Anthropoid – česká historie, americké provedení

Anthropoid. Název nového, právě natáčeného snímku v koprodukci České republiky, USA a Francie. Osobně do Karlových Varů jej přijeli blíže představit režisér a scénárista filmu Sean Ellis a dvě ze tří hlavních postav – Jamie Dornan a Aňa Geislerová.

Film je zařazen do žánru válečného historického thrilleru, což je z názvu docela patrné. Pro ty, kteří mají v československé a české historii mezery, osvětlím. Operace Antropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný z Anglie na území tehdejšího Protektorátu Čech a Moravy. Výsadek čítal dva hlavní aktéry, rotmistra Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Ten nahradil zraněného rotného Karla Svobodu. Cílem výsadku bylo naplánovat a úspěšně provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jak výsadkáři dopadli prozrazovat nebudu. Koneckonců, můžete se o tom dočíst v jakékoliv knize nebo učebnici dějepisu.

Takto nějak bude vypadat i děj filmu. Přesto režisér Ellis slíbil, že se danou látku pokusí podat netradičně a zároveň  autenticky. Na tiskové konferenci ve Varech pronesl informaci, že hodlá do filmu zakomponovat nejen to, co všichni známe z hodin dějepisu, ale i něco navíc. „Ukážu chyby i slabosti Gabčíka a Kubiše“ pronesl Ellis.

Hlavní dvojici parašutistů ztvární Jamie Dornan (Padesát odstínu šedi) a Cillian Murphy (28 dní poté, Sunshine, Počátek, Vyměřený čas). Pro zajímavost oba pánové pochází ze Severního Irska. Dornan zahraje Jana Kubiše a Murphy Jozefa Gabčíka. Výše zmíněná česká herečka Aňa Geislerová ztvární ve filmu Gabčíkovu partnerku. Krom ní ve filmu uvidíme i další české herce jako Alenu Mihulovou, Václava Neužila, Ondřeje Malého, Martina Hofmanna a Jana Budaře.

KOUKNI SE  Ceny z filmového festivalu v Karlových Varech

Natáčení snímku probíhá v tuto chvíli v Praze na konkrétních místech, kde se vše skutečně odehrálo. Natáčení začalo v květnu a konec se předpokládá v průběhu září. Na datum uvedení premiéry je podle tvůrců ještě brzy. Uvidíme, jak se podaří režisérovi Seanu Ellisovi historickou látku zpracovat a zda s filmem bude slavit úspěch či nikoliv.

 

Ondřej Blahut

Předchozí článekThe Perfect Guy: Příběh vášně a posedlosti
Následující článekDárek: Ne každý dar je vítán

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − two =