Arvéd: Smíchovský doktor Faust, okultista a Malostranský zhýralec

Na začátku února začalo natáčení celovečerního filmu Vojtěcha Maška o významné postavě českého okultismu a hermetismu Jiřího Arvéda Smíchovského. Tento životopisný film je popisován jako mystický thriller a působí jako konečně zajímavé a originální téma, které v české kinematografii dlouho nebylo!

Film vzniká v česko-slovenské koprodukci a podstatná část snímku se natáčí v pražských ateliérech ve Kbelích. Filmový štáb vede debutující režisér a scenárista Vojtěch Mašek, který je významným scenáristou a komiksovým tvůrcem. Podílel se na scénáři k filmu Křižáček (2017, r. Václav Kadrnka), dokumentu Kino Effenberger (2017, r. Jakub Felcman) nebo napsal úspěšné divadelní hry Mimo zápis (Studio Hrdinů) a Černý med (Činoherní klub). Mašek je ale také držitelem osmi cen Muriel za tvorbu grafických románů a komiksů, kde zaznamenal solidní úspěch s lynchovsky laděným thrillerem Svatá Barbora o kuřimské kauze a nebo vizuálně úchvatným mysteriózním komiksem Sestry Dietlovy. Za zmínku také stojí jeho westernová trilogie Návrat krále Šumavy.

Vedle Maška se za kameru postaví mladý kameraman Dušan Husár, který se předvedl klaustrofobickým thrillerem Domestik (2018, r. Adam Sedlák). Titulní role okultisty a učence se ujme Michal Kern, který s Maškem pracoval už na divadelní hře Mimo zápas, kde se zrodili první myšleny na Arvéda. Další herecká party doplní Saša Rašilov, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl, Ivana Uhlířová, Pavlína Štorková nebo Marian Labuda.

Film vychází z knihy Malostranský ďábel z roku 2016 od Jana Poláčka, který je s Maškem i autorem filmového scénáře. Kniha se věnuje životu Jiřího Arvéda Smíchovského, který byl konfidentem nacistického a později i komunistického režimu a vyznavačem okultních věd. Arvéd žil mezi roky 1897 až 1951 a byl doktorem filozofie, teologie a práv. Politicky se angažoval v několika stranách, především v Národní obci fašistické a údajně byl i členem zednářské lóže. Zároveň byl kolaborantem nacismu a poté komunismu, falešným svědkem a udavačem. Tato postava skýtá mnoho možností pro filmové ztvárnění – byl to člověk s obrovským vnitřním konfliktem, extrémními psychologickými proměnami, neustálou faustovskou touhou po vědění až na pomezí zaprodání duše.

KOUKNI SE  Armáda lupičů: Prequel Snyderova zombie výplachu je plný zlodějů, trezorů a lásky

Atmosféra filmu by se dle tvůrců, měla držet na pomezí surreálného snu a historické skutečnosti. Tyto scény tvůrci propojí s reálnými lokacemi, aby vytvořili osobitý a svébytný svět hlavního hrdiny, avizuje distributor CinemArt. Důležitým aspektem filmu bude téma hermetismu – filozofie, zabývající se alchymií, astrologií, magií, okultismem a kabalou. „Životní příběh doktora Smíchovského mi dává možnost nahlédnout historickou látku pohledem charismatického démona, který se svou složitou povahou zaplete do složité doby.“ doplňuje debutující režisér Mašek.

Podle tvůrců půjde o psychologicko-mystický thriller a jakousi variaci na faustovské téma. Kvalitní zázemí projektu zaručuje herecké obsazení, energický mladý štáb a originální téma. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie a slovenským Audiovizuálním fondem. Premiéra dosud nebyla oznámena.

Viktor H.

Předchozí článekNejdrsnější herní hrdinové všech dob
Následující článekKillers of the Flower Moon: Zrod FBI, masové vraždy indiánů a černé zlato

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × five =