TOP 5 herních měst, ve kterých byste (chvíli) chtěli žít

No dobře. V Rapture prolezlém psychotickými narkomany s nadpřirozenými schopnostmi nebo v Columbii plné náboženských fanatiků byste asi žít nechtěli. Města ve hrách až příliš často trpí nějakým neduhem, jako jsou útoky draků nebo invazní síly mimozemšťanů. Ale rozhodně se jedná o města, která jsou něčím výjimečná, zaslouží si vaši pozornost a kdyby nebylo těch drobných chyb, byla by to naše města snů. Jaká jsou tedy ta nejlepší herní města?

Rapture – Bioshock

Místo: Dno severního Atlantiku poblíž Islandu.

Proč byste tam chtěli žít: Místo plné luxusu a geniálních vědců a umělců.

Vady na kráse: Po občanské válce skončilo plné psychopatických narkomanů.

Město Rapture bylo zhmotněním dlouholetého snu magnáta Andrewa Ryana. Toužil po místě nezávislém na vládách a náboženstvích. Po místě, kde bude každý za svou práci spravedlivě odměněn, kde budou moci umělci svobodně naplňovat své vize a vědci bádat, aniž by je omezovala etická pravidla.

A protože chtěl toto místo dokonale utajit, nechal ho postavit na dně Atlantského oceánu. Tak vzniklo Rapture. Nejde jen o pouhou podmořskou stanici, je to skutečné město, které jako by z oka vypadlo americkým velkoměstům plným mrakodrapů. Ve stylu art deco se Ryanovi podařilo vybudovat klenot. Město bylo ekonomicky plně soběstačné včetně vlastní podmořské hromadné dopravy a zbrojních továren. Dosáhlo pozoruhodných výsledků na poli vědy (průlomy v genetice a robotice) a umění.

Jenže pak došlo k nejvýznamnějšímu vědeckému objevu, který se měl zároveň stát zkázou celého města. Na dně moře vědci z Rapture nalezli druh slimáka, který produkoval látku zvanou ADAM. Ta měla zázračné schopnosti manipulovat s kmenovými buňkami. Zpočátku byla využita především v medicíně, ale časem se ukázalo, že může dát lidem nadlidské schopnosti jako třeba metat blesky nebo oheň. Bohužel to mělo i své nevýhody. ADAM se v těle choval jako rakovina a nenávratně poškozoval lidské tělo a psychiku. Aby mohl člověk vůbec přežít, musel dostávat vyšší a vyšší dávky, což vedlo k eskalaci už tak napjaté sociální situace v Rapture. Celá utopická společnost se nakonec utopila v krvi občanské války.

Když jsme se na místo ve hře dostali, bylo už jen pozůstatkem své někdejší slávy. Pozůstatkem plným násilnických narkomanů a psychopatických šílenců vyžívajících se ve vraždění. Navíc místo, které pomalu umíralo, protože když žijete na dně oceánu, fakt byste neměli zanedbávat údržbu. V dobách své největší slávy ale šlo o úchvatné místo, jaké nemělo na světě obdoby.

 

Megatuna – Fallout 3

Místo: USA, západně od Washingtonu.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Proč byste tam chtěli žít: Protože v radioaktivní Pustině je to mnohem horší.

Vady na kráse: Ve středu města je aktivní atomová bomba.

Městečko umístěné v blátivém kráteru a obehnané plechovou zdí nezní zrovna jako vysněné místo pro život. Ale když žijete v postapokalyptickém světě Falloutu, kde se prohánějí radioaktivní škorpioni a agresivní nájezdníci, budou pro vás i hradby postavené z havarovaných letadel představovat ten největší luxus. Nemluvě o tom, že z hradeb shlíží vždy připravený šerif Simms s proklatě dobrou muškou, který včas zastaví jakoukoliv hrozbu, ať už jde o obří krysu nebo supermutanta s rotačním kulometem.

Mageatuna představuje jedno z největších měst v okolí. Byť má jen několik desítek obyvatel, na poměry radioaktivní pustiny, která ji obklopuje, je to přímo velkoměsto. Byla vystavěna v kráteru po pádu vojenského letadla, které převáželo atomovou bombu. Ta jako hlavní monument ještě stále leží přímo ve středu města a také mu dala jeho jméno.  Megatuna má vlastní zdroje potravy a pitné vody. Najdete tu například hotel, bar, rychlé občerstvení, několik obchodů a dokonce i svatostánek Dětí Atomu – církve, která uctívá atomovou bombu ve středu města.

Rozkvět města a nebývalé bohatství (na poměry po jaderné válce) umožnila Megatuně atraktivní pozice na křižovatce obchodních cest. A ať už si o jejích plechových příbytcích a denním menu sestávajícím z pečených veverek myslíme cokoliv, ocitnout se náhle v Pustině Falloutu, děkovali bychom bohu, že jsme se do Megatuny dostali. Vlastně jednu nevýhodu Megatuna má. Bomba v jejím středu je stále aktivní a může být odpálena. Ale to nikdo z obyvatel neví, takže kdo by se o to staral.

 

Citadela – Mass Effect

Místo: Mléčná dráha, Hadí mlhovina, soustava Vdova

Proč byste tam chtěli žít: Centrum veškerého života v galaxii.

Vady na kráse: Nakonec je pravděpodobně vyhlazena.

Citadela je obrovská vesmírná stanice, která je politickým, ekonomickým a kulturním centrem celé galaktické říše. Zatímco ve věži Citadely najdeme Radu, která vládne více než polovině galaxie, v prstenci nazývaném Prezidium se nacházejí luxusní obchody, restaurace a především ambasády desítek druhů mimozemšťanů, kteří zde zastupují své zájmy. Z Prezidia vychází pět ramen, na kterých jsou umístěny jednotlivé čtvrti, na kterých žije nejvíc lidí a mimozemšťanů.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Soudí se, že Citadelu postavil druh prastarých Protheanů. Není to pravda. Ti ji jen naposledy využili. Nové mimozemské rasy figurující v Mass Effectu ji našly už dávno opuštěnou a znovu ji využily. Její rozměry jsou vpravdě impozantní. Na délku měří těžko uvěřitelných 44 kilometrů a v průměru má skoro 13 kilometrů. Žije na ní více než 13 milionů obyvatel. Celá Citadela může svá ramena uzavřít a vytvořit tak neproniknutelnou schránku. V takovém případě město uvnitř chrání více než 300 metrů tlustý plášť.

Navzdory umístění ve vesmíru se jedná o úžasné místo, na kterém najdete parky, jezera a na Prezidiu dokonce i umělou oblohu. Protože se jedná o centrum galaktického obchodu, najdete tu prakticky jakékoliv zboží. Přítomnost desítek mimozemských druhů z ní pak dělá multikulturní centrum celé Mléčné dráhy. Ve Věži Citadely pak každý den dochází k rozhodnutím, která mají dopad na celý vesmír Rady.

Bohužel Citadela byla jedna velká past. Postavená přesně tak, aby se stala centrem každé galaktické říše, která ji nalezne. Zároveň je to brána za hranice galaxie, kde číhá nemilosrdná rasa Reaperů, která pravidelně skrze Citadelu útočí na celou galaxii. To se sice povedlo v trilogii Mass Effect překazit, bohužel nakonec se Reapeři Citadely zmocní a pravděpodobně všechny na Citadele vyhladí. V tu chvíli byste tam opravdu být nechtěli, to nechme Shepardovi.

 

Columbia – Bioshock Infinite

Místo: Kdekoliv si zamane.

Proč byste tam chtěli žít: Nejlepší výhled na světě a futuristické technologie.

Vady na kráse: Je ovládnuto náboženským fanatikem a nakonec vymazáno z historie.

Město, které nechala postavit americká vláda pod vedením Zacharyho Comstocka roku 1893, bylo postaveno jako symbol amerických politických a náboženských ideálů. USA chtěly pomocí stavby Columbie ukázat světu svou výjimečnost. A také že ano. Kromě toho, že sestává z nádherné neoklasicistní  a romantické architektury, umí létat. Celé město se vznáší v oblacích a cestuje po velkých amerických městech jako ukázka technických a vědeckých schopností Američanů.

Za stavbou Columbie stála především kvantová fyzička Rosalinda Lutecová, která vynalezla způsob, díky kterému se město může vznášet. Město jako takové je pak plně soběstačné – obyvatelé si pěstují své vlastní zemědělské plodiny a z mraků získávají vodu. Našli byste v něm i továrny produkující všechno možné od hraček až po smrtící roboty. Nemluvě o tom, že díky dalšímu vynálezu R. Lutecové se vůdci města mohli dostat do paralelních realit, odkud si přinesly desítky nejrůznějších vynálezů. Město tak působí velmi futuristicky.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Jenže jak už to tak bývá, hezká místa přitahují i pěkné prevíty. Tím je v případě Columbine Zachary Comstock, náboženský fanatik, který roku 1902 zasáhl do boxerského povstání tím, že s městem doplul do Číny a zničil Peking. Tím odhalil, že Columbia není jen město, ale i obrovská bitevní loď nezměrné síly. Ačkoliv tento čin udělal pro Číňany vězněné Američany, americká vláda to moc neocenila. Columbia neomezeně ovládaná Comstockem se nakonec od USA odtrhla a zmizela kdesi v oblacích. Během naší návštěvy během Bioshock Infinite to bylo místo ovládané nemilosrdným despotou a zmítané povstáním. Celé město je nakonec vymazáno z historie a nikdy nevzniklo.

 

Polis – série Metro

Místo: Moskva, Rusko.

Proč byste tam chtěli žít: Poslední malý kousek civilizované společnosti a nejbezpečnější místo v okolí.

Vady na kráse: Je to stanice metra.

Opět jsme v situaci, kdy musíme velebit místo, které na první pohled vypadá jako díra. Polis je vlastně jen několik obydlených stanic metra proměněných v město. A kdo by chtěl žít v metru? Inu, v sérii Metro se v podstatě jinde ani žít nedá. Po jaderné válce povrchem cloumá nukleární zima, je nemožné na něm přežít bez plynové masky a ovládají ho stáda nebezpečných mutantů.

Život se přesunul do podzemí, do sítě moskevského metra, kde je vzduch dýchatelný, není zde žádná radiace a stanice se dají jakž takž bránit před útoky mutantů.Stanic jsou v metru desítky, ale žádná není tak velká, bohatá a bezpečná jako Polis. Polis představuje 4 stanice přímo ve středu metra. Zde se nachází největší podíl předválečné elity, která přežila jadernou válku. Bohatí obchodníci se starají o rozkvět a bohatství města. Pozůstatky bývalé ruské armády se starají o bezpečí. A téměř jen zde se nacházejí poslední vědci a myslitelé, kteří se starají o uchování lidského vědění pro příští generace, zatímco většina ostatních stanic postupně upadá.

Ačkoliv je to jen několik propojených stanic metra, ve sérii Metro je to malý kousek moderního světa. Místo, kde civilizace ještě jakž takž funguje a místo, které se těší zdaleka nejlepší ochraně ze všech ostatních stanic.

 

Jan Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 − four =