13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

Michael Bay si svou reputaci – u většiny fanoušků – zcela zdevastoval pokračováním filmu Transformers, poté dalším a nakonec ještě jedním. Každým  dílem padá níže a níže a ani to jej nepřesvědčilo a hodlá pokračovat dál. Nahoru jej vynesl film Pot a krev z roku 2013, o rok později vyšel nejnovější sequel Transformers a tak ho aktuálně opět nemáme rádi. Jedno se musí uznat. Akční scény dokáže dělat opravdu dobře, s naprostou jistotou a obrovským přesvědčením. Tentokrát se ve filmu 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází rozhodl vyzkoušet něco zcela nového. Dostal se ke knize 13 Hodin – bůh ví jak a proč – jejímž autorem je Mitchell Zuckoff a rozhodl se ji zfilmovat a do hlavních rolí obsadit nejméně očekávané herce (ani Megan Fox se neobjeví).

13 hours 1Příběh je založen na opravdovém teroristickém útoku z roku 2012 na výročí 11. září, kdy došlo k atentátu na amerického diplomata a později na další americkou základnu v Benghází, v Líbyi. Útočníky byly libyjci, hlásící se k teroristické organizaci Ansara al-Sharia. Ve filmu bude hlavními hrdiny šestice amerických vojáků, kteří bez jakéhokoliv povolení či rozkazu dorazili na pomoc svým kolegům ze CIA.

V hlavních rolích šesti nebojácných amerických vojáků, bývalých NAVY seals se objeví James Badge Dale (Iron Man 3), John Krasinski (Kancl), David Denman, Pablo Schreiber, Max Martini (Zachraňt vojína Ryana) a Dominic Fumusa. Vedle nich se objeví mnoho dalších herců: Freddie Stroma, který si zahrál v Harry Potterovi, v komedii Ladíme! a nově byl obsazen do připravované série Game of Thrones. Dále David Giuntoli (seriál Grimm), Toby Stephens a David Costavile. Můžeme opravdu říct, že herecké obsazení je nečekané a velice různorodé. Na druhou stranu, Johnu Krasinskimu, který si nikdy nezahrál více dramatickou či akční roli, vousy opravdu sluší a v traileru vypadá, jako by pro tento film byl stvořen.

KOUKNI SE  Chandler z Přátel napsal paměti trosky a feťáka

13 hours 3Válečné filmy založeny na pravdivých příbězích se v současné době staly opravdovým hitem. V roce 2013 nejdříve přišel Peter Berg se srdcervoucím filmem Na život a na smrt, v hlavní roli s Markem Wahlbergem, a o rok později Americký sniper Clinta Eastwooda, ve kterém se objevil Bradley Cooper. Tyto filmy mají mnoho společného. Tvůrci se převážně nebáli zariskovat a do válečného, akčního filmu obsadili opravdu nečekané herce, kteří v mnoha případech na podobném filmu nikdy předtím nepracovali. Upravili příběh do filmového formátu a v obou případech byl opravdu povedený. Doprovázely jej smutné momenty a na pozadí hrála zcela adekvátní hudba. Zkrátka se filmy povedly a doufejme, že se Michael Bay těmito filmy alespoň trochu inspiroval a kromě úžasné akce a napětí se v nás pokusí evokovat i lítost a smutek.

Alexander Nardelli

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × 1 =