4 mýty o štěstí

Lidé se objeví na planetě Zemi bez jakéhokoliv vlastního manuálu pro život. Naštěstí máme jednu výhodu, brzy zjišťujeme, co nám přináší štěstí a co ne. Všichni chceme být šťastní. Všimli jste si, že někteří chudí lidé se zdají být velmi šťastní, zatímco ti, kteří žijí v bohatství a přepychu, nikoliv? Jak je možné, že někteří lidé jsou tak silní, že projdou mnoha krizemi posílení, a někteří se hroutí jen při náznaku osobního problému? Jestliže peníze a majetky nezpůsobují štěstí, co tedy? A pokud množství stresu, které pociťujeme, není určeno intenzitou události, jak to vlastně funguje?

 

Mýtus č. 1: Optimismus je nerealistický

Negativističtí, pesimističtí lidé si myslí, že optimisté žijí v bludu. Že nejsou schopní vidět realitu opravdu takovou, jaká je. Sami sebe naproti tomu vidí jako ty, kteří dokážou pohlédnout kruté pravdě do očí. Mají sklony ke ke kritice a cynismu, jejich humor má negativní nádech.

Dívají se kolem sebe se snahou najít důkaz pro jejich pesimistické myšlenky, nejednoznačné situace si interpretují jednoznačně negativně. Jejich negativní postřehy se zdají být správné, jde ovšem o sebenaplňující bludný kruh. Tito škarohlídi negativně přemýšlí, takže se cítí být kritičtí a pesimističtí, což jim usnadňuje jednat negativně, nedůvěřivě a kriticky s druhými. Druzí lidé se jim buď vyhýbají, nebo na ně reagují taktéž negativně- což je jen utvrdí v jejich přesvědčení, že svět je opravdu škaredé a zlé místo. To je důvod, proč se stále motají v tomto bludném kruhu úzkosti a zkázy.

KOUKNI SE  Jak často spolu v současnosti lidé souloží

Ve skutečnosti není těžké tento bludný kruh opustit. Je to ten známý příklad se sklenicí do poloviny naplněné vodou. Pokud si budete myslet, že je sklenice do půlky prázdná, tak to tak bude. Když usoudíte, že sklenice je do poloviny plná, budete mít také pravdu. Jak o situacích přemýšlíte, ovlivňuje to, jak se cítíte. A podle toho, jak se cítíte, přijde vám poté více či méně obtížné se domluvit s ostatními lidmi. Nehledě na fakt, že jak jednáte s ostatními má obrovský vliv na to, jak lidé jednají s vámi.

 

Mýtus č. 2: Ostatní lidé jsou šťastnější než já

4 mýty o štěstí poradnaJestli věříte tomuto mýtu, pravděpodobně pozorujte hodně ostatní lidi- až příliš- a idealizujete si jejich vztahy. Vidíte zamilovaný pár na ulici, jak se mazlí a pusinkuje, a předpokládáte, že tento pár nemá žádné skutečné problémy. Pak se podíváte na vlastní život a vlastní vztah a cítíte se být nešťastní, protože nejste tak šťastní, jak se vám zdají být šťastní ostatní. Nic vám nemůže zkazit více náladu, než pocit, že se jiní lidé mají lépe než vy.

Nikdo nemá dokonalý život, ani dokonalý vztah. Lidé, kteří si užívají života, se musí také vypořádat s osobními tragédiemi. Co se týče bohatství- pokud máte hodně peněz, musíte si stále dávat pozor, aby vás někdo neokradl a učinit preventivní opatření, aby vás někdo neokradl. Když peníze nemáte, nemusíte se starat o to, jestli vám je někdo závidí a chce ukrást. Důležité je pro vás jen zaplatit složenky. Peníze nikdy neudělají někoho šťastným a být bez peněz neznamená být nešťastným. Vlastnictví žádné věci z vás neudělá šťastného člověka.

KOUKNI SE  Proč muži hned po sexu usínají? Známe odpověď

 

Mýtus č.3: Šťastným mě činí druzí lidé a věci

Lidé, kteří věří tomuto mýtu, používají vyjádření: „Dovádíš mě k šílenství!“, „Díky tobě jsem šťastná!“ Takových průpovídek existuje celá řada, vyplývá z nich, že odpovědnost za vaše štěstí se nachází mimo vás. Jestliže vás někdo přiměje být šťastným, smutným, šíleným, může vás tato osoba učinit také nešťastným, méně smutným, méně šíleným. Pokud je váš duševní stav řízen jinou osobu, než jste vy sami, nemůžete být ve skutečnosti nikdy stabilní. Koneckonců, nemůžete nikoho pořád kontrolovat, jak mu je, tak jak můžete být šťastní delší časové období?

Mám pro vás dobrou zprávu. Nikdo a nic na světě nemůže způsobit, abyste byli šťastní. Ve skutečnosti ani lidé, ani věci štěstí nezpůsobují. Co si o věcech a lidech myslíte, určuje, zda se cítíte šťastní nebo smutní. Vaše myšlenky- a ne vnější události, přítomnost nebo absence vnějších věcí nebo jiných osob- způsobují vaše pocity.

Stejně tak jako peníze vás nemohou učinit šťastnými, nedokážou to ani ostatní lidé. Nikdo nemůže nikoho donutit si cokoliv myslet, cítit nebo udělat, i když si to možná myslíte. Jedinou oprávněnou osobou jste vy sami, s přístupem k vlastním myšlenkách, pocitům a chování. Šťastní můžete být opravdu jedině tehdy, když tuto pravdu pochopíte. Když přestanete čekat na okolnosti, které mohou váš život změnit, můžete se učinit šťastnými-každý den- bez ohledu na to, co život přináší.

KOUKNI SE  Nástrahy análního sexu

 

Mýtus č.4: Nemohu být šťastný sám, bez partnera

Mnoho lidí věří tomu, že mohou být šťastní jedině, když jsou s partnerem. Pokud věříte tomuto mýtu, pravděpodobně věříte také tomu, že vás partner vám způsobuje radost. Nejen že příčina štěstí leží mimo vás, vy jste přenesli zodpovědnost za vaše štěstí na vašeho partnera. To není úplně stabilní pocit štěstí, necítíte se jako na houpačce? A uvědomujete si, že pokud vás partner opustí nebo nedej bože zemře, budete potom už nadlouho nešťastní?

Jestli máte pocit, že váš partner zapříčiňuje vaši radost, budete jej také obviňovat, když se nebudete cítit šťastní. Tento způsob myšlení může mít za následek, že váš vztah bude nakonec nešťastný a nebude mít dlouhého trvání. Je jasné, že když tomuto mýtu věříte, po rozchodu s partnerem budete ještě nešťastnější.

Vzhledem k tomu, že štěstí je stav mysli a není reakcí na konkrétní osobu, věc nebo událost, můžete být šťastní bez ohledu na to, co se vám přihodí. Můžete být šťastní ženatí, ovdovělí, rozvedení, nebo sami bez partnera – v jakémkoliv rodinném stavu se nacházíte. Můžete být šťastní v každém věku. Tak dlouho, jak jste naživu, se můžete činit šťastnými, bez ohledu na vše ostatní. Pokud tuto pravdu přijmete a budete dle ní žít, stane se z vás extrémně silný člověk.

 

Kubin

 

Zdroj: www.dummies.com

Předchozí článek10 rad, jak si udržet partnerský vztah
Následující článekRituály slavných autorů

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − fifteen =