Skrytý význam Forresta Gumpa – příběh debila, který sbírá peříčka

Myslíte si, Forrest Gump běží každoročně na Nově dost dlouho na to, abyste znali jeho děj dopodrobna? Dnes se podíváme na to, co vám mohlo uniknout v jednom z nejoblíbenějších filmů všech dob s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Podle nás je Forrest Gump ve skutečnosti o vášnivém sběrateli peříček všeho druhu, který se všem představuje jako Forrest, Forrest Gump. Velmi rád bombarduje random lidi na autobusové zastávce svým životním příběhem, aniž by k tomu měl jakýkoli důvod. Často si ani nevšimne, že se jeho publikum znenadání změní.

Ačkoli je jako dítě kyborg s umělýma nohama, jeho robotické implantáty se postupem času rozpadnou, což mu umožní stát se člověkem. Následně začne navštěvovat lidskou školu, kde se poprvé setká s Jenny. Na škole se stane hráčem fotbalu. Což je sport, který zvládne každý blbec, protože vyžaduje leda tak běhání v rovné lajně.

Po vystudování odejde Forrest do války, kde zachrání všechny své kolegy od výbuchů bomb. Za svá trápení dostane nový zářivý náhrdelník v podobě medaile za statečnost, začne hrát ping pong a stane se národní celebritou, protože ping pong byl v té době nejvíce diskutovaný sport. Pak narazí na svého starého známého poručíka Dana a začne s ním novou síť restaurací BubbaGump. Na chvilku se u něho zastaví i Jenny, ale jen na „rychlovku“, po které zase utíká zpátky do světa fetu a nezávazného sexu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy 2021 podle exprezidenta Baracka Obamy

V další části filmu si jde Forrest zaběhat, aby si pročistil hlavu. Pak se ožení s Jenny, potká svého syna a pohřbí Jenny. Na konci filmu uvidíme záběr na skutečného hrdinu celého filmu – to zatracené peříčko.

Forrest Gump zachycuje snad všechny důležité historické události Ameriky v 60. a 70. letech. Ale zatímco každý kolem Forresta je znechucen vším tím politickým zmatkem, Forrestovi je to mírně řečeno u zadnice. Zaměřuje se totiž jen na jednu věc, které rozumí. Na lásku.

Jedinečným aspektem Forresta Gumpa je perspektiva. Očima nevinného debila vidíme ideál naší planety Země, který ignoruje jakékoliv negativní vjemy. Když Forrest mluví o Vietnamské válce, je to jako kdyby mluvil o lízání lízátka za svitu slunce. Mluví o tom, jak se tam dobře baví a jak se mu líbí „dlouhatánský výlety“. Stejně tak vidí i Jenny. Forrest ji vnímá jako malou roztomilou princezničku, i když ve skutečnosti si v životě udělala pěkný bordel. A jinak to není ani s poručíkem Danem. V nemocnici má Forrest s Danem celou konverzaci, než kamera odhalí, že přišel o nohy. Celý film ho Forrest pořád vidí jako celého a plnohodnotného člověka, jako kdyby nevěděl, že lidem nohy nemůžou dorůst.

Zajímavé je, že Forrest vychovává dítě, které možná ani není jeho. Jenny má historii plnou sexuální a emociální manipulace a mohla prostě Forrestovi zavolat, když onemocněla a potřebovala pomoc. Ale Forrest v tom vidí lásku nebeskou, stejně jako diváci.

KOUKNI SE  3 nejlepší seriály roku 2021

Je dost možné, že Forrestovi se v jeho vyprávění nedá věřit ani slovo. Většina Forrestových vzpomínek je idealizovaná a pravděpodobně i zkreslená. V obou scénách, kdy Jenny říká Forrrestovi: „Uteč, Forreste, uteč.“, mají všechny postavy na sobě podobné oblečení. Tedy až na Jenny, která má novou halenku. Buď je to kouzelná shoda náhod, nebo si Forrestova mysl spletla obě vzpomínky dohromady a pěkně si s námi pohrává.

  

Této teorii by nasvědčovaly i Forrestovy neuvěřitelné druhy dešťů ve Vietnamu a další podezřelé stavy počasí, které se svou četou zažije. A pokud nemůžeme člověku věřit v hlášení meteorologických jevů, nemůžeme mu věřit v ničem. Ale jak říká velký filozof a matka Forresta Gumpa: „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=3akrI54iK90

Předchozí článekRecenze: Život se stromy
Následující článek5 her, které vás nechají projít peklem (doslova)

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 5 =