Zábavné hry zdarma nebo za málo peněz. Realita, nebo zbožné přání?

Steam slevy a víkendové nabídky her zdarma

Kupovat hry, či je nelegálně stahovat? Mnohdy Steam slevy a víkendové nabídky her zdarmavysoká cena nově vydaných titulů nechává všechny přemýšlet, zda-li je hra dostatečně dobrá, aby do ní kdokoli investoval. Naštěstí pro hráče, existují alternativy.

Zvlášť těžké rozhodování o koupi hry je to pro mladší hráče, kteří si sami nevydělávají a jsou tak odkázáni na různé dárky, šetření kapesného či na letní brigády. Pamatuji si, jak před patnácti lety jsme si se spolužáky vyměňovali a půjčovali CD s demíčky her, u kterých jsme strávili mnohdy více času než by se čekalo. Opravdovými králi byli kamarádi s pomalu neomezeným přístupem k pirátským verzím. Tenkrát byl poměr jednoduchý. Dvě koupené hry ve sbírce na desítky nelegálních. Všichni jsme se však těšili, až vyrosteme a budeme si moci vydělávat peníze jenom a jenom na hry. Vyrostli jsme, ale peníze jdou na bydlení, jídlo, oblečení a průměrně vydělávající hráč si příliš nových her nekoupí.

Krása slevových akcí

Byli tu však tací, kteří si celého problému byli vědomi a využili to jak pro vlastní profit, tak i pro potěšení hráčů. Jedná se o obrovské množství slevových akcí, které na internetu lze najít. Nejznámějším zástupcem jsou obchody Steam, GOG či Humble Store s jejich pravidelnými slevami. Za pár desítek korun si mnohdy koupíte několik her, které hráče u obrazovky udrží desítky hodin. Nejedná se tak o tituly, které by nikdo nechtěl nebo byly několik let staré, ale často se jedná o hry, které vyšly půl roku až rok zpátky. Tyto akce k Halloweenu, Vánocím, příchodu jara, léta, či k libovolné události mají stinnou stránku v podobě postupného ruinování hráčské peněženy. Pohlédnuli na svou knihovnu her, jsou tam tituly, za které jsem snad nikdy neutratil víc jak tři stovky korun, ale přinesly mi dost zábavy. A díky slevám jsem se i dostal ke hrám, kterých bych si normálně ani nevšiml.

KOUKNI SE  Nejlepší hra roku 2021

Dalším zdrojem levnějších her jsou různédruhy komunitního financování či předběžné přístupy do her. Zahrajete si nejnovější titul a rozpočet to nezruinuje.  Zde se ale mnohdy jedná o risk, vyvážený o nižší pořizovací ceny. Za pár stovek můžete podpořit tituly, které vás zaujmou, získáte různé bonusy a hlavně máte pocit, že se na hře podílíte. Hodně vývojářů následně debatují každý aspekt hry s hráči, čímž hra může víc získat než ztratit.

Na pomezí kontroverze

Microsoft i Sony nabízí pro konzolové hráče Placené členství Xboxu a hry zdarma v programu Games with Goldmožnost si zaplatit členství, díky kterému každý měsíc dostanou hry zdarma. Například u Xbox One hráči díky zpětné kompatibilitě získají
čtveřici her měsíčně. Opět se mnohdy nejedná o špatné tituly. K dispozici například byl stěžejní koně Xboxu Gears of War či Halo, na druhé straně se objevily i některé tituly, které ani zdarma nejsou lákavé. Někomu se nemusí líbit, že předem neví co kupuje, ale zároveň každý měsíc je napínavý. Přesto zmiňované členství u obou konzolí vyvolává značnou nevoli. Bez členství si totiž nezahrajete online s přáteli a nemáte přístup k některým
dalším funkcím. Nabízí se zamyšlení nad tím, zdali obě společnosti nechtějí hráče uplatit hrami zdarma, aby se nezabývali podivnou marketingovou politikou.

A co když nechci za hry utrácet?

Způsobů, jak se k hrám legálně dostat naprosto zdarma, je také poměrně dost. Stačí sledovat stránky jednotlivých obchodů, herních webů či diskuzí a pomalu každý měsíc se vyrojí nějaká akce. Lze zmínit službu Origin, která nabízí v rámci programu On the House vybrané tituly zdarma. Zde se jedná převážně o velice staré tituly, které však nějakým způsobem ovlivnily herní historii. Zároveň u Originu si vybrané tituly jako je například Titanfall můžete vyzkoušet v trial verzi. Časové omezení akce nepřeje plnohodnotnému zážitku, ale na jeden víkend zabaví. Ubisoft pro změnu tento rok v rámci oslav výročí založení obdarovává hráče každý měsíc jednou hrou.  Steam jednou za čas umožňuje hráčům si zahrát některý z nových titulů od pátečního rána do pondělí.

KOUKNI SE  Nejlepší herní vozítka, se kterými se můžete svézt

Zvláštním žánrem jsou pak free2play hry, které trpí několika neduhy. Jedná se většinou o hry, které jsou už v základu nudné a krátké. Nebo mají velice nešťastné herní mechaniky, kdy se bez dodatečného placení za „dobrovolné“ prvky daleko nedostanete. Opět služba Steam ve výběrů her zdarma velice dobře poslouží. V samotné záložce Free2play umožňuje filtrovat hry podle hodnocení a lze prvních čtyřicet titulů vnímat jako obrovskou zábavu zdarma.

Podělte se s námi o své zkušenosti se slevami a hrami zdarma. Máte nějaký herní klenot, který jste pořídili za opravdu směšnou částku?

Matěj Říha

Předchozí článekRecenze: Želvy Ninja kolekce 1.-2. na Blu-ray
Následující článek10 nejlepších remaků hororových filmů

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five × 2 =