Zábavné hry zdarma nebo za málo peněz. Realita, nebo zbožné přání?

Steam slevy a víkendové nabídky her zdarma

Kupovat hry, či je nelegálně stahovat? Mnohdy Steam slevy a víkendové nabídky her zdarmavysoká cena nově vydaných titulů nechává všechny přemýšlet, zda-li je hra dostatečně dobrá, aby do ní kdokoli investoval. Naštěstí pro hráče, existují alternativy.

Zvlášť těžké rozhodování o koupi hry je to pro mladší hráče, kteří si sami nevydělávají a jsou tak odkázáni na různé dárky, šetření kapesného či na letní brigády. Pamatuji si, jak před patnácti lety jsme si se spolužáky vyměňovali a půjčovali CD s demíčky her, u kterých jsme strávili mnohdy více času než by se čekalo. Opravdovými králi byli kamarádi s pomalu neomezeným přístupem k pirátským verzím. Tenkrát byl poměr jednoduchý. Dvě koupené hry ve sbírce na desítky nelegálních. Všichni jsme se však těšili, až vyrosteme a budeme si moci vydělávat peníze jenom a jenom na hry. Vyrostli jsme, ale peníze jdou na bydlení, jídlo, oblečení a průměrně vydělávající hráč si příliš nových her nekoupí.

Krása slevových akcí

Byli tu však tací, kteří si celého problému byli vědomi a využili to jak pro vlastní profit, tak i pro potěšení hráčů. Jedná se o obrovské množství slevových akcí, které na internetu lze najít. Nejznámějším zástupcem jsou obchody Steam, GOG či Humble Store s jejich pravidelnými slevami. Za pár desítek korun si mnohdy koupíte několik her, které hráče u obrazovky udrží desítky hodin. Nejedná se tak o tituly, které by nikdo nechtěl nebo byly několik let staré, ale často se jedná o hry, které vyšly půl roku až rok zpátky. Tyto akce k Halloweenu, Vánocím, příchodu jara, léta, či k libovolné události mají stinnou stránku v podobě postupného ruinování hráčské peněženy. Pohlédnuli na svou knihovnu her, jsou tam tituly, za které jsem snad nikdy neutratil víc jak tři stovky korun, ale přinesly mi dost zábavy. A díky slevám jsem se i dostal ke hrám, kterých bych si normálně ani nevšiml.

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Dalším zdrojem levnějších her jsou různédruhy komunitního financování či předběžné přístupy do her. Zahrajete si nejnovější titul a rozpočet to nezruinuje.  Zde se ale mnohdy jedná o risk, vyvážený o nižší pořizovací ceny. Za pár stovek můžete podpořit tituly, které vás zaujmou, získáte různé bonusy a hlavně máte pocit, že se na hře podílíte. Hodně vývojářů následně debatují každý aspekt hry s hráči, čímž hra může víc získat než ztratit.

Na pomezí kontroverze

Microsoft i Sony nabízí pro konzolové hráče Placené členství Xboxu a hry zdarma v programu Games with Goldmožnost si zaplatit členství, díky kterému každý měsíc dostanou hry zdarma. Například u Xbox One hráči díky zpětné kompatibilitě získají
čtveřici her měsíčně. Opět se mnohdy nejedná o špatné tituly. K dispozici například byl stěžejní koně Xboxu Gears of War či Halo, na druhé straně se objevily i některé tituly, které ani zdarma nejsou lákavé. Někomu se nemusí líbit, že předem neví co kupuje, ale zároveň každý měsíc je napínavý. Přesto zmiňované členství u obou konzolí vyvolává značnou nevoli. Bez členství si totiž nezahrajete online s přáteli a nemáte přístup k některým
dalším funkcím. Nabízí se zamyšlení nad tím, zdali obě společnosti nechtějí hráče uplatit hrami zdarma, aby se nezabývali podivnou marketingovou politikou.

A co když nechci za hry utrácet?

Způsobů, jak se k hrám legálně dostat naprosto zdarma, je také poměrně dost. Stačí sledovat stránky jednotlivých obchodů, herních webů či diskuzí a pomalu každý měsíc se vyrojí nějaká akce. Lze zmínit službu Origin, která nabízí v rámci programu On the House vybrané tituly zdarma. Zde se jedná převážně o velice staré tituly, které však nějakým způsobem ovlivnily herní historii. Zároveň u Originu si vybrané tituly jako je například Titanfall můžete vyzkoušet v trial verzi. Časové omezení akce nepřeje plnohodnotnému zážitku, ale na jeden víkend zabaví. Ubisoft pro změnu tento rok v rámci oslav výročí založení obdarovává hráče každý měsíc jednou hrou.  Steam jednou za čas umožňuje hráčům si zahrát některý z nových titulů od pátečního rána do pondělí.

KOUKNI SE  Podrobnosti k DLC Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Zvláštním žánrem jsou pak free2play hry, které trpí několika neduhy. Jedná se většinou o hry, které jsou už v základu nudné a krátké. Nebo mají velice nešťastné herní mechaniky, kdy se bez dodatečného placení za „dobrovolné“ prvky daleko nedostanete. Opět služba Steam ve výběrů her zdarma velice dobře poslouží. V samotné záložce Free2play umožňuje filtrovat hry podle hodnocení a lze prvních čtyřicet titulů vnímat jako obrovskou zábavu zdarma.

Podělte se s námi o své zkušenosti se slevami a hrami zdarma. Máte nějaký herní klenot, který jste pořídili za opravdu směšnou částku?

Matěj Říha

Předchozí článekRecenze: Želvy Ninja kolekce 1.-2. na Blu-ray
Další článek10 nejlepších remaků hororových filmů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 − 16 =