9 rad, jak vychovávat šťastné dítě

Štěstí je otázkou návyků- stejně jako neštěstí (pokud vám nejde o život a uspokojení základních potřeb). Vaše vlastní jednání slouží jako příklad a poučení pro vaše děti. Jeden z darů, které můžeme jako rodiče našim dětem dát, je naučit je býti šťastné, nebo lépe- jejich pocity štěstí v nich podporovat, ne ubíjet.

1. Ujistěte se, že šťastné zprávy dítě přijímá

Naslouchejte dítěti a přizpůsobte svůj jazyk, aby vás pochopilo. Pokud vám nerozumí, nemůže se od vás učit. Soustřeďte se na poselství, které chcete dítěti sdělit a zvolte nejlepší způsob, jak to udělat, aby zprávu pochopilo. Je nasnadě, že vhodné je zvolit jednoduchý způsob, než komplikované nebo technické řešení.

2. Ukažte vašemu dítěti, že velkorysost a štědrost vychází z domova

Učte své dítě být štědrým a velkorysým vůči svému okolí. Umění rozdělit se o věci a jídlo s ostatními. Ukažte, že sami umíte rozdávat a darovat. Podporujte velkorysost mezi členy rodiny. A pochvalte dítě, pokud samo dokáže být velkorysé a štědré k ostatním lidem.

3. Pomozte dítěti být šťastným poraženým

Nenechte vyrůstat své dítě v pocitu, že štěstí je závislé na vítězení. Není. Pokud si to bude dítě myslet, bude nešťastné pokaždé, kdy bude mít pocit, že prohrálo, nebo v životě prohrává. Proč si děti myslí, že budou v životě šťastní, jen když budou vítězit? Protože jim to vštěpují jejich rodiče. Když na své dítě budete křičet, že špatně přihrálo ve fotbale, nebo že pokazilo hru na kytaru, bude čím dál více závislé na hodnocení vítězství- prohra. Neznamená to, že byste měli být špatní z toho, když se dítěti daří a je v něčem dobré. Je ale užitečné vědět, že s prohrou nepřichází konec světa.

KOUKNI SE  Tipy na dokonalou erotickou masáž

 

4. Umožněte dítěti štěstí v nedokonalosti

Budete-li trvat na tom, že vaše dítě musí být dokonalé, budete zklamaní a nešťastní- a vaše dítě toto zklamání uvidí ve vašich očích. Všechny lidské bytosti jsou nedokonalé. Mají své slabosti, své tělesné vady, své nedostatky, které společně s jedinečným talentem tvoří nedílně jejich osobnost. Děti potřebují vědět, že něco jako dokonalost neexistuje. Potřebují slyšet, když se trápí svými nedostatky, že nikdo není zcela dokonalý.

 

5. Ať děti vidí, že jste šťastní

Svou radost ze života neskrývejte, nemusíte se vyžívat v bezbřehém a na odiv dávaném negativismu. Emoce jsou jednoduše nakažlivé. Pokud vás dítě uvidí nešťastné, bude taky nešťastné. Naštěstí to platí i naopak. Děti potřebují slyšet smích, protože se rádi smějí. Jsou jako houby, které nasají vše, co se blízko nich děje.

 

6. Buďte trenérem dětského štěstí

Jako člověk, který bude jako první ovlivňovat výchovu dítěte, máte možnost stát se jeho emočním koučem. Tady je pár tipů:

 • Vaším základním cílem je, aby dítě vyrůstalo ve šťastném dětství.
 • Buďte dítěti po ruce, komunikujte s ním. Berte jej na místa, která máte rádi a vysvětlujte jim, co vám dělá radost.
 • Buďte proaktivní. Nečekejte, až někdo něco udělá, když je vaše dítě nešťastné, ale konejte.

 

 7. Učte štěstí prostřednictvím zvládání problémů

Nejvíce nešťastné děti jsou děti ztracené. Ztracené ve světě, kde jsou všechny děti v něčem dobré, a ony ne. Nemají rozpoznané schopnosti, nejsou si vědomy svého talentu, protože jej nikdo nerozvíjel a neučil, jak problémy zvládat. Jediné, co zbylo, je jejich hněv.

KOUKNI SE  Jak si vybrat erotické prádlo

Tady je několik tipů, co můžete naučit vaše dítě zvládat:

 • Čtení
 • Psaní
 • Dokázat si hrát s ostatními
 • Zajímat se o to, co ostatní děti chtějí nebo mají rády
 • Studovat
 • Respektovat druhé
 • Hrát na hudební nástroj
 • Věnovat se sportu
 • Umět soutěžit

 

8. Podporujte v dítěti všechny formy hraní

Hra je hlavním zdrojem radosti pro děti i dospělé. Nejen, že dětem dělá radost, ale slouží jako základ sociálního vývoje lidské bytosti.

Zde jsou základní formy her:

 • Soliterní hry- dítě si hraje samo s nějakým objektem nebo aktivitou přiměřenou jeho věku
 • Paralelní hry- hra vedle jiného dítěte
 • Asociativní hra- hra s jiným dítětem (dětmi)

 

9. Učte své dítě štěstí skrze nasazení a vytrvalost

Rodič může dítěti poskytnout dvě neocenitelné lekce, a to předat hodnotu odhodlání a vytrvalosti. Aby vaše dítě bylo soběstačné, dostatečně zapálené pro život a bylo připraveno na životní změny. Povzbuzujte dítě, aby chtělo prozkoumat možnosti, které dané situace nabízí. Aby pochopilo, že se mu bude dařit, když bude ve svém životě dělat vše tak, jak nejlépe může. Podporujte jeho zvědavost a schopnost se soustředit na daný problém nebo životní výzvu. Vytrvalost znamená nebýt útěkářem. Musíte poskytnout dítěti šanci dokončit něco důležitého, aby cítilo pocit hrdosti a úspěchu, který přichází až na úplném konci, kdy je dílo hotovo.

 

Kubin

dummies.com

KOUKNI SE  Jak si udělat doma romantický večer

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − three =