Bill Murray: “Na tyhle idioty nemám čas”

Americký herec a komik Bill Murray se proslavil hlavní rolí ve filmu Krotitelé duchů. Od té doby střídá filmové role v divácky úspěšných komediích (Na Hromnice o den více, Tootsie, Charlieho andílci, Zombieland) s účastí v nezávislých filmech oceněných kritikou (Ztraceno v překladu, Kafe a cigára, Zlomené květiny, Darjeeling s ručením omezeným, Život pod vodou). Uvádíme část rozhovoru, který poskytl v srpnu 2011.

Pan Murrayi, vy nemáte svého agenta ani manažera, a říká se o vás, že nevlastníte ani mobilní telefon. Co musí udělat režisér, který pro vás má perfektní roli, aby se mu podařilo vás do svého projektu získat?

Klíčem je opravdu dobrý scénář. A pak už to těžké není. Dobrý scénář je to stěžejní, abych se do něčeho zapojil.. Lidé říkají, že je těžké mě najít. Podle mě je daleko těžší napsat dobrý scénář, než někoho vyhledat. Nedělám si s tím těžkou hlavu, není to můj problém. Mým problémem je užít si trochu klidu a pohody. A tak si mě musí najít, je to na nich. Nejsem chlápek z reklamy nebo ten, který čeká na roli na rohu ulice.

Kdy nastal okamžik ve vaší kariéře, kdy jste si uvědomil, že teď můžete hrát toho “těžko dostupného”?

Nemyslím si, že by se to opravdu celé nějak ohromně změnilo. Postupem času se kumulovalo víc a víc pozornosti, spoustu věcí je hodně příjemných, ale taky zjistíte, že to neslouží k užitku, neuděláte více věcí, jen vám to sebere spoustu času. Takže, je to docela příjemné, ale nic jiného bych potom v životě nedělal.

KOUKNI SE  17 otázek pro Benedicta Cumberbatche

Můžete mi dát nějaký příklad?

Třeba kdybych si nechal založit fanouškovskou stránku- – neodpovídám na poštu od fanoušků. Nemám čas. Existují asi stovky tisíc lidí, kteří si myslí, že se z nich stanou milionáři, když budou mít autogramy všech filmových herců. Na tyhle idioty nemám čas. Mám co na práci. Chcete napsat moje jméno? Je to už hodně dlouho, co jsem takové věci dělal. Něco jiného je, když na někoho narazím na ulici, ale živit se posíláním svých podpisů mailem? To fakt neee. Mám rád svou práci, protože si můžu ráno pospat, chovat se potrhle a užívat si trochu legrace.

Necítíte na sebe někdy tlak, že musíte být při natáčení stále zábavný?

Takový pocit tlaku mám po celý život. Vlastně to není tlak, spíš pocit povinnosti – ne lidi bavit a být za každou cenu vtipný, ale být určitým způsobem lehkomyslný. Nemyslím tím být za každou cenu právě veselý, ale mít v sobě takovou lehkost v tom, kam směřuji. Nesmím být sklíčený, uvízlý v citech, v těle, v hlavě. Snažím se vždycky nějak povznést.

Co na svojí práci máte rád?

Něco společně vzniká. Je to velmi intenzivní a intimní týmová práce. Je nutné se zcela soustředit a veškerou svou energii a všechny své schopnosti vložit do pracovního úkolu. Trvá jen chvíli a pak se rozejdete a možná že už některé z těch lidí nikdy nepotkáte. Je to velký závazek, který se pak najednou vypaří. Je to jako v tom vtipu: „Uvidíme se na dalším natáčení! ” Nikdy nikoho už neuvidíte.

KOUKNI SE  ROZHOVOR: Milan Kučera: Bůh se kvůli mylným lidským představám měnit nebude

V poslední době se objevujete v mnoha nezávislých snímcích. Čím vás přitahují?

Mám rád nezávislé filmy, ale zábavné je i natáčení studiových filmů. Je dobré dělat obojí. Nechci, aby si na mě lidi ukazovali: „Jé, to je ten chlápek z nezávislých filmů!“. To zní jako by si ten chlápek šil vlastní šaty nebo co. Nezní to dobře. Ale skvělý je způsob, jak se nezávislé filmy financují. Dostanete například peníze od člověka, který skutečně dělá distribuci ve Francii. Že chcete v tom filmu hrát? Chcete část toho filmu vlastnit? Abyste dostal své peníze, prodá vám část filmu, aby získal on své peníze zpět. O tom to celé je. Ten způsob financování je geniální. Proč to tak nedělá každý? , Ale stále pro film potřebujete dobrý marketing a jeho součástí jsou už zavedené americké společnosti.. Ale financovat film můžete tímhle způsobem a je to docela zábava.

Ještě se na své role někdy připravujete?

Takhle já to nemám. Nejsem jeden z těch chlápků. Myslím tím, že si to přečtu, podívám se na to a jdu do toho: „Mám to v sobě, tohle zvládnu“. Nemusím to mít nutně celé promyšlené.. Na filmu spolupracuji na všech úrovních s lidmi, kteří v ideálním případě všichni směřují ke stejnému cíli, a to je to, co mi pomáhá se do role dostat.

Jae Torr

KOUKNI SE  ROZHOVOR: Milan Kučera: Bůh se kvůli mylným lidským představám měnit nebude

Zdroj: the-talks.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − twelve =