RECENZE: Jakou barvu má medvěd?

Skoro každý z nás by ve svém okolí našel nějakého toho „chytrolína“. A co si budeme vykládat, někdy je to s nimi k nevydržení. Nakladatelství Portál začátkem letošního roku uvedlo na trh publikaci, která bude vaším esem v rukávu. Pod lehce zavádějícím názvem Jakou barvu má medvěd? se skrývá praktická útlá knížečka, kterou ocení nejen příznivci hlavolamů.

Jejím autorem není nikdo jiný než samotný Martin Gardner. Tento matematik je právem označován za popularizátora vědy. Více než 25 let psal sloupky matematických her do známého časopisu Scientific American. V této knize, která je nejoceňovanější ve svém oboru, je 65 nejlepších matematických hádanek a logických úkolů.

Portál

Kromě zadání klasického se můžeme těšit i na jeho různé alternativy. Nedílnou součástí knihy je pasáž věnovaná řešení jednotlivých úloh. V některých případech stačí jednoduchý nákres, jindy je řešení rozepsáno na několik stran. Za obzvlášť atraktivní považuji zmínky o reakcích čtenářů vědeckého časopisu, či jejich návrhy k řešení.

„Cestovatel jde míli na jih, otočí se, jde míli na východ, znovu se otočí, jde míli na sever a skončí na místě, kde začal. Pak zastřelí medvěda. Otázka zní, jakou barvu má medvěd?“ Ne, to není vtip. Takhle nějak vypadají ty jednodušší zadání v knize.

„Existuje jednoduchý způsob, jak si dva lidé mohou spravedlivě rozdělit dort tak, aby ani jeden nebyl ošizen.“ Mimochodem, pokud se už teď nechytáte, tak tuhle knížečku zaručeně potřebujete. A pro pokročilejší tu mám pokračování. „Vymyslete obecný způsob, jak spravedlivě rozdělit dort mezi n lidí tak, aby žádný nebyl ošizen.“

KOUKNI SE  Recenze: Krizová kuchařka ze Svatojánu

Některé úlohy jsou opravdu spíše hodné do hodin matematiky vzdělávacích institucí vyššího stupně, jiné si naopak rychle zapamatujete a rádi je proberete večer s přáteli u chlazeného drinku.

Buďte připravení na debaty s intelektuály a procvičte si svoje mozkové závity. Tuhle knihu si umím představit jako dárek pro blízké i jako základní výbavu každé domácí knihovny.

Leona Šťávová

Jakou barvu má medvěd ? , Martin Gardner, Portál, 2017

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekTrailer na Emoji ve filmu vám ukáže život smajlíků v mobilu
Následující článekTrailer: Antonio Banderas stane tváří v tvář sériovému vrahovi v temném thrilleru Black Butterfly

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

20 − one =