Sérioví vrazi ve filmu: Upír z Düsseldorfu

Sérioví vrazi ve filmu: Upír z Düsseldorfu

„Ničeho nelituji. Jestli se za svoje činy stydím? Vzpomínat na všechny podrobnosti mých skutků není vůbec nepříjemné. Docela si to užívám.“

 Peter Kürten (26.5.1883 – 2.7.1931)

Přesně polovinu svého života prožil Peter Kürten ve vězení, avšak během té druhé stačil zničit až 79 lidských životů, ačkoliv u soudu prokázaných vražd bylo „pouze“ 11. Než Kürtena předvedli před gilotinu, která ukončila jeho politováníhodné putování po světě, stačil tento muž, známý jako „Düsseldorfský upír“, vyslovit své poslední přání slyšet šplouchnutí vlastní krve:

 „Řekněte mi, až bude má hlava useknuta, uslyším, alespoň na chvíli, zvuk mé vlastní krve, z pahýlu mého krku tryskající? To by bylo potěšení, všechny potěšení zakončující.“

 Jeho poslední přání krásně ilustruje smutnou pravdu, a to tu, že jeho pud sexuální a jeho fascinace pachem krve byly silnější než strach ze smrti. Stejně jako mnoho dalších sériových vrahů, dětství Petera Kürtena bylo krušné. Od mala byl svědkem domácího násilí páchaného věčně opilým otcem na jeho matce a sestrách, které pravidelně pohlavně zneužíval. V osmi letech se Kürten od potulného antouška naučil, jak masturbovat se psi, což ho velice zaujalo, stejně jako mučení těchto psů. Svoji první, a hned dvojnásobnou vraždu, spáchal Peter v devíti letech, kdy na vyjížďce se dvěma kamarády na voru po řece Rýn jednoho do vody hodil, a když se druhý pokusil kamaráda zachránit, přidržel oběma kleče na voru hlavy pod hladinou, až nebozí chlapci nepolykali už andělíčky. Případ byl vyřešen jako nešťastná náhoda, kdo by také podezříval tak malého chlapce.

Jak později Kürten vzpomínal, jednoho dne otec donutil jeho a ostatní sourozence, aby sledovali, jak znásilňuje jejich matku. Malému Peterovi se však toto představení nehnusilo, neměl strach, ale naopak se mu líbilo. Není tedy divu, že panictví ztratil se svojí vlastní sestrou poté, co se neúspěšně pokusil znásilnit jinou, právě tu, kterou znásilňoval otec. Do vězení se poprvé Kürten dostal za krádež, za tyto byl odsouzen opakovaně. Ve své trestné činnosti pak přitvrdil v roce 1913, kdy při loupeži v hostinci znásilnil, škrtil a následně ubodal nůžkami desetiletou dceru majitelů. Na místě sice zapomně kapesník s monogramem, ale k jeho štěstí šel do vězení strýček děvčete, také Peter, ale Klein.

Po výstupu z výkonu trestu v roce 1921 se zdálo, že se Kürten napravil. Oženil se, našel si seriózní zaměstnání, vstoupil do odborů a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měly hrůzy minulosti opět vynořit. Avšak myslet si toto by bylo příliš naivní. V únoru 1929 Kürten dozehrál svoji hru se smrtí znovu, s ještě větší intenzitou. Na rozjezd si za první oběť vybral padesátiletou ženu, kterou sice bodal nůžkami, ale vyrušen náhodným kolemjdoucím z místa činu utekl, oběť přežila, nebyla ale schopna bližšího popisu. Další obětí bylo desetileté děvčátko, které rovněž ubodal, pokusil se znásilnit a poté polil hořlavinou a spálil.

Düsseldorf přepadl strach, který živila, stejně jako dnes, média, vyžívající se v detailech útoků, ať už smyšlených nebo reálných. A Peter Kürten se nežinýroval. V noci chodil na dlouhé procházky po okrajových čtvrtích města, do polí, do lesů a napadal bez zjevného klíče každého, kdo mu přišel do cesty. 45 letý opilý mechanik, ubodán na lesní cestě. Dvě děvčátka (6 a 14 let), znásilněna, škrcena, hrdla nakonec podříznuta. Žena, kterou Kürten pozval na procházku, kde po odmítnutí pohlavního styku obdržela 14 ran nožem. Tento útok však přežila a policie jí chytře zaměstnala jako písařku, aby mohla v případě potřeby düsseldorfského upíra během rekognice usvědčit. A tak se i později stalo. Pětiletá holčička, ubodána a zanechána v kopřivách u továrny.

Kürten si nelámal hlavu se zametáním stop či s výběrem obětí. Byl jako zvíře, co v noci vyšlo na lov a vrhalo se na vše, co šlo zabít. Nosil u sebe kladivo a když viděl na odlehlejším místě samotného člověka, praštil ho do hlavy a utekl. Nebál se polapení, neměl strach o sebe. Jeho pudy ho zcela ovládaly.

Dne 14.5.1930 dorazila na düsseldorfské nádraží Marie Budlichová (původem z Čech). Její první dojem z tohoto německého města pokazil bezdomovec, který se ji jal ihned před nádražím obtěžovat. Obávajíc se již mezinárodně známého sériového vraha (vždyť i Lidové noviny tehdy vyslaly do Düsseldorfu svého speciálního zpravodaje), přijala s povděkem ochranu sympatického muže, který bezdomovce odehnal a nabídl Marii doprovod. Když po chvíli na odlehlém místě odmítla pohlavní styk, Kürten ji chvíli škrtil a ujistiv se, že je Marie ve městě nová a vůbec neví, kudy šli, ji pustil. Marie se o celou příhodu podělila místo s policií s kamarádkou. Ovšem na dopis uvedla špatnou adresu, a tak se dopis dostal do oddělení neodeslatených zásilek, kde si ho přečetl agilní poštovní oficír a uvědoměle celou věc předal policii.

Dne 24.5.1930 zavedla Marie Budlichová policii až ke Kürnetovi domů. Kürten ji totiž v onu noc, kdy ji zachránil od bezdomovce, přivedl domu, aby se občerstvila. A Marie měla paměť dobrou. V domě byla Kürtenova manželka, která při výslechu uvedla, že ji manžel o svých mimopracovních aktivitách informoval právě den před zatčením. Věděla celou dobu o tom, co její manžel dělá, či opravdu neměla o ničem tušení? Toto už těžko někdo zjistí.

Dokázat sérii vražd nepředstavovalo pro policii větší problém, i kdy se Kürten hlásil i k vraždám, které prokazatelně spáchat nemohl.

Totální účet: 11 dokonaných vražd, 15 vražd ve stádiu pokusu, více než 20 případů žhářství.

Reálný odhad: až 79 vražd v Düsseldorfu a okolí.

Zasloužená odměna: trest smrti gilotinou, trest vykonán dne 2. července 1931.

 

Filmové dokumenty a filmy natočené na motivy Petera Kürtena alias Upíra z Düsseldorfu:

 

Peter Kürten | SERIAL KILLER FILES:

 

Peter Kürten: Vampire of Düsseldorf | Killer Case File:

 

Volně (ale opravdu jen volně) zpracováno ve filmu Normal s Milanem Kňažkem a Dagmar Veškrnovou:

 

Le vampire de Düsseldorf (1965)

 

 

Včelař

Předchozí článekTrailer: Justice League – jeden z nejočekávanějších superhrdinských filmů roku se blíží
Následující článekRecenze: Ďábel je taky jenom člověk… Prodali byste mu duši?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 − 9 =