Audioknihy mají cenu!

Společná fotografie oceněných za audioknihy vydané v roce 2013
Společná fotografie oceněných za audioknihy vydané v roce 2013

Chladné a deštivé dny nedávaly tušit, že letošní Svět knihy bude jiný. Možná ne na pohled – vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce bylo i letos simulováno provizorním stanem a ve Velkém sále to profukovalo. V pátek 16. května po poledni veletrh zvolna opouštěly školní výpravy s taškami napěchovanými letáky a výprodejovými časopisy a v opačném směru se dovnitř prodírali ti, kdo vydávají, natáčejí, poslouchají audioknihy nebo jim aspoň fandí.

Objevení mluveného slova v zemích českých

Mluveného slova je v Čechách oproti zahraničí málo, Češi často ani netuší, že mohou knihy nejen číst, ale také poslouchat a přitom třeba řídit auto cestou do práce či na dovolenou a nevytáčet se, když svítí červená nebo stojí v koloně. Čtená kniha povzbudí hospodyňku tváří tvář několika košům nevyžehleného prádla, se sluchátky na uších se dá běhat po lese za zdravím i za houbami a ještě přitom stihnout největší galaktické dobrodružství. Při poslechu detektivky můžete vařit guláš i sbírat pěnu z bublajícího vývaru. Královsky bavit se lze při zavařování třešní, lepení modýlků nebo skládání puzzle a přitom nemusíte ani jedenkrát vzhlédnout k blikající obrazovce. Takže v kompotech nebudou pecky, letadélka budou mít vrtule na správných místech a puzzle bude složeno, i kdyby na to měly prasknout tři audioknihy! Poslouchat můžete samozřejmě zcela nečinně a jen tak si ležet se zavřenýma očima, sedět ve vlakovém kupé či viset na tyči v přeplněném metru.

Proč se o takových situacích rozepisuji? Abyste audioknihy mohli docenit, musíte je nejprve objevit. A bohužel ani letos návštěvníci největšího knižního veletrhu u stánků nezakopávali o sluchátka a poslechová stání, kde by se mohli zaposlouchat do novinkových audioknih, jako je tomu na zahraničních knižních veletrzích. To, že se něco na tomto poli děje, však již přehlédnout nešlo. Audio vydavatelé totiž ohlásili, že se sdružili v AVA, tedy Asociaci vydavatelů audioknih. A prvním jejich společným počinem bylo vyhlášení Ceny Audiokniha roku 2013. Pojďme se tedy společně podívat, co se za minulý rok na audoknižním záhonku urodilo.

KOUKNI SE  10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera

Audioknihy roku 2013

Projekt Audiokniha roku běží už nějakou dobu v podobě on-line magazínu, který informuje o celé šíři audioknižní nabídky, propojuje informace, sdílí recenze, zkrátka drží mluvenému slovu palce. Proto nepřekvapí, že na pódiu stál při vyhlašování výsledků právě Jakub Horák, zakladatel projektu a neúnavný propagátor audioknih.

Jednotliví audio vydavatelé, celkem se jich zapojilo dvacet devět, nominovali své nahrávky a dvacetičlenná odborná porota, ve které nechyběli specializovaní recenzenti, knihovníci, rozhlasoví režiséři a herci, vybírala, koho v sedmi kategoriích ocení. Do klání šepotů a výkřiků, šumů a ruchů a především mužně hlubokých témbrů a zastřených altů poslali celkem 86 titulů. Milovníci audioknih mohli celý duben hlasovat, komu chtějí udělit Cenu posluchačů.

Vyhlášení bez přeřeků

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cenu za obal si za audioknihu „Emil a detektivové“ odnesla Kateřina Tvrdá

Všichni se tedy snažili, aby při slavnostním předávání cen mluvili pěkně srozumitelně, na mikrofon a s výslovností hodnou královské rodiny. První cena byla kupodivu udělena za obal. Překvapí to jen do momentu, kdy si uvědomíte, že zvukovou nahrávkou nemůžete volně listovat jako knihou a obal je důležitou a jedinou vizuální informací o titulu. Nejvíce se líbil „Emil a detektivové“ od Audiobergu. Design vytvořila a cenu převzala Kateřina Tvrdá, kterou čtenáři možná znají také z nakladatelství Portál. Za Audiobergem putovala také cena za nejlepší audioknihu pro děti a mládež pro titul „Tatínek 002“. Četbě a především fantazii Arnošta Goldflama se odolat nedá, fantastickým příběhům podlehnou uši dětí i dospělých. Cenu převzal režisér Jan Jiráň, který poděkoval všem posluchačům audioknih a vyřídil vzkaz Arnošta Goldflama: „Kdybychom vyhráli, tak za mě poděkuj. A těch 200.000,- káčé, co vyhrajeme, tak ty chci všechny.“ Protože neslyšíte smích v sále, doplním, že finanční bonusy se bohužel nerozdávaly.

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy měsíce listopadu

Nejlepší hudbou, alespoň podle poroty, se může pochlubit audio zpracování populární norské detektivky od Jo Nesba „Nemesis“ a složil ji Marko Ivanović. Ředitelka Radioservisu Kateřina Konopásková se s tvůrci této audioknihy vrátila na podium ještě pro ocenění za nejlepší vícehlasou audioknihu. Na natáčení „Nemesis“ se totiž podílelo přes padesát herců a prý ještě několik zvířat. Režisér Aleš Vrzák s nimi za půl roku vytvořil šest rozhlasových činoher, které se nejprve vysílaly v rozhlase. Posluchač audioknihy naštěstí nemusí čekat týden na další část napínavého příběhu a může si pětihodinovou nahrávku poslechnout naráz.

02 Kateřina Konopásková z Radioservisu patří v oblasti audioknih k nejzkušenějším a kromě přebírání cen nastínila i další plány Asociace vydavatelů audioknih
Kateřina Konopásková z Radioservisu patří v oblasti audioknih k nejzkušenějším a kromě přebírání cen nastínila i další plány Asociace vydavatelů audioknih

Nejlepším interpretem byl vyhlášen Hynek Čermák za výkon v audioknize „Národní třída“, kterou načetl s Kristýnou Frejovou. Titul Jaroslava Rudiše vydal OneHotBook. Naoko nezúčastněně posazený Čermákův hlas, který brousí příběh jako pilník, sbírá kapitolu po kapitole sympatie pro hlavního hrdinu. Nejlepší jednohlasou audioknihou se pro rok 2013 stal titul „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“ opět od Radioservisu. Nahrávka Českého rozhlasu z roku 2013 byla pro vydání na CD mp3 doplněna o další pasáže z knižní předlohy a hlas Oldřicha Kaisera se s lehkostí zmocňuje postav ženských i mužských, takže posluchač neznalý hlasových možností tohoto vypravěče by snadno mohl odpřísáhnout, že je zde herců jako v Nemesis. Do hlasování posluchačů se zapojilo 1557 lidí a prvenství v kategorii Cena posluchačů si odnesl Václav Tobořík z agentury Kristián za audioknihu „Forrest Gump“ spolu s režisérem Pavlem Kadlecem. Příjemný hlas Jana Hartla si poradí nejen s netradičním vypravěčem, ale i se vzpomínkou na výborný český dabing Vladimíra Dlouhého.

KOUKNI SE  Knižní nej: Nejlepší detektivní série s neotřelými vyšetřovateli

Od gramofonů k chytrým telefonům

Papírová kniha zažila od vynálezu knihtisku první větší otřes až nedávno, kdy se začaly prosazovat čtečky a e-knihy. Čtená kniha čelí podobným turbulencím téměř neustále od chvíle, kdy byl hlas zaznamenán na první voskový váleček fonografu. Už nemusíme točit klikou gramofonu ani převíjet pásek na kazetách, ale zase se neobejdeme bez kvalitních zvukových přehrávačů.

Vzhledem k tomu, že nekrácená audiokniha, která neochudí posluchače ani o jediné slovo textu, může dosahovat klidně třiceti hodin, je v současnosti požehnáním formát mp3. Vzrůstá také počet posluchačů, kteří upřednostňují rychlé stažení nahrávky do svého počítače či chytrého telefonu před koupí CD nosiče. Komfortní služby nabízí zejména on-line služba Audiotéka.cz. Na slavnostním vyhlášení získala Audiotéka.cz právem zvláštní cenu poroty za šíři nabídky, technologické řešení prodeje a poslechu a v neposlední řadě za popularizaci audioknih.

První ročník veřejnosti ukázal, že poslechová kniha není jen pro děti a nevidomé. Je pro každého, kdo se nebojí setkat se s vyprávěným příběhem, umí si vychutnat kvalitní čtení, které dobrou knihu povýší a dotvoří a přitom jí nic nezůstane dlužno.

KLÁRA SMOLÍKOVÁ

Autorka je spisovatelka dětských knih, muzejní animátorka a spolupracovnice nově vzniklého audio vydavatelství Walker&Volf zaměřeného na české autory sci-fi a fantasy. 

Fotil Jiří Walker Procházka

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twelve − nine =