5krát sebepoznání s typologií osobnosti

Kdo jsem já? Kdo jsi ty? Jací jsou ti druzí? Takové otázky si člověk podkládá zřejmě odnepaměti. Minimálně již ve starověkém Řecku se po odpovědích pátralo, a to konkrétně (slabší povahy ať se nyní obrní a vypnou svoji představivost) krví, žlučí, hlenem a černou žlučí. Převažující tělní tekutina pak jasně signalizovala osobnostní typ dotyčného jedince – melancholik, cholerik, sangvinik, nebo flegmatik. Označení nejstarších typů se dochovala dodnes, pouze výzkumné metody naštěstí trochu pokročily. Kromě známé čtveřice se ovšem typologie výrazně rozrostla také o nově charakterizované typy a celé systémy. Následujících pět titulů představuje ty nejzajímavější a nejatraktivnější typologie osobnosti (nejen) posledního desetiletí.

Život podle barev

Na úvod začneme zlehka. Zdejší dotazník neklade zákeřné otázky, spíše pouze mapuje vaše vlastnosti. Jste citliví a umělecky založení, nebo je vám bližší neosobní svět precizních myšlenek? Jak jste na tom s autoritami a plněním povinností? Autor vás posléze zařadí do jedné ze čtyř barevných kategorií – zlaté, modré, zelené či oranžové. Autor používá jednoduchý jazyk, kniha je proto srozumitelná každému čtenáři, kterému se nechce brodit náročnější teorií. Plusem jsou také přehledné tabulky, které popisují barevné styly dětí i dospělých, ale také studentů, zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Barvy života

U barev ještě chvíli zůstaneme. Oproti předchozímu titulu je zdejší paleta mnohem širší – od magnetové přes levandulovou až po indigovou. Výsledná barva ovšem na rozdíl od předchozího titulu není pouze symbolickým označením. Pamala Oslie vytvořila typologii na základě své schopnosti vidět barevné aury (nejen) kolem lidských bytostí. Ačkoliv je podle autorky při správném tréninku tato dovednost otevřena všem, pokud se Vám ani podle přiloženého návodu auru vidět nepodaří, nezoufejte. Kniha je opatřena množstvím kratších dotazníků, které vám s identifikací vaší barvy pomohou.

KOUKNI SE  Českej rap jede

Typologie osobnosti: přátelé, milenci, manželé, dospělí a děti

Jste INTJ, INFP, nebo spíš ESFP? Že nevíte, co tyto shluky písmen znamenají? Po nahlédnutí do odborné publikace českého autora Michala Čakrta vám budou tato čtyřpísmenná „slova“ dávat naprostý smysl. Typologie MBTI své kořeny odvodila od slavného psychologa C. G. Junga, Základem jsou čtyři temperamenty, které se nadále větví. Výsledkem je pak 16 typů osobnosti. Na rozdíl od ostatních titulů uvedených v seznamu kniha neobsahuje test ani dotazníky, popisy s přidruženou teorií jsou však natolik obsáhlé, že pozorný (a upřímné sebe-reflexe schopný čtenář) svůj typ po čase zajisté identifikuje. Typologie MBTI si získala velkou popularitu, a to zejména v USA, kde jsou nadšení fanoušci schopni otipovat opravdu všechno – seriálovými hrdiny počínaje a druhy zeleniny konče.

Socionika v práci s personálem

Ačkoliv se Socionika vyvíjela na opačné straně světa, je možné ji považovat za právoplatného sourozence MBTI (aneb Jung se v roli hrdého otce představuje podruhé). V Čechách prozatím nepříliš známou typologii představuje publikace ukrajinské autorky Eleny Udalové. Stejně jako v MBTI se i zde setkáváme s 16 typy osobnosti, na rozdíl od předchozí typologie jsou však výsledné typy osobnosti opatřeny jmény známých osobností, což je pro okamžitou představu snazší. Rozdílů je pochopitelně více. Jak název napovídá, informace v knize jsou zaměřené spíše do praxe. Medailonky Dozvíme se, kde a jak přesně můžeme nejlépe využít jemných kvalit Jesenina a kam naopak raději nepouštět válcujícího Žukova.

KOUKNI SE  Cestujeme v knihách

ABC Enneagramu

Poslední kniha v sobě kombinuje základní teorii s obrázkovým průvodcem – každému z devíti enneagramových typů je totiž přiřazeno symbolické kreslené zvíře, které je vystaveno nejrůznějším situacím. Máme zde například papouška, který se dramaticky vyžívá ve svých intenzivních emocích, nebo třeba klokana, jehož při pohledu z okna přepadají katastrofické myšlenky na vybuchující supervulkány, ačkoliv krajina kolem je ve skutečnosti nadmíru poklidná. Jednotlivé charakterové rysy jsou vykresleny natolik úsměvně, že se nejspíš pobavíte i nad výjevy svých nepříliš oblíbených vlastností. Pro uvedení do problematiky enneagramu je kniha Erica Salmona právě díky své svěžesti a vtipu ideální.

Monika Pospíšilová

Úvodní foto: Pixabay.com

Obrázky v textu: Kosmas.cz, Obalkyknih.cz

Předchozí článekSexy nohy Gina Carano
Následující článekBeta test Call of Duty: WW2 si můžete zdarma vyzkoušet i vy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × two =