Televizní tipy na týden 10-16.10.

Mrtvá zóna
(čtvrtek 13.10, 23.20 na Nova Cinema)

Režie: David Cronenberg
Hudba: Michael Kamen
Hrají: Christopher Walken, Brooke Adams, Tom Skerritt, Herbert Lom, Colleen, Dewhurst, Martin Sheen, Peter Dvorsky…

Toto je film, který by se za obvyklých podmínek do výběru nedostal. Leč značně oslabený program druhého říjnového týdne dává prostor k vyniknutí i multižánrové podívané režiséra Davida Croneberga. Její hlavní postavou je učitel Johnny Smith v podání legendárního Christophera Walkena. Ten se po několika letech probere z komatu, do něhož jej přivedla těžká autonehoda. Asi vás nepřekvapí, že jeho život se tímto poněkud změní. Význam dodává filmu nevysvětlitelná schopnost, kterou u sebe Johnny objeví. A sice, že dokáže předpovídat jisté události. A co čert nechce – zjeví se mu, že kandidát na příštího prezidenta má v úmyslu započít atomovou válku. Kdo jiný by ho měl zastavit, když Johnnymu nikdo nevěří?
Název Mrtvá zóna se může jevit jako zcela nesouvisející, avšak ukrývá v sobě jasnou metaforu budoucích okamžiků, do kterých běžní lidé nedohlédnou. Film je adaptací románu Stephena Kinga, na scénáři se podílel Jeffrey Boam, což je spoluautor scénářů Smrtonosné zbraně 2 nebo Poslední křížové výpravy Indiho. A poslední velkou předností, kterou bych rád vyzdvihl, je hudba Michaela Kamena, která doslova břinká na divákovi nervy.

Madisonské mosty
(sobota 15.10, 20.00 na Nova Cinema)

Režie: Clint Eastwood
Hudba: Lennie Niehaus
Hrají: Clint Eatswood, Meryl Streep, Annie Corley, Victor Slezak, Kyle Eastwood

O filmu týdne nemůže být pochyb. Rok 1995 a Clint Eastwood na vrcholu své režisérské dráhy. Příběh se odehrává na farmě manželů Johnsonových, kde se dcera a syn začtou do závěti své matky. Ta, jak se zdá, chce svým dětem odhalit jedno své veliké tajemství… Nyní nastala správná chvíle využít podruhé mého vlastního komentáře Madisonských mostů, který jsem psal bezprostředně po doběhnutí titulků, se slzami v očích.
„Lze skutečně pohladit duši člověka? Je možné dotknout se jí tak, abychom to doopravdy cítili? Je, zeptejte se Clinta Eastwooda. Budu pokračovat ve své tradici a opět zapěji ódu na jeho schopnost přenést na plátno něco víc, než jen pouhé obrázky. Bavíme se o něčem neviditelném, co posouvá film do stavu beztíže. Nádherný i bolestný, především však skutečný příběh nám přednesli Meryl s Clintem. Oba zaslouží absolutorium, zejména Meryl mě pak svou hereckou dokonalostí dostávala do kolen, na nichž jsem zblízka viděl odlesk svých dojatých očí. Je na rozsáhlou debatu, co všechno pro nás může znamenat láska. Však také oba dva hojně diskutují. Mimochodem – dialogy jsou napsány přímo fantasticky. Život je zkrátka nádherný. I tím, že v daný okamžik je možné stát jednou nohou v nebi, a druhou zároveň v pekle. Kdo nemá ponětí, o čem tento film je, ten neví ani to, o čem je láska.“

KOUKNI SE  Cillian Murphy jako Oppenheimer - život tvůrce jaderné bomby od Nolana

Zaříkávač koní
(sobota 15.10, 21.25 na ČT1)

Režie: Robert Redford
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Robert Redford, Kristin Scott Thomas, Sam Neill, Dianne Wiest, Scarlett Johansson, Chris Cooper, Cherry Jones…

Stala se velice smutná věc. Na sobotní večer proti sobě byli nasazeni dva silní soupeři. Zaříkávač koní startuje sice až před půl desátou, ale tou dobou budou Madisonské mosty kdesi v polovině svého vyprávění. Jaká škoda.
Jde o druhý film tohoto týdne, jehož příběh zásadně ovlivní dopravní nehoda. Zde je zraněna čtrnáctiletá dívka Grace a její milovaný kůň s pohádkovým jménem Pilgrim. Ti dva jsou spolu spojeni poutem tak silným, jako Clint Eastwood s Meryl Streep v Madisonských mostech. A tak, chce-li matka Annie vrátit do duše své dcery život (a že ona chce!), musí udělat maximum pro uzdravení Pilgrima. Celá trojice se proto vydává na jistou farmu do Montany, kde žije vyhlášený zaříkávač koní Tom Booker. No a je to, víc vědět netřeba. Zbytek je o citlivém, poutavém a silně oslovujícím přibližováním vztahových etud, které se rozehrávají ve všech vazbách čtyřúhelníku Grace – Pilgrim – Annie – Tom. Výstižné slovo pro tento epos Roberta Redforda je; křehkost. Kdo minulý týden uzřel Legendu o slavném návratu, už možná tuší, jakým způsobem dovede Redford odvyprávět životní příběh.

Sekretářka
(neděle 16.10, 22.30 na Nova Cinema)

KOUKNI SE  Killers of the Flower Moon: Vyvražďování Indiánů kvůli ropě s DiCapriem v hlavní roli

Režie: Steven Shainberg
Hudba: Angelo Badalamenti
Hrají: James Spader, Maggie Gyllenhaal, Jeremy Davies, Lesley Ann Warren, Stephen McHattie, Amy Locane…

Ano, podtitul týdne by mohl znít Dejme šanci méně známým filmům. Sekretářka je jedním takovým kouskem. Steven Shainberg věru není příliš známých režisérským jménem, za to však všichni máme velmi silné podvědomí o tématu, které zvolil. Zabývá se střetem srdce a rozumu. Tedy střetem, který většinou nedopadá zrovna nejlépe.
Lee je navrátivší se z psychiatrické léčebny, kde pobývala kvůli sklonům k sebetrýznění. Najde si práci u advokáta Edwarda Greye a pomalu začíná nový život. Jenže, šéf ji jednoho dne doslova vypráská za špatně napsaný dopis. Že si Lee sbalí věci a odejde? Ale kdeže. To její srdce započne již zmíněný souboj. Strana rozumu se přidává v momentě, kdy v sílící záplavě fyzických trestů projeví o Lee neutuchající zájem přítel Peter. A teď si sami můžete mezi sebou vykládat, jak byste se zachovali.
Sekretářka znamenala další velkou příležitost pro Maggie Gyllenhaal. Využila ji natolik, že byla nominovaná na Zlatý glóbus za nejlepší herečku pro rok 2002. Hudbu vytvořil Angelo Badalamenti, tedy dvorní skladatel Davida Lynche.

Profesionál
(neděle 16.10, 22.45 na TV Barrandov)

Režie: Georges Lautner
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Jean-Paul Belmondo, Jean Desailly, Robert Hossein, Michel Beaune, Jean – Louis Richard, Marie-Christine Descouard…

KOUKNI SE  Film Amerikánka Viktora Tauše představuje první ukázku

Ne, nebojte. Nejde o Profesionála se Segalem, nýbrž o žánrovou klasiku alá Belmondo. A tudíž o krásnou filmovou tečku dalšího týdne. Jedinou pihou na kráse je skutečnost, že i tato podívaná se kryje s jiným dobrým filmem, popsaným o pár řádků výše. Přeji vám tedy šťastnou volbu.
Světe div se, Jean-Paul tu hraje tajného agenta. Je vyslán do jedné z afrických zemí s úkolem zneškodnit diktátora Njalu. Politika jest však proměnlivější než počasí, a tak není divu, že se vše poněkud obrátí a slovutný Belmondo je poté obviněn z přípravy atentátu. Zbytek snímku je o tom, kterak se na svobodu vracející agent snaží dostát kdysi slíbenému závazku, i když okolnosti už hrají proti němu.
Ve filmu nechybí akce, humor, napětí, ohromující hudba, ale podržte se – nechybí ani emoce. Kdo by to byl řekl? Hezkou zábavu.

Josef Vajrauch

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 − twelve =