partner v naprostém pořádku, že s ním byl odpoledne hrát tenis a i mobil, že měl určitě u sebe. A v té chvíli to ženě dojde. Je konec. A je to opravdu jeden z nejhorších způsobů, jak vztah ukončit, protože je opředen mnoha otázkami, na které nikdy nedostanete odpověď.

KOUKNI SE  Věříte při hledání osudové lásky v červenou nit osudu?

Proč je dnes ghosting oblíbenou formou rozchodu?

Jak jsme již zmínili výše, tak jako zpovrchnělo seznamování, zpovrchněly i rozchody. Z psychologického hlediska souvisí ghosting především se strachem, lhostejností, neschopností být upřímný a nízkým sebevědomím. Pro mnoho lidí je ghosting pohodlným řešením, protože se nemusí potýkat s výčitkami partnera, obviňováním a vysvětlováním. Zejména ženy v tomto spatřují velkou výhodu, protože dle nich stráví vysvětlováním, proč by to ve vztahu neklapalo spoustu času.

Mnoho žen i mužů volí ghosting také proto, že si myslí, že touto formou je rozchod pro partnera méně bolestivý. V podstatě vztah jen tak volně vyšumí, bez zbytečných emocí. Což tak být může, ale také nemusí. Důvody k rozchodu mohou partnera ranit, nemusí je pochopit. Samozřejmě, že upřímnost hraje ve vztahu hlavní roli, ať je sebevíc bolestivější, ale…

Z obecného hlediska se dá říci, že ghosting nemusí souviset s touhou co nejméně ranit druhého jako spíš s tím, abychom co nejméně ranili sami sebe. Ten z partnerů, který si začne hrát na mrtvého brouka, myslí v první řadě na svou duševní pohodu. Nebo ne?

Kdy je správné použít Ghosting?

Odborné názory na tuto formu rozchodu se značně rozcházejí. Jedni se přiklánějí k tomu, že jde o asertivní způsob chování, který nás chrání před zbytečnými urážkami apod. Druzí v ghostingu naopak spatřují pasivně agresivní tendence se sklonem k emočnímu a psychickému týrání ze strany toho, kdo se rozchází.

KOUKNI SE  Ženám se po porodu zmenšuje mozek, tvrdí studie

Jsou situace, kdy se ghosting může jevit jako nejlepší z nejhorších řešení. Zvlášť na počátku vztahu, ve fázi seznamování, mohou být očekávání hodně rozdílná. Můžete například vycítit, že váš protějšek vnímá vztah daleko vážněji, že se na vás již citově váže. Vy ale necítíte to samé, nebo zjistíte, že vás protějšek nepřitahuje, neklape vám to na fyzické úrovni. V tu chvíli máte na výběr. Řeknete upřímně protějšku, že vás sexuálně nepřitahuje? Nebo že vám přijde hloupý? Máte v první fázi seznamování vůbec povinnost druhému vysvětlovat, že nechcete pokračovat? Pokud mu nic neslibujete, nemáte takovou povinnost. Ale protějšek může mít velká očekávání, takže vás bude činit zodpovědným i za upřímné vyjádření. Je tak opravdu nutné mu sdělovat, proč to prostě nevyšlo? Myslím si, že v první fázi vztahu takovou zoppovědnost nemáte. Pokud byste se zdejchli po půl roce vztahu, je to zbabělost. Ale na počátku, bez slibů a vyznání lásky se nenechte zatáhnout do hry, že musíte druhému něco vysvětlovat. Stejně si to vyloží po svém.

Jak se vyrovnat s ghostingem

Ačkoli není ghosting zrovna nejlepším a nejvhodnějším způsobem rozchodu, musíme jej přijmout jako holý fakt. Pokud partner nereaguje na vaše snahy o navázání kontaktu, netlačte na něj. Jestliže se rozhodl touto formou zmizet z vašeho života, nechce s vámi nic řešit a vysvětlovat důvody. Proto se snažte smířit s tím, že se odpovědí na vaše otázky nedočkáte a zbytečně neprohlubujte své trápení.

KOUKNI SE  Subinka není žádná chudinka

Jestliže se však s rozchodem nedokážete ani po nějakém čase vyrovnat, je namístě kontaktovat psychologa. Ve spolupráci s ním vyřešíte co nejlépe celou situaci, získáte nový nadhled a zaměříte se také na zmírnění následků, které pro vás rozchod měl. 

Varlord

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × two =