Blair Witch: příběh čarodějnice z Blair ožívá

Docela nečekaně, ale přesto. Po 17 letech se někteří z nás dočkají plnohodnotného pokračování filmu Záhada Blair Witch. Proč jen někteří? Protože datum premiéry (16. září 2016) je platné pouze pro diváky USA. České datum premiéry ještě nebylo stanoveno.

To ale není všechno. Tvůrcům se podařilo tajit vznik a natáčení filmu Blair Witch až do letošního Comic-Conu, kde všechno prasklo. Jako bonus vymysleli ještě před odhalením chytrý marketingový trik. Před třemx240-Rmmi měsíci vyšel na světlo světa krátký teaser trailer s názvem The Woods. Trailer se jevil jako temný horor natočený ve found footage stylu (z pohledu první osoby) odehrávající se v lese. Koncept, který už tady k vidění byl několikrát. Teprve před zhruba třemi týdny studio Lionsgate uveřejnilo první plnohodnotný příběhový trailer, který obrátil všechno vzhůru nohama. Trailer potvrdil, že původní název The Woods byl pouze chytrou zástěrkou pro skutečný název filmu. Blair Witch.

Jedno mínus u mě trailer ale přece jen má. Jasně prezentuje děj, ale vypadá to, že se dočkáme dvojího záběru. Již z ukázky je patrné, že některé záběry jsou pořízené z pohledu první osoby (původní Záhada Blair Witch) a některé klasicky jak je u filmů zvykem. Budeme se muset porvat s chaotickým záběrem, který sníží autenticitu snímku. Na takovém principu fungoval také španělský horor Rec 3: Genesis. To podle mého názoru není šťastný způsob natočení. Třetímu Recu to vůbec neprospělo.

KOUKNI SE  Trailer: Cameronovo dlouho očekávané pokračování Avatar: The Way of Water

O čem přesně bude Blair Witch? Na začátku se nám rychle představí klučina James, který sleduje záběry z původního filmu na počítači u sebe doma. Podstatou děje je fakt, že holka z jedničky je jeho sestra. Dosud pouze pohřešovaná, nikoliv prohlášená za mrtvou. Tak se James rozhodne zorganizovat výpravu za odpověďmi. Sebou vezme dalších pět přátel. Co se skutečně stalo jeho sestře? Je ještě naživu? Tyto otázky Jamesovi probíhají hlavou při cestě lesem, kde zmizela jeho Blair-Witch-plakat-260x400sestra. Nebo je realita úplně jiná a mnohem děsivější?

Co si budeme nalhávat. Příběh nevyhraje cenu za originalitu. V rámci možností, které tvůrci mají, jde o logické a smysluplné navázání děje na původní snímek. Už trailerem mnohem více navazuje na film z roku 1999 než Záhada Blair Witch 2 z roku 2000. Dvojka měla potenciál, který zadupala do země pro mě naprosto nemožným dějem, který měl se Záhadou Blair Witch společné velice málo. Někdo by namítl, že Blair Witch obsahuje větší porci efektů. Je to pochopitelné. Tři lidi v temném lese jde vyděsit snáz (zvlášť když jeden z nich zmizí), než 6člennou skupinu. Proto jsou nadpřirozené jevy daleko intenzivnější a silnější. Aby vyděsily opravdu všechny účastníky. Ukázka nakonec naznačuje, že bychom se mohli dozvědět, co se předešle trojici stalo. Poslední záběry ukazují rozpadlý dům, kde skončil původní snímek. Že by nás čekal „těžký“ cliffhanger? Na to si budeme muset počkat.

KOUKNI SE  Pohled vědce na pandemii způsobenou houbami v seriálu The Last of Us

Navíc jádro mezi Záhadou Blair Witch a novým filmem je podobné jako u Grave Encounters a jeho druhého pokračování. Také tady klučina sleduje původní záběry na netu. Společně s několika kamarády se rozhodne vypravit do stejných míst jako první skupina. Jeho cílem je potvrdit či vyvrátit skutečnost záběrů,blair-witch-593x315 které pořídila předchozí skupina. Rozdílem je to, že Grave Encounters 2 skončil naprosto fatálním nesmyslem. Doufám, že toho se u Blair Witch nedočkáme.

Režisérem snímku je Adam Wingard. Známé jsou jeho dva povídkové příběhy. Tape 56 z povídkového filmu VHS a Phase I Clinical Trials z VHS 2. Scénář napsal Simon Barrett. Hlavními postavami jsou James (James Allen McCune), Lisa (Callie Hernandez), Peter (Brandon Scott), Ashley (Corbin Reid), Lane (Wes Robinson) a Talia (Valorie Curry).

Jak dopadne film v celkovém provedení se budou moct naši američtí přátelé přesvědčit už za měsíc. V České republice si budeme muset počkat. Doufám, že film do našich končin dorazí. Jinak dojde na stahování z internetu. A to by byla škoda. Koneckonců jde o dlouho dobře utajované pokračování filmu, který se stal kultovním.

 

Ondřej Blahut

 

www.imdb.com, www.collider.com, www.comingsoon.net

Předchozí článekSoutěž o knihu Smrtící sliby
Následující článekRezence: Božská Florence pěje píseň dohola

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven + 3 =