Zloději dýmu – GoT v YA podání

Připravte se na velké vyprávění ve stylu Her o trůny!

Princezna, zrádce, lovec a zloděj. Čtyři mladí lidé, kteří drží osud světa ve svých rukou. Čtyři národy na pokraji války.

V Brigantu se princezna Catherine připravuje na politické manželství bez lásky, které jí domluvil její nelítostný a ambiciózní otec. V Calidoru touží ponižovaný sluha March po pomstě. Chce zabít prince, který zradil jeho lid. V Pitorii krade bezohledný Edyon levné cetky a na svém putování je mění za pochybné vzrušení. A na opuštěném severu běží třináctiletá Tash o život, když hraje návnadu pro lovce dravých démonů Gravella.

Stará spojenectví končí, původní jistoty se bortí a životy našich hrdinů se mění. Budoucnost je nejistá a ovlivní ji jen velká magie a války. Kdo povstane a kdo padne? A může v této válce vůbec někdo zvítězit?

Narážíme tu na pět pohledů – pět osudů -> princezna (Catherine), voják ( Ambrose), lovkyně (Tash), zrádce (March ), zloděj (Edyon). Ze začátku je nic k sobě neváže, ale přesto mají společného víc, než si myslí.

Nic není horšího než zrada. Všichni zrádci musí být odhaleni, usvědčeni a potrestáni.

Zákony a nařízení Brigantska

V knize se nám prolíná pět příběhů. Některé se rozdělí, některé se naopak schází. Pokaždé je to přehledně vysvětleno. Každá postava má svůj vlastní pohled a vlastní symbol.  Na začátku každé kapitoly najdeme, kromě jména (nad kterým je kresba, která charakterizuje danou osobnost), i místo, kde se daná postava nachází.

Já osobně jsem si oblíbila nejvíce pohledy Catherine, která je princeznou a zároveň dcerou brigantského krále. Po odtržení od své rodiny a vlasti cestuje do Pitorie, aby si vzala prince Zayna, přičemž jejich sňatek má urovnat spory mezi Pitorií a Brigantskem. Jenže vše není tak, jak se zdá. Catherine je sympatická dívka, se kterou se rychle dokážete ztotožnit. V Pitorii se rozhodne změnit a nebýt tou princeznou, která si nechá poroučet. Rozhodne si získat si lid a naslouchat mu. Pro Catherine to ale bude dlouhá a nebezpečná cesta.

Zloději dýmu

A jako další se mezi mé oblíbené postavy člen královské gardy, Ambrose, který se zapřísáhl, že bude princeznu chránit, což dělá vlastně celou dobu. Pokaždé, když Catherine hrozí nebezpečí, voják je vždy u toho, aby mohl zakročit. Byl by schopný pro ni obětovat vše, dal by za ni i vlastní život. Příběh člena královské gardy je originální, rozmanitý a zároveň plný nebezpečný a dobrodružství.

KOUKNI SE  Recenze: Šepot z lesa mrazivě vábí

Co se týče ostatních postav, ty mě zpočátku nebavily až tak, protože mi nic nedávaly a těžko jsem se s nimi na začátku ztotožnila. Pro příběh jsou ale velmi důležité, protože každý z nich je sám o sobě neobyčejný, ale když se na konci spojí, pochopíme, proč jednaly tak, jak jednaly.

Na začátku jsem byla zmatená z postav. Nevěděla jsem, kdo je kdo, jaká země je jaká a co si mám myslet. Na konci knihy je ale vše zpřehledněno a projasněno, tudíž se mi v hlavě všechno poskládalo jako puzzle a mohla jsem bez nějakých obtíží pokračovat dál ve čtení.

Co se týče zamilované dějové linky, je tam opravdu jen minimálně a zároveň nenuceně vložená. V knize se nám rýsují dva románky – Edion a March, Catherine a Ambrose.

Nejvíce se mi líbila rozvíjející se láska a originální námět na vztah u Catherine a Ambrose – zakázaná láska mezi princem a obyčejným vojákem.

Ze začátku se na sebe letmo dívají, dávají si pozor na každičký dotek. Jednoho dne se musí rozdělit kvůli intrikám jejího staršího a sobeckého bratra Borise, který se během princezniných kapitol často objevuje a jen sekýruje. Princezna na Ambrose často myslí, přemýšlí, co dělá, či stále žije, nebo zda už ho Boris zajal..

Dále je zde nejmladší hrdinka Tash, lovkyně démonů a sběratelka dýmu.

 

Vzhledem k tomu, že je Tash třináctiletá dívka, poví vždy to, co má na jazyku. Ať už má být milá, nebo ostřejší, jí je zcela jedno. Tash jsem neměla ráda. Byla se svým opatrovníkem od svých 9 let, teď je o čtyři roky starší, myslela jsem však, že bude mít nějaké vychování, ale ne. Děvče je rozmazlené, nepříjemné a sobecké. Vůbec jí nezajímá, že mají málo peněz a musí šetřit na jídlo, myslí jen na to, co chce ona.

KOUKNI SE  Recenze: Winterbergova poslední cesta – Rudišův nejosobnější román

Rossarb býval nejbohatším městem Pitorie, domovem zlatokopů a lovců démonů.

Tohle je moje první kniha, kterou jsem od Sally četla a musím říct, že se mi velmi líbila. Faktem je, že na začátku byly tři postavy nudné a nevýrazné, ke konci se vše změnilo a mě bavila celá pětice hrdinů. Postavy byly perfektně promyšlené, celý jejich život, jejich vlastnosti a dovednosti. Autorčin imaginární svět se mi také líbil, to rozdělení na několik částí – Brigantsko, Calidor, Pitorie a Illast. Někde převažovalo bohatství, jinde chudoba, někde zuřily války, někde převládal mír.

Kniha byla přečtená jedním dechem Za poslední dobu je to jedna z mála, která mě opravdu bavila a líbila se mi. Do děje se vžijete téměř okamžitě. Nemohu se dočkat, až u nás vyjde pokračování a dozvíme se, co na nás autorka chystá. Můžeme se těšit, jak se naše postavy vyvinou. Zda Catherine poslechne srdce a vybere si Ambrose, nebo mozek a vezme si prince Zayna. Můžeme se těšit na Tash, jak bude spolupracovat s ostatními členy a hlavně s princeznou. Kam nás dovedou příběhy ostatních hrdinů?

Kniha má otevřený konec, což mě jako čtenáře navnadilo na pokračování, na které se můžeme těšit 30.11.2019

Na závěru mě nejvíc zaujalo, jak nenásilným způsobem dala autorka celou partu dohromady. U této knihy se to povedlo, bylo zajímavé sledovat osudy postav – každá měla stejný, ale přesto je svedl dohromady, aby bojovaly bok po boku. Na samotném konci už mě začaly bavit i kapitoly ostatních postav, byly zajímavější, lepší a bylo hezké s nimi sdílet to dobrodružství, které měly před sebou.

KOUKNI SE  Ofélie podruhé: Rozpomenout se na dospívání...

Kniha se mi velmi líbila. Je určena těm, kteří mají rádi fantasy a chtějí zkusit něco nového.

Simona Irlbeková

Knihu lze zakoupit zde

Název: Zloději dýmu

Autor: Sally Green

Rok vydání: 2019

Počet stran: 368

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekScarlett Johansson se bude vdávat!
Následující článekHra o trůny: 8 šokujících momentů z finále
zlodeji-dymu-got-v-ya-podani Připravte se na velké vyprávění ve stylu Her o trůny! Princezna, zrádce, lovec a zloděj. Čtyři mladí lidé, kteří drží osud světa ve svých rukou. Čtyři národy na pokraji války. V Brigantu se princezna Catherine připravuje na politické manželství bez lásky, které jí domluvil její nelítostný a ambiciózní otec....

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 3 =