Hibernace je fyziologický stav, při kterém se organismus dostává do stavu hlubokého útlumu, charakterizovaného snížením metabolismu, tělesné teploty a aktivity. Tento proces umožňuje přežití v nepříznivých podmínkách, jako je extrémní chlad nebo nedostatek potravy.
Věda zkoumá hibernaci z různých úhlů pohledu. Fyziologové se snaží pochopit mechanismy, které vedou k navození a udržení tohoto stavu, včetně genetických a biochemických procesů. Lékaři zkoumají možnosti využití hibernace v medicíně, například při náročných operacích, transplantacích orgánů nebo v intenzivní péči. Kosmonautika vidí v hibernaci potenciál pro dlouhodobé vesmírné lety, které by byly pro posádku méně náročné. A konečně, ochrana přírody využívá znalosti o hibernaci k ochraně ohrožených druhů. I přes intenzivní výzkum zůstává navození hibernace u lidí velkou výzvou. I když existují pokroky v oblasti kryobiologie, komplexní fyziologické změny spojené s hibernací jsou stále předmětem zkoumání.
V kultuře se téma hibernace objevuje především v sci-fi literatuře a filmu. Ve filmu Vetřelec posádka vesmírné lodi používá hibernační komory pro dlouhé cesty vesmírem. Ve filmu Interstellar postavy využívají hibernaci pro překonání časových rozdílů a dlouhodobé vesmírné cesty. Ve filmu Pasažéři se dva lidé probudí z hibernace dříve, než bylo plánováno, na vesmírné lodi směřující k nové planetě.
V literatuře se hibernace objevuje například v trilogii Vzpomínka na Zemi od Liou Cch’-sina, kde je běžnou součástí mezihvězdného cestování. V „Duně“ od Franka Herberta postavy využívají prodloužení života a cestování pomocí „melanže“, což je substance, která ovlivňuje metabolismus a umožňuje jistou formu „zpomalení času“, což se dá považovat za obměnu hibernace. V sérii „Hyperion“ od Dana Simmonse se objevují technologie, které umožňují lidem cestovat mezi hvězdami pomocí „kryonického spánku“, což je v podstatě forma hibernace. I když hibernace není v sérii „Nadace“ od Isaaca Asimova hlavním tématem, objevují se zde koncepty dlouhého spánku a zpomalení stárnutí, které jsou s hibernací příbuzné. V knize „Tau Zero“ od Poula Andersona se píše o kosmické lodi, jejíž posádka cestuje mezihvězdným prostorem. Kvůli nehodě se loď neustále zrychluje, což vede k extrémnímu časovému zkreslení. Posádka prožívá dlouhé úseky času v hlubokém spánku, což se dá považovat za druh hibernace. Tato díla často využívají koncept hibernace k řešení problémů spojených s dlouhými cestami vesmírem, a zároveň k prozkoumání filozofických a existenciálních otázek spojených s časem a lidskou existencí.
Navození hibernace u lidí zůstává velkou výzvou. Vědci aktivně studují hibernaci u různých živočišných druhů, aby pochopili, jaké mechanismy se na tomto procesu podílejí. Výzkum zahrnuje genetické analýzy, fyziologické měření a zkoumání neurochemických procesů. Cílem je identifikovat klíčové geny a proteiny, které řídí nástup a průběh hibernace. Lidské tělo nemá vyvinuté mechanismy pro tak hluboký útlum metabolismu a tělesné teploty, jaký je pozorován u hibernujících zvířat. Existuje riziko poškození orgánů a tkání při extrémním snížení teploty a zpomalení krevního oběhu.
Kryobiologie se zabývá studiem vlivu nízkých teplot na živé organismy. Vědci vyvinuli technologie pro zmrazování a rozmrazování buněk, tkání a orgánů. Tyto technologie mají potenciál pro využití při navozování hibernace, například pro ochranu orgánů při dlouhodobých vesmírných misích.
Hibernace zahrnuje složité změny na úrovni celého organismu, včetně snížení metabolismu, zpomalení srdeční činnosti a dýchání, změn v mozkové aktivitě a útlumu imunitního systému. Vědci se snaží pochopit, jak tyto změny probíhají a jak je řídit. Mnohé aspekty hibernace zůstávají neobjasněné. Vědci se snaží identifikovat faktory, které spouštějí hibernaci, a pochopit, jak organismus odolává negativním účinkům tohoto stavu. Výzkum zahrnuje i etické a právní aspekty navozování hibernace u lidí.
Vědci studují medvědy, kteří dokážou hibernovat několik měsíců bez ztráty svalové hmoty. Probíhají výzkumy zaměřené na identifikaci genů, které řídí hibernaci u syslů. V oblasti kryobiologie se vyvíjejí technologie pro vitrifikaci (rychlé zmrazení) orgánů, které by mohly být využity při navozování hibernace.
Darina D.