Recenze: Co má vědět správný Čech

Kniha Michaela Vaněčka Co má vědět správný Čech z nakladatelství Grada pod značkou Bamboo se pyšní podtitulem 111 velkých vyprávění o malé zemi. To, myslím, zcela vystihuje její podstatu.

Mladý čtenář se ze stránek knihy dozví sto jedenáct důvodů, proč být hrdý na svou zemi a  na to, že je Čech. Ta, ač nevyniká svou rozlohou, by neměla být nijak opomíjena. Dala totiž světu mnoho velkých lidí a objevů. Jejich věhlas a význam přesáhl dalece hranice státu a mnohdy i propast času několika staletí. A staly se nám tak samozřejmými, že mnohdy ani netušíme nic o jejich původu. Není tak na škodu si připomenout, oč vše jsme svět obohatili.

V první části knihy jsou shrnuta fakta o České republice, o jejich symbolech i střípky z naší historie. Někoho možná překvapí, že naše hymna má i druhou sloku a ne, není to: “ Nad Tatrou sa blýská…“ Jinak jsou zde bez větších objevů přehledně shrnuty podstatné znalosti, které by měl znát pozorný žák druhého stupně z občanské výchovy.

Co má vědět správný Čech

Druhá část knihy Na koho a na co můžeme být hrdí, je pro mladého čtenáře rozhodně zajímavější. Srozumitelným ale nepodbízivým jazykem autor v kratičkých kapitolách vypichuje osobnosti, vynálezy a okamžiky, které by měly v každém vzbudit hrdost a vlastenectví. Nejde rozhodně o suchopárný výčet letopočtů nebo ctěných jmen našich vědců a historických postav. Autorovi se podařilo vybrat skutečně pestrou směsici, která rozhodně nenudí.

KOUKNI SE  Šamanské léčení jsou karty diagnostiky bytí
Grada

Připomene Jana Amose Komenského stejně jako Jarmilu Kratochvílovou. Svět jsme obohatili o hlubotisk, hromosvod, ruchadlo a taky o kostkový cukr, záchytku nebo porsche. Pestrou mozaiku národních úspěchů doplňuje například výčet původně českých slov, která se ujala v mnoha světových jazycích.

Jednotlivé kapitoly shrnují právě ta nejdůležitější fakta. Jsou dlouhé přesně tak, aby pojaly vše podstatné a  krátké akorát  tak, aby neodradily přílišnou detailností.

Témata jsou volena tak, aby bylo skutečně zmíněno od každého něco. I když nám dospělým je jasné, že správný Čech by měl vědět možná trochu jiné věci. Že jsou v naší zemi podstatnější témata než Nagano a Krtek. Pro ně by se ale nemělo zapomínat na ta méně dramatická. Kniha Co má vědět správný Čech se snaží v dětech povzbudit národní hrdost a nastavit laťku nějakého minimálního povědomí o našich úspěších.

Kniha je primárně zaměřena na mladé čtenáře. Díky jejímu srozumitelnému a univerzálnímu stylu si ji s nimi mohou přečíst i rodiče. Možná budou překvapeni, co všechno jsme se ve škole nenaučili o naší zemi. Umím si představit, že právě ve škole při občanské výchově by mohla být tato knížka skvělým pomocníkem nebo doplňujícím prvkem celé výuky.

Kniha je bohatě doplněna ilustracemi Václava Ráže.

Co má vědět správný Čech, michal vaněček, Grada, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Kristina Doubravová

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekPodívejte se na nový akcí nabitý trailer k filmu Transformers: Poslední rytíř
Následující článek5 nejlepších českých filmů roku 2016

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five × 1 =