Blankytné oči Cate Blanchett

Cate Blanchett představuje ve filmovém průmyslu ženský ideál, kterého nedosahuje mnoho populárních hollywoodských hereček: je krásná, noblesní a zároveň výtečná herečka. Vybaví se vám pravděpodobně její nadpozemsky spanilá tvář co by elfky Galadriel z Pána prstenů. Fascinující tvář s blankytnýma hlubokýma očima a smyslnými rty vyzařující plachost a stud. No, posuďte sami, svůdné fotografie Cate Blanchett nesmí v galerii na Kukátku chybět-ZDE.

 

Cate Blanchett GaladrielNa veřejnosti vystupuje distingovaně, nestrhává na sebe pozornost vyzývavými módními doplňky ani excentrickým chováním. Její soukromý život je prost jakýchkoliv skandálů, které by přitahovaly bulvární novináře. Od roku 1997 je vdaná za dramatika a scénáristu Andrewa Uptona, s kterým vychovává tři děti, žijí společně v rodné Austrálii.  Ve své rodné zemi se veřejně angažuje, je patronkou Sydneyského filmového festivalu, v roce 2007 byla také zvolena velvyslankyní on-line kampaně Australské nadace pro ochranu přírody, která podněcuje australany, aby zde vyjádřili své příspěvky ohledně změn klimatu.

Hereckou kariéru Cate Blanchett odstartovala debutem ve filmu Paradise Road v roce 1997. V témže roce si zahrála hlavní roli ve filmu Oscar and Lucinda, ve kterém hrála po boku Ralpha Fiennese. Za ni byla nominována na cenu Australské filmové asociace (AFI) za nejlepší hlavní ženský herecký výkon, ale cena jí o vlásek unikla. Stejně ale ve stejném roce získala cenu za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon za roli Lizzie v romantické komedii Zaplaťpánbůh potkal Lizzie.

KOUKNI SE  Harry Potter se vrací, vznikne seriál

Film Cate BlanchettJejí opravdu první velkou rolí byla role Alžběty I. ve filmu Královna Alžběta z roku 1998, který ji vynesl nominaci na Oscara za nejlepší herečku. O rok později byla nominována na další cenu BAFTA za vedlejší roli v mistrně rozehraném krimi thrilleru Talentovaný pan Ripley, v kterém si zahrála po boku Matta Damona, Juda Lowa a Gwyneth Paltrow. Hvězda Cate Blanchett začala strmě stoupat, vlnu dalších příznivců získala již zmiňovanou rolí elfky Galadriel v trilogii Pán prstenů.

Marně byste její jméno hledali v hloupých amerických komediích nebo béčkových akčních filmech a hororech. Pečlivě si své role vybírá, přesto se nebojí jít do nekomerčních projektů jako byla její účast v nezávislém a pro nezainteresované diváky těžce stravitelném snímku Jima Jarmuschiho Kafe a cigára nebo vedlejší role ve ztvárnění jednoho ze šesti portrétů Boba Dylana ve filmu I’m Not There, za kterou získala v roce 2007 Zlatý glóbus.

Cate-Blanchett-cate-blanchett-222511_1280_1024Dočkala se i nejvyššího ocenění, v roce 2005 získala Oscara za nejlepší ženský vedlejší výkon za roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec režiséra Martina Scorseseho. Že spolupracuje s nejlepšími současnými režiséry dokládá i jedna z hlavních rolí v dramatické mozaice příběhů Babel (2006) režiséra Alejandro Gonzáleze Iñárritua (přeborníka na propletené, pečlivě vykonstruované a dojemné mozaiky příběhu jako 21 gramů), kde se objevila po boku Brada Pitta. S Pittem si zahrála ještě o dva roky později ve filmu jiného prvotřídního režiséra- Davida Finchera s názvem Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008), o muži, jenž porušil všechny vývojové zákonitosti přírody, a z dědka se neodvratně vyvíjí v mimino. Slavný Steven Spielberg ji zase přizval do svého zatím posledního pokračování dobrodružství Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008), kde si konečně vystřihla i pořádnou záporačku v podobě ruské agentky Iriny Spalko.

KOUKNI SE  Nejlepší seriály roku 2020

V těchto dnech se vrátil do kin velkolepý fantazijní svět Tolkienovy Středozemě, Peter Jackson natočil třídílného 3d Hobita.  S Hobitem se vrací i Cate Blanchett jako elfka Galadriel.

 

Kubin

 

Související články:

Nebezpečně svůdná Andrea Kerestešová
Široká paleta tváří Heleny Bonham Carter

Předchozí článekKNIHA: Tarot skrytých světů
Následující článekRecenze: Hobit: Neočekávaná cesta

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 − 3 =