Široká paleta tváří Heleny Bonham Carter

Rodačka z Londýna, žena mnoha tváří a uhrančivých očí, se poprvé nadechla 26. května 1966. Po matce má španělské hispánské kořeny, po otci téměř modrou krev a noblesní vystupování. Bankéř Raymond Bonham Carter je totiž potomkem významného člena britského parlamentu, Herberta Henryho Asquitha. Tento britský státník přinesl do pomyslného rodinného klanu hraběcí titul a do světa filmu nepřímo uvedl jednu z jeho největších současných hereček. Galerii sexy fotek herečky Heleny Bonham Carter si můžete prohlédnout na kukátku zde.

bonham carterNa otázku budoucího povolání šeptá mnoho dětských úst jednoduché „Herečkou“. Jen ale minimum z nich dokáže tento sen uskutečnit. Často je k tomu potřeba mnoho tvrdé práce, navštěvování kurzů a v ideálním případě herecké vzdělání na prestižních školách. Helena sice už jako malá věděla, že bude šťastná pouze před kamerou, ale hereckou školu byste v jejím životopise hledali marně. Talent v Heleně dlouho ukrytý objevil až režisér Trevor Nunn, jenž ji obsadil do svého historického snímku Lady Jane z roku 1986. V životopisném příběhu si zahrála hlavní roli po boku Caryho Elwese, pozdější hvězdy populární pohádky Princezna nevěsta.

Dnes je Helena Bonham Carter známá především ze dvou důvodů. Zaprvé – dlouholetým svazkem s režisérem Timem Burtonem. Zadruhé (a tady vidím souvislost s předchozí větou) díky výběru extravagantních rolí žen, jež hledají smysl života a útěchu v drogách a alkoholu. Ke slavnému manželství s výstředním všeumělem se dostanu později. Helena devadesátých let, to je totiž něco úplně jiného. S noblesní grimasou zbožné schovanky je herečka obsazována převážně do historicko-romantických filmů, v nichž vyniká její téměř bezúhonná tvář šlechtičny. Poslední desetiletí starého tisíciletí otevírá Bonham Carter historickým eposem Hamlet (1990). V adaptaci ‚prohnilého království dánského‘ z pera ‚možná fiktivního Angličana‘ se staví po bok takových herců jako Mel Gibson či Ian Holm. Jejích schopností si poté všímá režisér James Ivory a nabízí jí roli v hvězdně obsazeném snímku Letní sídlo (1992) při němž poznává mimo jiné Anthonyho Hopkinse, Emmu Thompson a Vanessu Redgrave. A historické dílo ještě jednou – v roce 1994 se ambiciózní Kenneth Branagh rozhodl vzkřísit mosntrum zvané Frankenstein. K zmrtvýchvstání slavné postavy z pera Mary Shelley potřeboval fantastickou atmosféru a bezchybné herecké výkony. Ty zprostředkovali Branagh sám, v titulní roli Robert De Niro a…právě Helena Bonham Carter.

KOUKNI SE  Městečko South Park terorizují e-koloběžky a medvědoprasočlověk. Hororové epizody již tuto neděli na televizních obrazovkách

Počátek nového tisíciletí byl pro Helenu doslova přelomový, a to hned v několika věcech. Po vysoce ceněném Klubu rváčů, kde zářila po boku Brada Pitta a Edwarda Nortona, přišlo osudové setkání. Ne, není to název romantické komedie. V roce 2001 ji totiž maskéři přetvořili do jedné z hlavních postav nového zpracování megafilmu Planeta opic režiséra…Tima Burtona. Kdo by tušil, že pod maskou nebojácné opičí vědkyně raší láska na první pohled? To jen potvrzuje Burtonovu extravaganci (oznámit známým, že chodíte s holkou, co hrála opici, chce asi dost odvahy).

helena-bonham-carter2Je dobře, že si herečka nevzala manželovo příjmení. Představte si, jak dlouhé by byly titulky, kdyby hlavní roli hrála Helena Bonham Carter Burton… Manželovu možnou reakci na svatební obřad lze s trochou nadsázky hledat v dalším díle, k jehož realizaci svou choť pozval – Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005). Nicméně, než utekly dva roky, populární pár již čekal prvního potomka. Následující projekt jasně deklaruje, jak může narození něčeho tak malého změnit životní náhled na svět v tak velkém měřítku. V profesně úspěšném roce 2005 totiž Tim Burton natočil roztomile sladkou pohádku Karlík a továrna na čokoládu. Rolí starostlivé matky Bucketové Bonham Carter ukázala, že v jejím širokém repertoáru nejsou jen ženy s anorexií či striptérky, ale že její tvář umí vykouzlit také úsměv vyzařující lidské teplo.

Přesně na pomezí krutosti a ješitné hravosti se nachází Helenina postava Belatrix Lastrengové z populární kouzelnické ságy o klukovi s bleskem na čele. Od mainstreamového díla si odskočila opět do zákoutí lidské duše, když své síly opět spojila s dvojicí Tim Burton – Johnny Depp. Pořekadlo „Hladce oholen – dobře naladěn“ ale ve Sweeney Toddovi (rovněž 2007) neplatí. Po dalším díle potterovské sedmi(osmi)logie přišel jednoho dne ke dveřím manželů Carterových-Burtonových mladý režisér Tom Hooper. Požádal Helenu, zda by si vzpomněla na své dávné role v historických opusech a do role Elizabeth Bowes-Lyon vnesla kousek ze svých šlechtických genů. Helena ze svého bohatého repertoáru vybrala pro manželku budoucího anglického krále Jiřího VI. pozici citlivé a věrné manželky, která uhranula nejen nesmělého státníka, ale také široké obecenstvo. Dialog s koktajícím panovníkem se sice může trochu protáhnout, nominace na Oscara ale dorazily včas. Osm nominací a čtyři zlaté sošky poslaly Královu řeč (2010) na vrchol filmů roku.

KOUKNI SE  Hra o trůny: 8 šokujících momentů z finále

A tak, když se po dvou letech ozval úspěšný Hooper znovu, nebylo co řešit.  Avizovaný konec světa se naštěstí odkládá, takže jsme se mohli těšit z hereckého umu a záměrně neprofesionálního zpěvu v muzikálu Bídníci. A co dál? V tomto roce se můžeme opět těšit na hereččinu spolupráci s Johnny Deppem v popcornově vypadající western-komedii The Lone Ranger. Budeme zároveň doufat, že se brzy o slovo přihlásí také samotný pan Burton. Helmut Merschmann, autor Burtonovy biografie, o režisérovi prohlásil, že „jeho filmy jsou jakoby namalovány štětcem…“ Pokud je to pravda, pak bychom mohli říci, že zdrojem mnohosti těchto barev je právě široké spektrum ‚palety‘ Heleny Bonham Carter.

 

Charlie Brown

 

Související články:
Nebezpečně svůdná Andrea Kerestešová
Blankytné oči Cate Blanchett

1 komentář

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − nine =