5 největších herních studií, která si asi jen tak nekoupíte

Goodgame Studios Hamburg 2012. Foto / © Sabine Vielmo, Hamburg. sabine@vielmo.com Nutzungsrechte Bildmaterial: nach Vereinbarung. Reproduction rights as agreed.

My máme rádi hry. A taky máme rádi herní vývojáře, tedy alespoň některé. A herní vývojáři mají rádi nás. Proč? Protože jim dáváme peníze. A že některým jsme jich dali opravdu hodně…

5. Activision Blizzard
Když roku 2008 přišlo spojením firem Ativision a Vivendi Games toto studio na svět, nikdo asi ještě netušil, kolik úspěšných sérií stvoří. At’ už máme mluvit o Call of Duty, jedné z nejznámějších stříleček, nejúspěšnějším MMORPG všech dob, tedy World of Warcraftu, nebo otci žánru Diablovek, ehm, překvapivě Diablu – to vše má na svědomí právě Activision Blizzard. Celková hodnota tohoto studia je zhruba 110 bilionů korun.

4. SEGA
SEGA se většinou soustředila především na spolupráci s ostatními giganty v herním průmyslu. Poslední dobou si ale náš oblíbený modrý ježek našel domov u svého původního protivníka Nintenda, se kterým SEGA vytvořila například crossovery jako Mario and Sonic at the Olympic Games. Sonic také oslavil úspešný comeback dvoudílnou hrou Sonic the Hedgehog 4. Díky tomu je cena SEGY “jen” o 5 bilionů dolarů větší než předchozí zmiňovaná firma.

3. Nintendo
Hrací karty, hotel, hry. To všechno vyzkoušelo nintendo ve své dlouhé historii, než došlo k pomyslnému svatému grálu, instalatérovi jménem Mario. Od té doby se začalo Nintendo vyvýjet hlavně v oblastí konzolí, od GameCube, přes Wii až k nejnovějšímu Switchi, Nintendo se vždy drželo mezi nejlepšími v oboru, a přesto si dokázalo jít svou vlastní cestou. A nejen to, série jako Mario, Pokemon, nebo Zelda se už dlouhá léta těší nehasnoucí oblibě u hráčů. Díky tomu, kdybyste si náhodou chtěli koupit Nintendo, museli byste vysolit 143 bilionů korun českých.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

2. Microsoft Studios
Spojení s nově vytvořeným Xboxem roku 2002 otevřelo technologickému gigantu další možnosti rozvoje. Produkty Microsoft Studios zaplavují trh, aniž by byly vázány na tradiční konzole. Xbox, PC ale i třeba Windows Phone, tam všude najdete hned několik děl z rukou týmu Miscrosoft Studios. Opravdový úspěch ale pro studio znamenala série Halo, sci-fi střílečka s Master Chiefem jakožto hlavní hvězdou se umístila na vrchním místě nejprodávanějších her na Xbox a pořád se drží na špičce. Přes šedesát milionů prodaných kopií získalo pro Microsoft Studios čtvrtinu celkové hodnoty, tedy zhruba 77 bilionů Kč.

1. Sony Computer Entertainment
God of War, veleúspěšná mlátička z antického Řecka úspěšně prodala 6 pokračování naskrz všemi možnými konzolemi od Sony a stala se de facto jakýmsi trademarkem studia. Vrchní příčku co se týče prodávanosti však drží Grand Tourismo, které se stalo neprodávanější Sony sérií od svého debutu v roce 1997. Tyhle dvě hry jsou jen malé ukázky toho, že SCE je skutečně králem herních vývojářství. A to králem v hodnotě 13 bilionů amerických dolarů. Což je vcelku dost…

 

Maty

1 komentář

  1. Doporucil bych autorovi clanku opravit pocty. Bilion v anglictine se rovna miliarde v cestine. Nejdrazsi firma na svete dosahuje hodnoty neco pres bilion korun. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × four =