5 her, které vás nechají projít peklem (doslova)

Nehledejte v tom žádné metafory. Nejde o vysokou obtížnost, ani o otřesný technický stav. Titulek článku vyjadřuje přesně to, o čem bude řeč. O hrách, které se alespoň zčásti odehrávají v pekle. A je z čeho vybírat. Peklo se všemi těmi kvílícími ztracenými dušemi, démony číhajícími v temných kobkách a jezery lávy představuje pro vývojáře náramně atraktivní prostředí. Hry v pekle jsou zjevně atraktivní i pro hráče samotné, protože některé z nich patří k tomu nejlepšímu, co ve videoherní branži vůbec kdy vzniklo.

DOOM

A začneme hned s jednou z nejslavnějších her všech dob. Série Doom se odehrávala především v laboratořích na Marsu a jeho měsících a na Zemi, ale tvůrci nás nikdy nezapomněli alespoň na skok vzít do pekla samotného.

 

Čas pokochat se krásami jam pekelných jsme ale nikdy moc neměli, protože jsme měli hromadu práce se zabíjením všech možných démonů. Doomovské peklo je pustina, kterou prostupují nažloutlá sirná oblaka a zdobí ji pentagramy, lebky, kosti a sochy démonů (jako by jich tam nebylo málo).

Dante’s Inferno

Pokud jste četli Božskou komedii, kterou se hra inspiruje, tak raději zapomeňte na všechno, co si z ní pamatujete. Tedy skoro na všechno. Ano, Dante se v této hře vydává do pekla, ano, provází ho duch Vergilia a ano, vystupuje tam i jeho milá Beatrice. Ale tím veškerá podobnost končí.

 

Dante je tady namakaný dvoumetrový rytíř, jehož milovaná Beatrice se neprávem ocitla v pekle. Takže on prostě jde, jako by se nechumelilo zabije samotnou Smrt, ukradne jí stylovou kosu, vyrobenou z kostí a vydá se na cestu skrze 9 kruhů pekelných. V těch se necházejí duše hříšníků podle toho, co spáchali. Peklo násilníků jsou živoucí jatka, kde se neustále každý pokouší zabít každého. Chtíčem vás zase budou prohánět ohavné divoženky, kterým z intimních partií vyrůstá chapadlovité cosi a tak dále.

KOUKNI SE  Nejlepší hra roku 2021

Minecraft

Minecraft peklo skutečně obsahuje. A ne, nemáme tím na mysli to, že se prostě prokopete do jeskyní, kde náhodou teče láva. I když to jako peklo mnohdy může vypadat, dostat se do skutečného pekla v Minecraftu není vůbec tak jednoduché. Abyste se tam dostali, musíte postavit obsidiánový portál.

Zdejší peklo je vcelku obyčejné. Temně rudými jeskyněmi se roztéká láva, všude hoří ohně, po zemi se prohánějí příšery a další, mnohem větší, si jen tak plují vzduchem. Nicméně po vcelku idylické krajince, kterou jinak v Minecraftu vídáme (samozřejmě až na creepery a zombie, to už taková idylka není), je to šokující změna. Ve zdejším pekle, zvaném Nether, pak můžete najít například unikátní materiály.

Painkilller

Painkiller je jedna z těch her, kde je tolik nepřátel, že prakticky nespustíte prst ze spouště. Hordy pekelných zplozenců hubíte třeba pomocí kolíkometů, které je zabijí, rozčtvrtí a jejich torzo ještě přišpendlí na zeď v groteskní pozici. Zkrátka ohromná zábava. A i v Painkillerovi se podíváte do pekla, kde si střihnete souboj na život a na smrt pímo s Luciferem.

Zdejší peklo je originální. Je plné ruin a rozpadlých hradeb, na které střílí středověké trebuchety. Mezi nimi se klikatí zákopy první světové války a tu a tam se povaluje havarovaný bombardér z druhé světové války. Nad celou bizarní scenérií se tyčí mohutný atomový hřib. A nic z toho se nehýbe. Čas se zastavil. Vystřelené šípy visí nehnutě ve vzduchu a tlaková vlna z nedalekého atomového výbuchu nehnutě stojí, připomínající hradbu. Mezi tím vším poletují agresivní duše zemřelých. Zkrátka místo věčného utrpení.

KOUKNI SE  Hráč dohrál GTA 5 bez jediného zásahu, navíc za pár hodin

Agony

A to nejpekelnější na závěr. Hra Agony sice ještě nevyšla, ale už teď je o ní známo mnoho informací. Hlavně to, že se celá bude odehrávat v pekle a naším úkolem bude se coby ztracená duše z pekla dostat. K tomu budeme využívat duše jiných hříšníků, bojovat s démony a dělat vůbec všechny ty obvyklé věci, které se v pekle dělají.

 

Půjde o hororovou hru, takže zdejší peklo bude temné a laděné do ruda – to jak budou pochodně osvětlovat kaluže krve a torza lidských těl. Z velké části bude mít znepokojivě organický ráz, který leckomu připomene umělecká díla H. R. Gigera (tvůrce Vetřelce). Některé předměty budou z lidských těl i přímo vyrobené, například klece, pochodně atp. A občas si všimnete, že to, co jste ještě před chvílí považovali za nějaký keř, je ve skutečnosti chomáč zkrvavených lidských rukou. Přidejte k tomu všudypřítomné démony a infarktové situace během hraní můžete brát jako tutovku.

 

Jan Marek

Předchozí článekSkrytý význam Forresta Gumpa – příběh debila, který sbírá peříčka
Následující článekRecenze: Jak zhubnout a už nikdy nepřibrat

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

thirteen + 13 =