Strategie života, návod na použití lidského mozku, tím pádem i těla a nalezení smyslu lidského bytí. Dal vám někdo návod k použití sebe samého? Až příliš často jsem měla dojem, že jsem jen tvor nechající se vláčet okolnostmi svého žití a že mi kdosi zapomněl dát návod k životu nejen proto, abych věděla, jak žít s pocitem spokojenosti, ale především proto, abych dokázala poupravit chod svého mozku, narovnat ho, netýrat zbytečně, a hlavně mít těch DESET pohonných sil, které se budu snažit neustále držet v chodu. Ono za lidským pocitem štěstí a aktivním životem nemusí být vůbec nic složitějšího než znát neurologicky funkci svého mozku.
Autor nemá ve své knize ani slovíčko navíc. Žádná část knihy vám nepřijde nudná nebo zbytečná. Budete se naopak muset dosti často zastavovat s tím, že tohle prostě budete muset vstřebat.
Když jsem se snažila vybrat ukázku, což je velice těžké, protože co slovo, to perla, nakonec jsem zvolila tu, ve které Brendon Burchard popisuje zkušenost se svojí klientkou. Možná to pro mne osobně bylo jisté zrcadlo, či byly důvody, proč mě to zasáhlo nejvíc, různé. Ale pro představu to i dobře vysvětluje náboj této knihy, či spíše její naladění. Autor je jasný, přímý, nekompromisní. Nepustí vás ani o kousek do strany, do výmluv, do vytáček. Vede vás jen a pouze kupředu. I když to někdy bolí. Ale spíš než bič, používá cukr… a ani se nenadějete, budete mít knihu přečtenou a hlavu velkou jako pátrací balon.
„Nevěřím na transformaci přes noc, ale trvala na tom a teď je tady. A já mám posledních pětadvacet minut…“ říká v knize autor, který takhle měl změnit život slečně, která si celý život nevěřila. Dal jí jednoduchou otázku hned na začátku: „Je možné, že někde ve vás dřímá nějaký jedinečnější, statečnější a výmluvnější člověk?“ Načež se slečna rozplakala a začala mluvit o svém nepodařeném životě…
Sezení skončilo. Autor zopakoval tuto otázku. Je tedy možné, že ve vás dřímá statečnější, jedinečnější, prostě lepší člověk? Slečna odpověděla, že takto o sobě nepřemýšlí, takový není přece nikdo.
„Odtáhnu hlavu a nepřestanu se na ni dívat. „To je možná ten problém.“
Tohle se lidem těžko říká, aniž by se urazili, ale obecně to platí i pro většinu nejvýkonnějších lidí planety, takže tady to je: vaše mínění o sobě samém by mohlo být mnohem lepší a mělo by odpovídat tomu, jaké je vaše místo na planetě. Nebýt ve shodě se svou oslabenou vírou v toho, kým je.“
Autor vás nyní na následujících stránkách této kapitoly věnující se shodě (našeho názoru na nás samé s realitou) přesvědčí, že je dobré si nastavit nová měřítka. Kdo vám nastavil měřítka, která máte? Rodina, přátelé? Média? Společnost? Nemůžete být pro společnost a svou rodinu lepším člověkem, když se budete chovat tak, jak chcete VY?
Když uvažujeme, jak nás ovlivnila minulost, nehledáme NÁŠ vliv na ni.
Přemýšlíme o tom, čemu jsme čelili, a ne o tom, co jsme hájili.
Pamatujeme si, že jsme se báli, ale už ne to, o čem jsme snili.
Přemýšlíme, jak moc jsme byli milovaní, a ne jak jsme milovali.
Prosím, věnujte teď pár minut tomu, že si vybavíte několik slov, jimiž byste od nynějška sami sebe definovali v osobním životě, a všechny si je poznamenejte níže. Poznámka: jsou to slova, která jsou jen pro vás a vyjadřují, jak o sobě smýšlíte. Nemusí to být slova o tom, jak působíte na jiné lidi – to přijde později. Pro tuto chvíli jen zkuste najít tři slova, jimiž byste sami sebe definovali a díky nimž zároveň zůstanete zakotveni v tom, čím jste.“
Autor si třeba sám pro sebe vybral slova – odvážný, přítomný a nadšený. Ta ho vedla i když se ocitl v těžké životní situaci. A pak, jak působíte na druhé… Je sympatické, že se svého učení sám zúčastňuje, sám si na sobě dělá pokusy, sám zjišťuje, jak reaguje a tak je to kniha plná praktických rad, informací, cvičení a především otázek, z nichž některé mohou být nepříjemné, protože jsou na tělo. A je pod nimi i prázdné místo pro vaši odpověď. Zkuste to. Odpovědi, které mne napadaly přímo při prvním čtení byly úplně jiné než ty, které bych vymyslela, pokud bych nad tím vším přemýšlela – v tu chvíli bych možná chtěla sama sebe obejít. Ale ve chvíli, kdy jste v tom čtenářském transu a zcela naladěni na autora, z vás bude vycházet jen pravda… a tedy materiál, který k další analýze a dalším kapitolám zcela jasně potřebujete.
Za mne je toto jedna z nejlepších knih na téma seberozvoje, protože je praktická, jasná a fungující na vědecky dokázaných principech.
O autorovi:
Brendon Burchard je zakladatel Experts Academy a autor bestselleru Zlatá vstupenka. Díky své životní filozofii, kterou předává, se stal jedním z nejlepších motivačních a marketingových trenérů a jeho knihy, videa, on-line kurzy a vystoupení každý měsíc inspirují téměř dva miliony lidí po celém světě. Brendon Burchard měl to štěstí, že dostal svoji „zlatou vstupenku“ – druhou šanci na život – poté, co přežil vážnou autonehodu. Svůj život zasvětil tomu, že pomáhá druhým znovu objevit životní náboj a jejich jedinečné životní poslání. Jako jeden z nejžádanějších trenérů současnosti vystupoval spolu s Jeho Svatostí dalajlámou, Deepakem Choprou, Marianne Williamsonovou, Davidem Bachem, Brianem Tracym, Debbie Fordovou a dalšími. Mezi jeho klienty patří lidé náležející ke špičce korporátního světa i světa celebrit a jeho semináře navštěvují manažeři a podnikatelé z více než padesáti zemí. www.brendonburchard.com
Vydalo nakladatelství Synergie Publishin SE, 2016, www.synergiepublishing.com
Renata Petříčková