Recenze: Willis, Garn: Jak mít život pod kontrolou

Jak mít život pod kontrolou

„Prosperita“ – jaké asociace ve vás toto slovo vyvolává? Peníze, moc a slávu? Něco, co nemá s duchovním životem mnoho společného? Také jsem to tak cítila, než se mi dostala do rukou knížka Jak mít život pod kontrolou doprovázená dvěma podtituly: Vytvoř si život, jaký chceš opravdu žít a Šest kroků k dosažení trvalé prosperity.

Peníze sice v této – dalo by se říct – příručce hrají samozřejmě roli, ale ne takovou, jakou by člověk předpokládal. Američtí autoři Ethan Willis a Randy Garn, kteří založili v roce 1999 firmu s názvem Prosper, jejich důležitost nepopírají, ale zároveň nabízejí pohled na prosperitu jako životní styl a způsob myšlení. Prosperita není bohatství, plýtvání či snobství, je jí myšlen příjem, kterým můžeme dosáhnout svých cílů. Z toho je zřejmé, že pro někoho to může být padesát korun na den, pro druhého pět tisíc.

Pozoruhodná je rovnice, kterou najdeme hned na začátku knihy PROSPERITA = peníze + štěstí + udržitelnost. Obzvláště vztah peněz a štěstí je zde velmi zajímavě nahlížen. Přinášejí peníze štěstí? Lze být šťastný bez peněz? Otázky, které si klade lidstvo od nepaměti… Odpověď je kupodivu snadná. Peníze opravdu svým způsobem štěstí přinášejí, ale jen do pokrytí základních potřeb. Potom už je na nás samotných, jak se svým (ne)štěstím naložíme.

Šest kroků k trvalé prosperitě je zároveň šest kapitol této knihy. Cesta za prosperitou začíná volbou cíle. Je zajímavé, že už zde poznáte, zda vůbec peníze ke svému cíli potřebujete. Může vás překvapit zjištění, že nikoli, nebo jen v minimálním množství. Někdo si dokáže svůj cíl stanovit velmi intuitivně, ale přesto je dobré si ho vizualizovat. Vizualizace jako metoda je v publikaci hojně doporučována, a já nemohu, než souhlasit. Kdo zná například myšlenkové mapy, určitě mi dá také za pravdu.

KOUKNI SE  Recenze: Aristokratka u královského dvora

Další rada zní naučit se žít v oblasti prosperity. Jak to poznáte? Dovoluji si ocitovat: „Prosperita přichází, když poznáme své individuální zájmy a nadání, když se nám na jejich základě podaří vytvořit výnosnou aktivitu, kterou zahrneme do svého dlouhodobě udržitelného plánu. Pokud máte tyto prvky v rovnováze, nacházíte se v oblasti prosperity.“

A jak na to? Jednoduše, začněte tím, co máte, a přestaňte klást důraz na to, co vám chybí. I to je další poučka, která stojí za zapamatování si.

Po přečtení knihy se dále dozvíte, jaký je rozdíl mezi závazným rozhodnutím a zásadním krokem. Ač se to na první pohled může jevit jako stejná věc, není tomu tak. Odhalíte, co je to tzv. mentalita kraba, a proč si na ni dávat pozor. Najdete vymezení hédonického mlýna, což pomůže k tomu, aby vás v životě nesemlel.

I to jsou důvody, proč si tuto knížku přečíst, bude vám dobrým průvodcem. A pokud chcete začít s cestou za prosperitou, ještě než ji seženete v knihkupectví nebo v knihovně, můžete podle autorů hned zítra:

–                                                                                                                                                                                                                                                                                                napište si ráno seznam věcí, které musíte ten den udělat;

–                                                                                                                                                                                                                                                                                                udělejte je.

A jaké jsou tři nejdůležitější poznatky pro mě?

1. Když ukážeme svou smělost, obvykle se začnou dít velké věci.

2. Pokud miluješ to, co děláš, už nikdy v životě nebudeš pracovat.

3. Nejlepší způsob jak předurčit budoucnost, je vytvořit si ji.

KOUKNI SE  Recenze: Byl jsem číslo 30529

Tak směle do toho.

Lenka Šimková
 

Jak mít život pod kontrolou: vytvoř si život, jaký chceš opravdu žít: 6 kroků k dosažení trvalé prosperity / Ethan Willis, Randy Garn ; [přeložila Tamara Kajznerová]. 1. vyd. Praha: Grada, 2012. 142 s. Přeloženo z angličtiny. Obsahuje bibliografii. Název originálu: Prosper. ISBN: 978-80-247-4231-1.

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − 6 =