Knižní nej se tentokrát zaměří na novinky v regálech s nápisem biografie. Na přelomu jara a léta přibude mezi životopisné knihy pár titulů, které byste rozhodně neměli minout.

5Hugo Horiot – Císař jsem já (Paseka)

Mám slabost pro knihy, které se dotýkají tématu autismu. Rozšiřují obzory a pomáhají lidem k větší toleranci a pochopení vůči těm, jejichž svět funguje trochu jinak. Nejnovějším přírůstkem do této kategorie je právě kniha Huga Horiota, herce a aktivisty za práva autistů. Autobiografický příběh nás vezme do každodenních bojů autistického kluka, přičemž nechybí střet se strašákem v podobě šikany, který má vždy políčeno na ty, kteří se v něčem liší od masy.

4Vlasta Chramostová -Byl to můj osud (Academia)

Výsledek obrázku pro vlasta chramostová, byl to můj osud

 

Na tyhle dva svazky se nesmírně těším. Vlasta Chramostová měla obrovské štěstí na lidi a zážitky, byť se mnohé nedají pokládat za šťastné. Nikdy se však neuchyluje k sebelítostivosti a dokáže zaníceně vyprávět a předat mladé generaci nejen atmosféru, ale také důležité aspekty z života před revolucí. Ve druhém svazku, který už mapuje období po roce 1989, se pak objevuje téma herečky, která se po letech nucené pauzy vrací k milovanému povolání.

3Princ Charles – Harmonie (Barrister & Principal) 

Princ Charles Harmonie - Nový způsob, jak nahlížet na náš svět

Nejstarší syn anglické královny Alžběty II. napsal knihu, v níž shrnuje svůj pohled na svět, zejména pokud jde o důsledky lidské činnosti na přírodu. V knize ukazuje i jinou tvář, než jsou celý svět zná ze stránek bulvárních deníků, které se zajímají primárně o poklesky a povrchní témata.

KOUKNI SE  Radleigh Valentine, Dan Craig: Tarot Andělské moudrosti

2Catel Muller, José-Luis Bocquet – Josephine Bakerová (Argo)

Josephine Bakerová byla černošská tanečnice, která ve 20. letech oslnila Paříž a posléze mnohá další místa po světě. Její život je plný protikladů. Nesmírný úspěch jak v USA, tak i v Evropě, ale přesto v Americe zůstávala jen „talentovanou černoškou“, která má honoraci bavit, ale nikoho by nenapadlo podat jí ruku a brát ji za sobě rovnou. Inspirovala velké umělce své doby – Picassa, Cocteaua nebo Simenona. Její příběh je strhující sám o sobě, ale navíc na něm může člověk pozorovat proměnu společnosti v průběhu 20. století.

1Marja Aljochina – Riot days (Bourdon) 

Ať už patříte mezi fanoušky rebelské ruské kapely Pussy Riot, nebo ne, dění kolem soudu a následného uvěznění Mariji Aljochiny přinese bezprecedentní vhled do kauzy. Autorka popisuje dění během procesu, a zejména pak v ruském vězení, kde pokračovala v občanském boji za zlepšení podmínek v tamějších věznicích.Riot Days: Dva roky v ruském vězení - Riot Days: Dva roky v ruském vězení - Riot Days: Dva roky v ruském vězení -

Sandra Procházková

Úvodní foto: Pixabay

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − four =