Poradna: 10 věcí, které vám pomohou přežít apokalypsu

Co je dobré vědět, mít, umět, nebo dělat, když se začne svět „jak ho známe“ řítit do záhuby? Pojďme se na to společně podívat.

1) Pozice, poloha, umístění… prostě místo

lucas-till-as-havok-in-x-men-first-classFajn, takže první věc, co musíte v případě apokalypsy vyřešit, je její druh a jak přežít první úder. Jakmile je tohle rozhodnuto, klíčem k přežití se stane místo. To ale může mít poměrně rozličné požadavky. Pokračujme s variantou, že je druh konce světa tak trochu překvapení a nemáte vzadu na zahradě dobře zásobený bunkr, což znamená, že budete muset improvizovat. Děsí-li vás nějaká forma dopadu meteoritu nebo čehokoli z vesmíru plus bomba, je vaším bezprostředním zájmem přežít výbuch. Obdržíte nějaká šikovně zkonstruovaná upozornění a varování před blížícím se nebezpečím (i přes které se ale máte zaručeně vyhnout panice), a potom bude nasnadě volit mezi evakuací (kdy vás možná ušlape prchající dav) a ukrytím (kdy riskujete, však víte, že umřete). Pokud zvolíte ukrytí, vyberte si hluboký sklep, kanalizaci nebo jeskyni, anebo alespoň dodržte zásadu „čím míň oken, tím líp“. Na druhou stranu, pokud čelíte predátorům, řekněme třeba zombíkům, je lepší vyhnout se městům a zůstat v otevřeném prostoru, kde se neocitnete tak snadno v pasti. Rozhodně nelezte do kanalizace.

2) Po nukleárním výbuchu

Takže, přežili jste počáteční událost. A co teď? Pokud vaše skrýš přežila explozi, nejlepší věc, co můžete udělat, je zůstat v ní sedět. To znamená, že budete tak dlouho, jak vám dovolí zásoby, schovaní na bezpečném místě. Největším strašákem po jaderném výbuchu je radioaktivní spad, který se pravděpodobně objeví ve formě kontaminovaného prachu plného radioaktivního materiálu, co bude padat z nebe a pokryje všechno kolem – dotyku se vyvarujte za každou cenu! Nevdechujte ho, nenechejte si ho na oblečení a nedovolte, aby se dotkl vaší kůže. Radioaktivní atomy mají naštěstí relativně optimistický poločas rozpadu, který způsobí, že se začnou rychle rozkládat. Pro představu uvedu příklad – materiál vydávající gama záření na fatální úrovni 500 R/za hodinu přejde k setině původní síly za pouhých několik dní. Jakmile později opustíte bunkr, přesuňte se do bezpečnější oblasti. Spad se nebude šířit rovnoměrně, pravděpodobně vytvoří úzký oblak podél proudu vzduchu, buďte chytří a vydejte se přesně opačným směrem. Nevyhnete se mu sice úplně (máme taky ještě počasí, že), ale vykonáte tím maximum pro svou záchranu.

KOUKNI SE  Šokující seznam států, kde je legální sex s dětmi

3) Po dopadu meteoritu

armageddon3Obstará-li hlavní náraz meteorit a ne jaderná zbraň, nebudou kolem vás sice plavat žádné radioaktivní špinavosti, zato bude Země zřejmě uvedena do studené a temné zimy a Slunce neprodyšně zablokují mraky. První měsíc je každopádně lepší zůstat uvnitř a při nutných vycházkách ven nosit vlhký hadřík přes nos a ústa, abyste se předešlo vdechování popela. Jelikož se začnou globální teploty propadat, nejlepším místem pro pobyt se stane pobřeží. Důvodem je, že oceány drží teplo daleko lépe, než pevnina nebo vzduch. Po zhruba šesti měsících by mělo postupně začít vylézat Slunce, ale pořád čekejte zimu díky odrážení sloučenin síry v atmosféře. Všechno by se mělo vrátit do normálu přibližně po čtyřech letech (za předpokladu, že se Země nárazem nevychýlila ze své osy, potom by došlo k záměně ročních období), během těch však budete čelit nejen zániku civilizace, ale i zvířatům a nebezpečí ze strany dalších zoufalých přeživších.

4) Nákaza: zombíci

Pokud budete mít štěstí, obdržíte o potenciální zombie nákaze varování. Sledujte novinky, a jakmile se něco začne the-walking-dead-andrew-lincoln-zombie-wall-02-636-370- zombícivymykat z rukou, dejte dohromady zásoby a rychle vypadněte. Žijete na venkově? Gratulujeme, máte náskok. Bydlíte ve městě? Urychleně odjeďte. Víme, že oblíbená „zombie pochoutka“ je lidský mozek (nebo cokoli jiného, prostě jí lidi), proto se budou zdržovat především v místech, kde je nejvyšší koncentrace potravy. Hleďte, abyste v nich nebyli a pokud máte možnost přístupu k širokým zdrojům zásob, předzásobte se. Jídlo je jedním z důvodů, proč jsou lidé ještě ve městě. Tam vy ale být nechcete, tak s tím něco udělejte.

5) Znáte svého nepřítele?

Okay, jestli je vaším problémem vpád nějakého druhu invazivní síly, nelze vždy aplikovat jedno řešení a budete wotwmuset vyzkoumat nejlepší cestu pro boj s danou hrozbou. U zombies se většina zdrojů shoduje na „znič mozek“, takže to můžete zkusit jako první, jestli ale metoda fungovat nebude a zjistíte, že nám sci-fi spisovatelé po celé ty roky lhali, nepropadejte panice. Nezabiju, zpomalím. I něco bez srdce a mozku potřebuje k pohybu končetiny, omezíme-li jejich počet a nemrtvým zůstanou jenom torza, rozhodně se už nebudou ohybovat tak čiperně a dostanete další cenný čas na útěk. U mimozemské invaze je pak největší překážkou neznalost nepřítele. Nemáte ponětí, jak fungují jeho technologie, ani které z našich zbraní mu můžou ublížit. I když na ně můžete zkusit biologický útok jako ve Válce světů a při troše štěstí je zničit běžných nachlazením, možná budou mít natolik podobné tělesné systémy, že je zemské bacily neohrozí. Potom už zbývá jenom doufat, že návštěvníci nepřeletěli polovinu galaxie, aby nás zavraždili v posteli.

KOUKNI SE  6 ujetých návodů, jak přestat masturbovat

6) Nezbytnosti

Někdo má možnost využít armádní výbavu pro přežití, většina lidí si ale bude muset vystačit s tím, co má zrovna Jurassic-World--Super-Bowldoma. Varianta, že zůstanete tam, kde jste, a přežijete v bezpečí, je sice příjemná, reálnější scénář ale obsahuje únik a pěší pochod při evakuaci. Holé základy pro takové putování tvoří batoh, pevné boty, zapalovač, plachta, nekazivé jídlo (sušené maso, cereální tyčinky, ramen…), nějaký provaz a nůž. Vodu budete, spíš než abyste ji vláčeli s sebou, nabírat po okolí a ne vždy bude čistá. Speciální vybavení jako filtr nebo jód je skvělé, běžně se však nepovaluje po našich domovech, takže si budete muset zase poradit. Filtr lze zinscenovat s pomocí textilie a lahve s vodou, s dekontaminací pomůže také var, nebo speciální chlorové tablety. Mezi další náležitosti patří mapa (váš mobil do několika hodin spolehlivě zemře a co potom), lopata (nejlépe skládací), malý hrnec na vaření, spací pytel a nějaké mýdlo/dezinfekce (vážně není důvod, abyste po úniku zombíkům zemřeli na infekci v zarůstajícím nehtu).

7) Bonusové položky

Kromě nezbytných potřeb se každému normálnímu člověku po domě a kolem něj válí dost věcí, které můžou v okamžiku „O“ najít chytré využití. Třeba takové kondomy. Nikdy nevíte, co se může stát a koho třeba potkáte… Ne vtip, teď vážně. Vyjma primárního účelu mají kondomy neuvěřitelně barvité využití. Jsou sterilní, vodotěsné a zabírají velmi málo prostoru. Lze je použít pro dopravu vody (až půl litru), jako vodotěsné ponožky, bariéru, když saháte na něco nakaženého… Stejně tak zubní nit. Praktická, tenká, silná. Perfektní provaz ke svazování a výrobu pastí k chycení večeře. Nepostradatelnou součástí bonusových položek je také lékárnička, pro tu se vždycky najde využití, a pro krátkozraké fajnšmekry i brýle – zaostří a založí oheň. Paráda.

KOUKNI SE  Zpověď muže s největším penisem na světě

8) Zbraně

resident_evilNastává konec světa, je čas se vyzbrojit. Klíčem k tvoření arzenálu je jednoduchost. Existuje spousta hračiček, se kterými v rukou si okamžitě připadáte daleko víc v bezpečí (například s opravdu velkou pistolí), pokud s nimi ale neumíte zacházet, zabijete tak akorát sebe. Takže popořadě. Palné zbraně skýtají mnoho nevýhod. Všechny náboje jednou dojdou, zasekávají se a hlučí. V naší situaci jsou tudíž spíše účinným přesvědčovacím prostředkem, než obranným. Plamenomety a Molotovovy koktejly také nejsou příliš vhodné, jelikož z armády zombíků udělají akorát tak hořící armádu zombíků. A dobré volby? Sečné zbraně, nebo cokoli těžkého, s čím jste schopni někoho udeřit. Pálky, kladiva, sekery, páčidla – snadné přenášení a nesporná účinnost.

9) Improvizovaná první pomoc

Vyhnout se zranění bude těžké a nehody se stávají. Utržíte-li při snaze prohlédnout si interiér zombie-hlavy nějaké šrámy, vyhněte se infekci. Dbejte, aby byly rány za všech okolností suché a čisté. Pro improvizované stehy je výborná zubní nit (jehly nezapomeňte sterilizovat!), pro uzavření rány lze použít i vlastní vlasy s konci pevně zajištěnými vteřinovým lepidlem. Při výrobě obvazu bude zase užitečným pomocníkem lepicí páska. Izolepy můžete navíc užít i při znehybňování zlomenin a výronů (klacík nebo prkénko a několikrát zajistit páskou). I obyčejná tříska se může v konečném důsledku ukázat jako smrtící, proto nic nepodceňujte.

10) Po bouři

Přežili jste, uhnuli jste padajícímu stromu a nic nás nesežralo. Teď je čas připojit se k nějaké skupince 1-The-Terminatormírumilovných přeživších, která dokáže pomocí svých dovedností nejen přežít, ale i prosperovat. Civilizace je pravděpodobně v troskách, dáme vám proto pár tipů: najděte cokoli ze „starého světa“ co má ještě použití a použijte to, vyhledejte obyvatelné budovy a zřiďte nemocnici, noclehárny a hlavní štáb, oživte svého vnitřního hippie a pusťte se do pěstování plodin určených k jídlu, nebo klidně chovejte včely… Jedno je jasné – zdědili jste staronovou Zemi, tak ji šetřete a opatrujte.

Jitka Vorálková

www.whatculture.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − 8 =