7 her, ve kterých zažijete drogový trip

Téma drog se nevyhnulo ani hrám. Ale zatímco ve filmech nebo knihách pouze pasivně pozorujeme účinky drog na některou postavu, ve hrách jsme přímo aktivními účastníky děje. Zprostředkovaně tak drogový trip prožijeme sami. A že zrovna tohle videoherní průmysl umí! Od halucinací, které vypadají pohodově a relaxačně, až po nejděsivější noční můry, které by člověka připravily o rozum. Podívejte se s námi na hry, kde zažijete drogový trip.

Mario

Že je to roztomilá skákačka, kterou byste klidně nechali hrát malé děti? Nenechte se oklamat a podívejte se znovu. O čem Mario je? Instalatér běhá po barevném světě plném agresivních želv a jí u toho houby, po kterých okamžitě doroste dvojnásobné výšky (vzpomeňte si na slova známé písně: „One pill makes you larger, one pill makes you small„). Nemluvě o tom, že svět, kde se hra odehrává, nese název Mushroom Kingdom, tedy království hub. Vážně vám to nepřipadá ani trochu podezřelé? Řadě fanoušků rozhodně ano. Už řadu let se na internetu objevují různé teorie o tom, jaká symbolika se ve hře objevuje. Rostliny ve hře mají podle některých představovat marihuanu, protože plivou oheň. A jiní zase tvrdí, že finální boss, který připomíná draka, je zase očividnou symbolikou boje se závislostí, které se v anglojazyčných zemích někdy říká „chasing a dragon“ (chytání draka). V každém případě se ve hře Mario dějí věci, které může vidět opravdu jen zdrogovaný člověk. Oficiálně ovšem nic takového potvrzeno není a tak nám musí stačit jen spekulace.

KOUKNI SE  Nejlepší závodní hry všech dob

Far Cry 3

Ve Far Cry 3 si „užijete“ drogových tripů hned několik, ale rozhodně to nebude nic příjemného. Některé se ještě dají snést. Projdete se po mořském dně a budete svědky různých podivuhodných úkazů. Jo a ještě budete schopni věcí, kterých byste rozhodně být schopni neměli, jako např. určité formy astrálního cestování. Nejhorší ze všech ovšem zažijete po požití neznámého indiánského utrejchu, který vám navodí takové pomatení smyslů, že následující půlhodinu strávíte bojem s padesátimetrovým monstrem se žhnoucíma očima. Ukázkový příklad toho, čemu se říká „bad trip“. Koneckonců posuďte sami např. ZDE.

GTA 5

V posledním dílu série Grand Theft Auto si nechtěný drogový trip zažijete během hlavní příběhové linie v roli Michaela De Santy, čtyřicátníka unaveného životem v přepychu. Omamnou látku mu podstrčí vlastní syn a rozhodně to pro Michaela nebyl příjemný zážitek. Představte si, že usnete a proberete se v několikakilometrové výšce bez padáku. Jen vy, titěrné domečky pod vámi a stokilometrový vítr ve vlasech. V GTA 5 to ovšem není jediná chvíle, kdy je některá z postav pod vlivem drog. V jedné z vedlejších misí mohou hlavní postavy Michael a Trevor vyzkoušet velmi podezřelý vzorek marihuany, který jim navodí naprosto bizarní halucinace. Michael v nich bude střílet desítky mimozemšťanů, zatímco Trevor bude muset překonat vyslovenou noční můru – bojovat s klauny (ano, Trevor nesnáší klauny). Kromě toho všeho je ještě možné najít v poušti kaktus a připravit z něj odvar. Pak si můžete vyzkoušet, jaké to je pohybovat se po Los Santos v kůži orla, kočky, psa, nebo dokonce žraloka.

KOUKNI SE  5 schopností, které byste měli získat ve hře Dying Light 2 co nejdříve

Batman: Arkham Asylum

Pokud jde o psychedelické látky, nelze nezmínit Jokerův strašlivý vynález – fear gas, nebo-li plyn strachu. Jak název napovídá, zasažení touto látkou se projevuje děsivými nočními můrami, které se zdají naprosto reálné. Výparům bude vystaven i Batman. Pak na něj, respektive na vás v jeho kůži, čeká level Scarecrow Nightmare. Takových je ve hře hned několik a je to nápaditý způsob, jak „realistickou“ hru obohatit o fantaskní prvky, jako jsou oživlí kostlivci, zombie a všelijaké obrovské příšery. Podívejte se na bizarní svět sami.

LSD Dream Emulator

Jak už si podle názvu jistě odvodíte, v tomto případě nejde o normální hru, ve které máte příležitost požít drogy. Tady jde v podstatě o simulátor požití LSD. Ocitnete se ve snovém světě, který je čím dál tím podivnější, čím víc s ním provádíte interakce. Například se dotknete zdi a rázem se ocitnete uprostřed lesa. Dotknete se stromu a nacházíte se na poušti, kde se procházejí lvi. Celek místy doplňuje psychedelická hudba, která je sama o sobě dost děsivým zážitkem. Asi nikoho nepřekvapí, že za hrou stojí japonské vývojářské studio. Jak vývojáři toto téma zpracovali se můžete podívat např. ZDE.

Fallout 3

V sérii Fallout je drog spoustu. Vlastně tolik, že je s podivem, že si ještě nevysloužila zákaz pro šíření toxikomanie. Ve Falloutu jsou totiž vaši dobří kamarádi Buffout, Psycho a další „lahůdky“, které vám sice dočasně zvýší některé atributy nebo zpomalí čas, ale zase si na nich můžete vypěstovat regulérní závislost. Ty vám ale žádné halucinace nezpůsobí, přesto takové místo ve Fallout 3 najít můžete. Lze tu najít semena mateřského stromu punga, která vám navodí roztodivné stavy. Zpočátku vše vypadá víceméně normálně, ale chvilku počkejte a uvidíte. Obrovské pilky, které si jen tak řežou zem, maličké atomové výbuchy okolo vás, agresivní duchové ghoulů, to jsou jen některé podivnosti, jejichž svědky se můžete stát. Stojí za to je vidět.

KOUKNI SE  Nejlepší hra roku 2021

Rise of Tomb Raider

K této úspěšné hře se sympatickou drsňačkou Larou Croft v hlavní roli existuje DLC s názvem Baba Yaga. A skutečně – najdete ji tu. Nefalšovanou Babu Jagu, dokonce i s chaloupkou na kuří nožce, jako vystřiženou z Mrazíka (i když pravda, asi tak dvacetkrát větší), s velkým hmoždířem, ve kterém létá, no zkrátka se vším, co by ježibaba měla mít. Nakonec se ukáže, že je to všechno trochu jinak a jde o starou zkušenou chemičku, která využívala pověrčivosti a halucinogenních látek k tomu, aby si zachránila život. Jen se prostě časem do své role nezdravě moc vžila. Nicméně šok, který vám způsobí náhlé zjevení chaloupky na kuří nožce nad vaší hlavou, jen tak ve hrách nezažijete. Koukněte se sami.

 

 

Jan Marek

Předchozí článekNejdražší televizní seriály, které jste měli možnost vidět
Následující článekRecenze: Dáma s veverkou

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × two =