Viník: Remake Tísňového volání má premiéru na Torontském festivalu

THE GUILTY: JAKE GYLLENHAAL as JOE BAYLER. CR: NETFLIX © 2021.

Úspěšný dánský thriller Tísňové volání z roku 2018 se zničehonic stal festivalovým a diváckým hitem. Komorní a klaustrofobická kriminálka založená na jedné místnosti a charakterním herci se chvíli po svém megaúspěšném tažení napříč světovými kiny dočkala oznámení americké verze. Remake s názvem Viník napsal tvůrce Temného případu Nic Pizzolatto a zrežíroval žánrový odborník Antoine Fuqua pod křídly Netflixu. Procedurální krimithriller se představuje v novém traileru a na Torontském festivalu bude mít premiéru.

Původní snímek od režiséra Gustava Mollera dokonale navozoval napětí a byl velmi emoční. Mollerův debut Tísňové volání je založený na klaustrofobním prostředí a bravůrním herci Jakobu Cedergenovi, který neopustí stříbrné plátno a kamera se od něho nevzdálí z potemnělé místnosti. Netflixovský remake nazvaný Viník napsal scenárista Temného případu Nic Pizzolatto a režíroval Antoine Fuque, který má za sebou temnou krimi Training Day nebo akčňárnu Equalizer. Oba spolu už na jednom kultovním remakeu dělali, kterým byl western Sedm statečných.

Oficiální synopse zní výstižně, jednoduše a přímočaře: Operátor záchranné linky se snaží pomoci volající, které jde o život. Brzy ovšem zjišťuje, že je všechno úplně jinak. Utrápený policejní detektiv přeložený na tísňovou linku se snaží zachránit zoufalou volající. Pravda se ale postupně prodírá na povrch a přichází čas zúčtování.

Komorní detektivka v podání autora Temného případu a režiséra Bojovníka

Z traileru není tak úplně patrné, jestli Hollywood půjde ve stopách původního dánského snímku. Ale dá se poměrně jednoduše předpokládat, že film bude akčnější a údernější. Ztratí své kouzlo komorního a dialogového snímku, který sází na jediného herce? Ukážou tvůrci nějaké festivalové ambice? Nebo se navrátí k hollywoodské zábavě v podobě žánrové jednohubky? Hvězdní herci a renomovaní filmaři jsou zárukou kvality a proto bych se nebál predigovat, že vznikne dobrý a stylový snímek podle klasického hollywoodského vyprávění. Každopádně z traileru je jasné, že temná one man show s Jakem Gyllenhaalem nese prvky temné detektivky, konzervačního thrilleru a snad dojde i na onu hollywoodskou akci. Kontrast mezi záchranou ženy přes telefon a bojem s obřími požáry je zajímavým kořením komorního psycho-thrilleru. Určitě půjde o nervy, emočně napjaté scény, které bude každý srovnávat s originálem.

KOUKNI SE  David Švehlík v novém filmu FENTASY plném drog

Film má premiéru v rámci Torontského festivalu, který probíhá v těchto dnech. TIFF – Toronto Internation Film Festival byl zahájen 10. září a trvá do 18. září. Vedle filmu Viník se tu představí také novinka Edgara Wrighta Poslední noc v Soho, životopis princezny Diany Spencer od specialisty na historická a autobiografická dramata Pabla Larraína (Jackie, Neruda). V Americe poté film nastoupí do vybraných kin a následně si odbyde premiéru na domovském Netflixu.

Režíruje Antoine Fuque, píše Nic Pizzolatto a herecké obsazení komorní detektivky doplňuje hvězdná sestava. Vedle hlavního Jakea Gyllenhaala se představí Ethan Hawke, Peter Sarsgaard, Paul Dano nebo Riley Keough.

Film bude mít premiéru na Netflixu už 1. října.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 + ten =