Zelený rytíř: Artušovská legenda jako surreálně podmanivý fantasy epos

Kamelot, Artušovská báseň ze 14. století a mýtický bojovník čelí nadpozemskému nepříteli ve fantazijních kulisách prastaré Británie. Představuje se nový trailer vizuálně podmanivé adaptace starověké legendy. Nesmrtelný Zelený rytíř se utká s hrdinným Sirem Gawainem od Artušova stolu v legendárním souboji na pozadí drsné přírodní scenérie Anglie a Irska.

Nezávislé filmové studio A24 se po úspěšných filmech jako Maják, Slunovrat nebo Drahokam znovu hlásí o slovo. Nyní nám přináší snovou až surreálnou adaptaci staroanglické legendy z Artušovského světa. Tvůrci se zde ponořili do hlubin staroanglické mytologie, fantazijní pseudohistorie a snového surreálna. Režie a scénáře se chopil vizionář David Lowery, který má na kontě vizuálně úchvatnou pohádku Můj kamarád drak, podmanivý neo-western Ain’t Them Bodies Saints nebo minimalistické tíživé drama Přízrak. Naposledy natočil komediální kriminálku Gentleman s pistolí a současně natáčí rodinný film Peter Pan & Wendy pro Disney.

Zelený rytíř je epické fantasy dobrodružství vycházející z nadčasové artušovské legendy. Hrdinou je sir Gawain tvrdohlavý a lehkovážný synovec krále Artuše který se vydá na nebezpečnou pouť, aby se postavil titulárnímu Zelenému rytíři, obřímu cizinci s emeraldovou kůží, jenž je pokušitelem mužů. Gawain se po cestě potýká s duchy, obry, zloději a podvodníky. Pouť za tím největším vyzyvatelem utváří jeho charakter a v očích rodiny a království potvrzuje, že je hoden svého postavení.

Vizuálně úchvatný trailer nás láká na zajímavé a působivé výtvarné zpracování – ať už kamera, scénografie, kostýmy či efekty. Vše vypadá nadčasově a až pohádkově atraktivně. Film v sobě kombinuje jakousi pohádkovou nadsázku s temnějšími fantasy prvky. Trailer je plný náznaků a výjevů, které dávají tušit množství symbolů a stylizované filmové podobenství. Dle prvního videa to vypadá, že se můžeme těšit na působivé fantasy drama s pohádkovou atmosférou. Záběry jsou plné úchvatných snových sekvencí a až surreálných scén s množstvím roztodivných charakterů, fantazijních bytostí a pseudohistorických scenérií. Hlavní hrdina prochází pozoruhodným světem, který je plný nebezpečí a lákavých dobrodružství. Titulní nepřítel v podobě tajemného Zeleného rytíře skrývá temné tajemství a působí jako originální antagonista. Zatím to vypadá, že atmosférické a vizuálně originální fantasy láká na surreálně vypadající historické drama o souboji mezi artušovským hrdinou a mýtickým nepřítelem.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: česká stopa na festivalu v Karlových Varech

V hlavní roli se nám představí poměrně neokoukaný Dev Patel, kterého doplní Joel Edgerton, Sean Harris nebo Erin Kellyn. Film měl být v kinech uveden už minulý rok, ale kvůli koronavirové pandemii byla premiéra odložena na letošní červenec.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 + seventeen =