Alva do Vltavy ponořený

Kmotr Petr Rychlý se chystá knihu pokřtít ve Vltavě. Fotila Hanina Veselá
Křest knihy Vynálezce Alva se odehrával v podpalubí. Fotila Hanina Veselá
Křest knihy Vynálezce Alva se odehrával v podpalubí. Fotila Hanina Veselá

Knihy se křtí s jistým sebezapřením. Polít stránky?! Vodou? Vínem? Nebo šampaňským?!  U dětské knihy rychlými špunty? Naštěstí tahle kniha vypráví o malém vynálezci a i její tvůrci jsou hlavy vynalézavé, takže knihu „Vynálezce Alva“ pokřtili ponořením do Vltavy. Sám Alfréd Nobel nejprve nádherně modrou knihu pořádně omotal lodním lanem. A potom na lodi kotvící na řece u Výtoně, pod železničním mostem, herec Petr Rychlý přelezl zábradlí a k radosti přihlížejících dětí knihu do modravé vody spustil. A samozřejmě i vytáhl i zpět, na palubu.

Od večerníčku ke knížce

Kmotrem se Petr Rychlý nestal náhodnou volbou. Propůjčil totiž svůj nezaměnitelný hlas stejnojmennému večerníčku, který spoluautorka scénáře Klára Smolíková nyní převedla na stránky knihy. Ilustrování veselých příhod plných roztodivných vynálezů se ujal výtvarník Luděk Bárta, který večerníček nejen nakreslil a rozpohyboval, ale také i režíroval.

Program moderoval Alfréd Nobel alias Jiří Walker Procházka. Vedle něj stojí autoři: spisovatelka Klára Smolíková a ilustrátor Luděk Bárta. Fotila Hanina Veselá
Program moderoval Alfréd Nobel alias Jiří Walker Procházka. Vedle něj stojí autoři: spisovatelka Klára Smolíková a ilustrátor Luděk Bárta. Fotila Hanina Veselá

Malé čtenáře čeká v nové knize sedm Alvových příběhů, v nichž se dočtou třeba o báječném hledání pokladů pod hladinou rybníka, o vynálezu, který umí změnit jídlo ze školní jídelny, nebo o cestování časem, které má tři přátele zachránit před pozdním příchodem do školy. Těšit se mohou i na spoustu překvapení, které v animovaném seriálu nebyly, jako jsou například celostránkové nákresy nejdůležitějších vynálezů (včetně batohu s nožičkami a stroje času), anebo sedm bonusových dvoustránkových komiksů, které uzavírají každou kapitolu.

Křest na lodi

Podpalubí lodě s trochu krkolomným názvem (A)void Floating Gallery na pražské náplavce se ve středu 1. října 2014 zaplnilo malými čtenáři a jejich rodiči, přáteli a příznivci vynálezce Alvy a jejich autorů. Děti zvládly vyprávění o vzniku knihy s přehledem, mohly se totiž zároveň houpat na houpačce strategicky umístěné u dlouhého stolu plného pochutin. O hudební doprovod se postaral Jáchym Bašek, který složil hudbu k večerníčku. Úvodní písničku krásně zapěla jeho dcera Aneta. A protože si holčičky a kluci vymohli opakování, všichni účastníci akce si dodnes pobrukují onu chytlavou, hravou melodii.  Programem provázel sám velký vynálezce Alfréd Nobel, který měl připravené diplomy a rozdával Nobelovy ceny všem, co splnili Alvovy úkoly. Pan Nobel dokonce představil speciální verzi dynamitu, který po vybuchnutí metal do všech stran lízátka. K tomu stačilo, aby děti hromadně vykřikly „BUM!“, a lízátka jim pršela na hlavy.

KOUKNI SE  Knižní pecky roku 2023
Rozdávání Nobelových cen. Fotila Hanina Veselá
Rozdávání Nobelových cen. Fotila Hanina Veselá

Vynálezci

Malý střapatý Alva dostal své neobvyklé jméno po Tomáši Alvovi Edisonovi. A tak i v úvodu knihy „Vynálezce Alva“, kterou vydala Edice ČT, se dočtete nejprve o vynálezcích a vynalézání. Alvu všude doprovází sourozenci Filip a Denisa, kteří se sice někdy ne zcela dobrovolně stávají pokusnými králíky při testování nových vynálezů, ale pro praštěného kamaráda mají slabost. Pokaždé totiž trojice zažije díky Alvovým vynálezům něco neopakovatelného. Třeba se dostanou na archeologické vykopávky nebo si to sviští na horách v neuvěřitelných sněžných vynálezech.

V současné době jsou v plném proudu práce na druhé řadě večerníčku „Vynálezce Alva“. Za rok se tedy děti a jejich rodiče a prarodiče mohou těšit na šest dalších dobrodružných epizod. A kdo ví, třeba i na další, stejně bohatě ilustrovanou knihu.

Jiří Walker Procházka

Autor je spisovatel sci-fi a fantasy, zakladatel audio vydavatelství Walker&Volf a český Alfréd Nobel.

Úvodní foto: Kmotr Petr Rychlý se chystá knihu pokřtít ve Vltavě. Fotila Hanina Veselá

Předchozí článekDivoké historky aneb co se stane, když Vám rupnou nervy
Následující článekKnick: Doktoři bez hranic

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fourteen − 12 =