Café society: Láska v ráji blyštivých budoárů

chanel-cafe-society-04Woody Allen, legendární režisér a scénárista s rozporuplnou filmařskou pověstí, nově přichází s romantickou komedií Café Society. Touto rozmarnou novinkou, zasazenou do blyštivých newyorských budoárů třicátých let minulého století, navazuje na loňské drama Iracionální muž a slibuje další neobvyklou podívanou. Třpytivý snímek plný bohémských umělců a ziskuchtivých manažerů ukotvený v jedinečně stylovém prostředí čeká                                                                                                                                           premiéra 22. září.

Zdárně se přehoupla třicátá léta a naivní mladík Bobby vyráží do Hollywoodu, aby pracoval pro svého strýce Phila, úspěšného agenta filmových hvězd. Ve velkém světě brzy propadá podmanivému kouzlu filmařiny a nepřekvapivě také odzbrojujícímu šarmu strýcovy sekretářky Vonnie. Pár se však nakonec rozchází a Bobby začíná pracovat v New Yorku, kde objevuje pravého ducha doby v životem Cafe-Society-kristen-stewart-woody-allen-2166pulzujícím nočním klubu. Navazuje vztah s tajemnou Veronicou, přestože je v jeho srdci stále pevně zaklíněná Vonnie, ožení se a postupně sklízí nemalé profesní úspěchy. Čas dlouho poklidně plyne, když najednou náhoda, nebo
možná osud, zapracuje a předmět Bobbyho nejtajnějších tužeb se zjevuje v proslulém klubu. Vážně jde o nevinnou
náhodu? A co na to Bobby?

KOUKNI SE  IFFKV 2023: co se na festivalu v Karlových Varech stalo

Definice termínu Café society je prostá: jde o společnost lidí, kteří se pravidelně stávají návštěvníky módních kaváren. Pro Woodyho Allena je to ale, ostatně jako vždycky, trochu složitější. Jeho kouzelně upovídaná komedie je totiž doslova prošpikovaná typickými „allenovskými“ prvky. Stejně jako v jeho dalších filmech najdeme i zde kromě úžasné atmosféry také obvyklý existenciální rozpor, žerty, podivné neurózy, cynismus a neuvěřitelně zamotané milostné trojúhelníky. Nějaký druh vztahu totiž mají navzájem skoro všechny hlavní postavy – Vonnie a strýc Phil, Vonnie a její původní přítel, potom Vonnie a Bobby, Bobby a Veronica a do toho zase vstoupí Vonnie… Nečekejte ale, že vás milostná linie příběhu během šestadevadesáti minutové stopáže utýrá (nebo spíš unudí) k smrti. Bavit vás bude také Bobbyho živelná rodina sršící hláškami s židovskou tématikou, mafiánský bratr a jeho zločinecké praktiky a půvabně vrtošiví hlavní hrdinové. Přesto se může stát, že vám postavy nepřirostou k srdci kristen-stewart-cafe-societya tak budete chtít mít alespoň na co koukat. Pro tento případ spolehlivě poslouží luxusní výprava ve stylu art deco. Právě interiéry honosných klubů, barů a restaurací dobového Manhattanu a Hollywoodu, spolu s blýskavým šatníkem hlavních představitelek, tvoří jádro celého filmu.

Obrovské plus představuje obsazení. Do bohatých kostýmů se navleče nejedna známá tvář – jako Bobbyho uvidíme Jesse Eisenberga, Vonnie ztvární sympatická Kristen Stewart a charismatickou Veronicu herečka Blake Lively. K překvapivé změně došlo v případě strýce Phila. Jako špičkového agenta s výbornými styky jsme měli původně sledovat Bruce Willise, toho ale po začátku natáčení nahradil Steve Carell. Důvod pro Willisův odchod byl zprvu nejasný, ale později vyplavalo na povrch, že byl vyhozen kvůli své neschopnosti zapamatovat si text a protivnému chování. Zajímavé. Carell pak nastoupil na jeho místo a tím zahájil svou druhou spolupráci s Woody Allenem. Ostatně, mnoho členů hereckého osazenstva už s ním v minulosti pracovalo, například J. Eisenberg, C. Stoll, T. Sirico a další. Naopak pro obě hlavní herečky, Kristen Stewart a Blake Lively, šlo o premiérovou spolupráci, pro Stewartovou dokonce o první roli od romantického trháku Stmívání, kvůli které musela dělat konkurz a uspět.

KOUKNI SE  Čeká nás nejbrutálnější díl seriálu The Last of Us?

Ve filmu dále uvidíme Sheryl Lee (Do morku kostí) jako postavu Karen Sternové, Paula Schackmana (The Fosters) 141-cafe-societyv roli Ala, Richarda Portnowa (Dokonalá chůva) v roli Walta, Sari Lennick (Seriózní muž) jako Evelyn, Annu Camp (Ladíme!) jako Candy, Jeannie Berlin (Skrytá vada) a Kena Scotta (Vzmuž se) jako manžele Dorfmanovy, Coreyho Stolla (Ant-Man) v roli Bobbyho bratra Bena a mnoho dalších, jako Gregga Binkleyho, Anthonyho DiMariau a Shae D’lynovou.

 

Jitka Vorálková

zdroje: www.imdb.com, www.collider.com, www.independent.co.uk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eleven + 15 =