Svátky vždy patří ke stresovým obdobím. Člověk neví kam dřív skočit, zda péct dárky, balit cukroví, smažit děti… starat se o kapra?
Právě proto vám představuji tři knihy, které vybičují vaše nervy k prasknutí a zajistí, že ten vánoční shon vlastně ani nebude tak hrozný jak by se mohlo zdát. Vyberte si knihu, vypněte rybí polévku, protože nyní nebudete mít čas.
Zanořte se do V polévce miso od japonského spisovatele Rjú Murakamiho. V polévce miso bylo prvním z Murakamiho děl, kterým se představil českému čtenáři nebo se mu spíše dostal pod kůži.
Polévka miso nás zavede do novodobého Japonska, ale ne tak jak si jej představujeme – historicky krásná země, plná sakur, kimon, kaligrafií nebo gejš – zde se dostáváme na odvrácenou stranu Japonska plného násilí, zločinu, prostituce. Jen prostředí, ve kterém se děj odehrává, je pro čtenáře něco tak nového a zajímavého… Jakmile se do Japonska přenesete, věřte mi, že Vánoce na pár hodin vypustíte. V polévce miso - Rjú Murakami
Příběh se odehrává v japonském Tokiu, kde se setkáme s mladým Kendžim, který si vydělává jako průvodce pro zahraniční turisty a touží si vydělat dostatečně, aby mohl odjet do země „zaslíbené“ USA. Tři dny před koncem roku si mladého Kendžiho objednává Frank. Frank je Američan a chce, aby jej Kendži vzal do klubů, ukázal mu Tokio v jeho nahé a surové podobě. Díky tomu, že Kendži je vážně všestranným průvodcem, není těžké v Tokiu dostat vše, co čem hrdlo ráčí.
Příběh se krásně ubírá do více a více pošmourných uliček, podniků a náhle začínají umírat lidé… Polévka Miso není typickou knihou, kterou budete hltat, ale knihou u které se tiše bojíte a nervózně otáčíte stránky.

KOUKNI SE  Devadesátky v knihách

 

Milujete zimní večery? Kdy se za okny sype sníh, teplo vašeho domova dodává pohledu z okna tu krásnou romantickou atmosféru? Třeba vám dobrou společnicí bude Annie Wilkesová. Annie je postavou z románu Misery od všestranného autora S. Kinga, který vás přenese do dob minulých. A o čem kniha vyp Misery - Stephen Kingráví?
Paul Sheldon je slavným autorem série Misery, který na namrzlé vozovce sjede ze silnice. Má štěstí v neštěstí, že jej zachrání zdravotní sestra Annie Wilkesová, která je shodou okolností i Sheldonova největší fanynka. Nebo to alespoň tvrdí. Paul Sheldon se ocitá ve spárech této ženy a je nucen psát pokračování Misery, ale dle představ jeho „zachránkyně“.
Kniha je, dle mého názoru,  jednou z nejúspěšnějších knih co se Kingovek týká. Ani na okamžik si neoddechnete, ani na okamžik nepocítíte tu euforii uvolnění. Jen s napětím očekáváte, co se bude dít, takhle v zimě, když se za okny sype sníh.

A když jsme u zimních večerů, rozhodně byste neměli vynechat knihu od T.R. Smithe, který nás přivede na švédskou Farmu, kde se dějí děsivé a záhadné věci. Co když vám jednoho dne zavolá otec a řekne, že matka se zbláznila a nabádá vás, abyste ji rozhodně nevěřili. A co uděláte, když vám zavolá matka, že ji chtějí zabít a otec v tom jede s nimi? Farma - Smith Tom Rob
Příběh vás okamžitě vtáhne a pracuje na vašich nervech. Komu věřit a co se stalo na farmě? Švédsko náhle není tou destinací, kde byste chtěli trávit dovolenou.
T.R. Smith již dokázal svůj um v knize Dítě č. 44, ale Farma je pro mě knihou, která vám nedá spát, kde nevíte čemu věřit a kde se rozhodně nechcete dostat na pozici hlavního hrdiny, kterým je syn rodičů, kteří tvrdí každý něco jiného.

KOUKNI SE  Lise Leblanc: Sebepéče pro pečující

Tak co milý čtenáři, ještě máš dojem, že jsou Vánoce tak stresující?

Ivana Prajerová

Předchozí článekPrvní reakce k dobrodružnému filmu Jumanji: Vítejte v džungli
Následující článekRecenze: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 2 =