Co už nemusíte řešit po třicítce

Osobní rozvoj je dnes velmi probírané téma, na trhu je nepřeberné množství knih na toto téma. Patří zde i kniha Muž 30+ Co už nemusí řešit.

Kniha Muž 30+ Co už nemusí řešit je další knihou ze série humorných knih o osobním rozvoji. Německý spisovatel Michael Kernbach se ve svých knihách Co už nemusí řešit zaměřuje na obě pohlaví a všechny věkové kategorie. Takže si na své přijdou jak muži čerstvě plnoletí, tak dámy ve středních letech. Ve své poslední knize se zaměřuje na muže po třicítce, což je i můj příklad. Co už nemusíte řešit po třicítce?

Abych byl upřímný, mé dojmy byly rozporuplné hned po tom, co se mně kniha dostala do rukou. Opravdu jsem neočekával nějakou bichli, jelikož kniha má je 48 stran. Ale skutečnost mě zaskočila. Malinkatá čtvercová knížečka. No budiž. Ihned jsem se dal do čtení. Kniha má sice již avizovaných necelých padesát stránek. Ale text je jen na dvou třetinách z nich. Takže na nějaké velké počteni to nevypadá. Zbytek je doplněn moc pěknými a vcelku humornými ilustracemi německého výtvarníka Miguela Fernandeze, který se podílel i na předešlých autorových knihách.

Celkově kniha působí malovaným dojmem. Vše hraje barvami. Dokonce i text. Takže jsem tam jsem uvažoval, zda nečtu knihu pro děti. Ale přeci jenom, má jít o humornou knihu, takže nakonec jsem jsi zvykl.

KOUKNI SE  Recenze: Když se introvertka vdá, realita ji zaskočí

Co se týče samotného obsahu knihy. Ten je rozdělen na jednotlivé poučení, kterými by se měl muž po třicítce řídit. Respektive by se měl těmto věcem vyvarovat. Většinou krátký, výstižný, a především humorný text je doplněn humornou ilustrací na dané téma. Budu konkrétnější. Vezmu například poučku Být štíhlý/zhubnout. V textu se dozvíte, že máte veškeré cvičební pomůcky, knihy o dělené stravě a váhu s měřením tělesného tuku vzít, složit na hromadu a uspořádat rituální pohřeb. Dále následuje povídání o tom, proč je po třicítce být štíhlý zbytečnost.

K tomu všemu je na vedlejší stránce ilustrace muže u doktora s pivním pupkem, kterému kolem něj rotuje planeta. No docela vtipné, ne? Teda pokud nejste zatíženi na trochu náročnější humor. Stejných rad a pouček, které se nesou ve stejném duchu a formě, je v knize asi necelých třicet. Tedy jestli jsem dobře počítal, rovných 29. Takže kniha určitě není na nějaké dlouhé večery. Spíše se hodí na pobavení buď doma s rodinou nebo u posezení s přáteli.

Jen bych dodal malou výtku, která trochu knize škodí. V originále vyšla již v roce 2009, k nám se dostala po dlouhých deseti letech. Proto některé rady působí trochu zastarale. Třeba poučka Předplácet si vyzváněcí melodie dnes působí docela archaicky. Naštěstí takových pouček, které dnes již nedávají smysl a nikdo je automaticky nedělá, je v knize minimum. Takže to pojďme shrnout.

KOUKNI SE  Recenze: Jaromír Bosák a zápasy, které změnily jeho život

Knihu určitě nelze brát jako převratné dílo, do kterého by se knihomol zamiloval. Textu je málo, takže hlubší myšlenky taky nečekejte. A už vůbec zde nehledejte nic, co by vám pomohlo v osobním rozvoji. Ale abych knihu jenom nehanil. Autorovým záměrem v knize Muž 30+ Co už nemusí řešit určitě nebylo předat hlubokou myšlenku nebo rady do života. Pravým smyslem této knihy bylo pobavit. A myslím, že se to jisté míry i povedlo. Texty jsou vcelku vtipné a jednotlivá témata chytře vybraná. A když k tomu přidáme humorné ilustrace, celek působí docela zábavně.

Takže závěrem musím říct, že knihu bych určitě nedoporučil někomu, kdo očekává hluboké myšlenky. Spíše bych ji doporučil jako docela vtipný dárek manželovi, bratrovi nebo známému, kterému odbylo třicet let. Určitě touto neurazíte.

Knihu poskytlo nakladatelství Grada.

Martin Kudělka

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekČeský trailer na Zloba: Královna všeho zlého
Následující článekNejpřitažlivější herečky roku 2018

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four × 3 =