Sérioví vrazi ve filmu: Šílený řezník Ed Gein

„Nosil jste ty masky z lidské kůže, které jsme našli ve vašem domě“?

„Ne moc dlouho…měl jsem jiný věci na práci.“

 

Ed Gein (27.8.1906 – 26.7.1984), šílený řezník z Plainfieldu

 

Šerif se zástupcem dorazili na statek Eda Geina, když už byla tma. Gein jim tvrdil, že si zapomněl klíče, a nikdo se tak nemůže dostat do domu, policisté proto dveře vykopli. V domě nebyla zavedena elektřina, svítili si proto pouze přenosnými lampami.

Jaké detaily a náhody rozhodují o tom, že jeden zločin zůstane neobjasněn, zatímco z pachatele druhého se stane legenda? V tomto případě účtenka za nemrznoucí směs, kterou nechal Gein v železářství Bernice Wordenové v den, kdy beze stopy zmizela. Zástupce šerifa si vzpomněl, jak se Gein zmínil, že bude právě takovou směs kupovat.

Bylo 16. listopadu 1957 a šerifovi netrvalo dlouho Bernice Wordenovou v Geinové domě najít. Visela ze stropu, přivázána za nohy, které byly roztažené. Byla rozříznuta od pohlaví až po jícen a její tělo vrah vyvrhl jako vysokou. V domě byl neuvěřitelný nepořádek. Knihy, časopisy, smetí, vše poházené ve všech místnostech, k tomu nedýchatelný vzduch.  Šerifovi bylo jasné, že tělo Wordenové nebude posledním překvapením, které na ně na farmě čeká. Policie prohlídkou celé farmy následně odkryla hrůzná tajemství, která 7 mil od Plainfieldu ve státě Winconsinu Ed Gein uchovával.

Postupně byly v Geinově domě identifikovány následující výtvory a předměty:

 • celé lidské kosti a úlomky dalších
 • odpadkový koš vyrobený z lidské kůže
 • několik křesel potažených lidskou kůží
 • lebky jako ozdoby sloupků Geinovy postele
 • ženské lebky, některé s uřezanými temeny
 • misky vyrobené z lidských lebek
 • korzet vyrobený z ženského torza, které Gein stáhl z kůže od ramen k pasu
 • legíny vyrobené z lidské kůže na nohou
 • masky vyrobené z ženských obličejů
 • maska Mary Hoganové vyrobená z jejího obličeje nalezena v papírovém pytli
 • lebka Mary Hoganové uschovaná v krabici
 • hlava Bernice Wordenové v kuse uložená v jutovém pytli
 • srdce Bernice Wordenové v pytlíku, připravené ke zpracování u kamen
 • 9 vulv v krabici od bot
 • oblečení mladé dívky v 2 vulvy, pravděpodobně patřící dívkám okolo 15 let věku
 • pásek vyroben z ženských bradavek
 • 4 nosy
 • pár rtů připevněných na konci šňůrky, ovládající žaluzie
 • stínítko lampy, vyrobené z kůže na obličeji
 • ženské nehty

Ed Gein není „nejvýkonnějším“ sériovým vrahem, dokázaná mu byla pouze vražda Bernice Wordenové, kterou usmrtil výstřelem do obličeje v jejím železářství. Další jemu přisuzovaná vražda Mary Hoganové, kterou provedl 8. prosince 1954 v motorestu kousek od jeho farmy stejným způsobem jako vraždu Wordenové, mu nebyla prokázána. Gein popíral i nekrofilii s tím, že těla „moc smrděla“, nikdy se nepřiznal ani ke kanibalismu.

Je více než pravděpodobné, že Gein získával těla pro svoje umění vykrádáním hřbitovů. Ed Gein a jeho starší bratr Henry vyrůstali v péči otce George, alkoholika a matky Augustiny Wilhelminy, která byla zanícená náboženská fanatička. Luteránství pohlcovalo celý její život a ve stejném duchu vychovávala i chlapce. Ed sice chodil do školy, ale ihned po vyučování musel zpět na rodinnou farmu v Plainfieldu, kde pomáhal otci s bratrem. Volné chvíle trávil posloucháním kázání své matky, která chlapcům vštěpovala do hlavy pravdy o nemorálnosti světa, zla pocházejícího z alkoholu, a zejména utvrzování v myšlence, že všechny ženy jsou od přírody prostitutky a nástrojem samotného ďábla. Svá kázání doplňovala zejména velice popisnými pasážemi Bible, které se většinou týkaly smrti, vražd nebo božské odplaty. V roce 1940 otec George zemřel na následky nadužívání alkoholu. Henry se chtěl odstěhovat ke své přítelkyni, avšak měl obavy z až nezdravého vztahu Eda s jejich matkou. Henry neměl s matkou stejně blízký vztah a kdykoliv ji kritizoval, Ed reagoval podrážděně a cítil se raněn.

V roce 1944 při pálení trávy, které se vymklo kontrole, nahlásil Ed Gein, že se jeho bratr ztratil. Po nějaké době byl nalezen, ležící obličejem k zemi, s modřinami a oděrkami na hlavě. Případ byl ovšem uzavřen jako nešťastná náhoda s tím, že se Henry otrávil zplodinami z požáru. V současné době se nevylučuje možnost, že bratra Ed zavraždil, aby měl matku pouze pro sebe.

Ed Gein a jeho matka zůstali na farmě sami. Ed se o ni musel starat, protože po otcově smrti utrpěla mrtvici a nebyla soběstačná. Avšak 29. prosince 1945 Augustina Wilhelmina zemřela a Ed zůstal naprosto sám. Stáhl se do ústraní, zabednil vstupy do místností, které obývala jeho matka a žil pouze v malé místnosti vedle kuchyně a v kuchyni. Svůj čas začal, kromě práce, plnit hlavně četbou časopisů týkajících se náboženských kultů, četbou dobrodružných příběhů, zejména těch, které zahrnovaly kanibaly a nacisty. 

Při vyšetřování se Gein přiznal, že mezi lety 1947 – 1952 vykonal na 40 nočních návštěv tří místních hřbitovů. Při některých z nich si domů odnesl suvenýry, kterými si později „zdobil“ svoje obydlí. Přiznal se i k výrobě masek z lidské kůže, ve kterých v noci vybíhal do polí, kde v nich tancoval a zpíval.

Zásadní otázkou pro vyšetřovatele bylo, kolik pozůstatků nalezených na farmě patřilo vykopaným nebožtíkům, a kolik z nich Gein zabil. Ten se přiznal pouze k vraždě Hoganové a Wordenové. Vzhledem k tomu, že šerif Schley, který tělo Wordenové objevil, během výslechu Geina několikrát fyzicky napadl, bylo toto přiznání bráno jako vynucené. Dále uvedl, že neprodleně po smrti matky si začal vyrábět „ženský oblek“, aby se mohl stát svojí matkou, doslova vstoupit do její kůže.

Dne 21. listopadu 1957 byl Gein obviněn z vraždy prvního stupně, kdy uvedl, že se cítí nevinen z důvodu nepříčetnosti. Byl diagnostikován se schizofrenií, shledán nesvéprávným a poslán do Central State Hospital for the Criminally Insane (volně můžeme přeložit jako Ústřední státní nemocnice pro duševně choré zločince), nejpřísněji střeženého zařízení ve Waupunu ve Wisconsinu, později byl přeložen do Státní nemocnice v Mendotě, v Madisonu ve Wisconsinu. Zde také 26. července 1984 zemřel na selhání dýchací soustavy v důsledku rakoviny plic.

Farma Geinových v roce 1957 vyhořela a ruiny byly následně na náklady města zcela odstraněny. I tak zůstává toto místo cílem mnoha turistů, kteří chtějí alespoň na chvíli cítit atmosféru míst, kde Gein po nocích tancovával v polích v maskách z lidské kůže a kde si šil svoje zvrhlé ošacení. Pokud máte i vy cestu do Wisconsinu, zde je adresa tohoto nechvalně proslulého místa: N5691 2nd Ave, Plainfield, WI.

 

Ed Gein nebyl výjimečným sériovým vrahem co do počtu obětí, ale co do zvrhlosti v nakládání s těly. I proto se stal možná tou největší inspirací pro autory hororů v knižní či filmové podobě. Jeho příběhu si všiml např. spisovatel Robert Bloch, který v románu Psycho, později slavně zrežírovaném Alfredem Hitchcockem, uvedl na světlo světa postavu Normana Batese, který trpí schizofrenií a převléká se za svoji matku.

knihu Psycho můžete stáhnout zde:

https://www.dobre-knihy.cz/psycho-e-kniha-226838.html

více o filmu Psycho zde:

http://www.csfd.cz/film/4385-psycho/prehled/

originální trailer z roku 1960 s A. Hitchcockem v hlavní roli můžete shlédnou zde:

celý film v angličtině zde:

Dalším autorem, který se Edem Geinem inspiroval, byl režisér Tobe Hooper, který v roce 1974 změnil chápání horrorového filmu svým nízkorozpočtovým filmem Texaský masakr motorovou pilou (Texas Chainsaw Massacre), který se stal legendou ve svém žánru, mimojiné využitím Geinovy záliby v maskách z lidské kůže.

více o tomto filmu zde:

http://www.csfd.cz/film/4501-texasky-masakr-motorovou-pilou/prehled/

u originálního traileru se můžete bát zde:

Posledním filmem, který oproti dvě výše uvedeným použil možný Geinův kanibalismus, je Mlčení jehňátek (The silence of the lambs) z roku 1991 s Jodie Foster a Anthony Hopkinsem v hlavních rolích. Film byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy amerického spisovatele Thomase Harrise. Ten si sice za hlavní předlohu vzal jiného sériového vraha, zabijáka od Zelené řeky, ovšem i tak přiznával částečnou inspirací Geinem.

více o filmu zde:

http://www.csfd.cz/film/2356-mlceni-jehnatek/prehled/

trailer:

Životopisný film Zrůda Ed Gein může v angličtině zhlédnout online zde:

http://www.csfd.cz/film/71281-zruda-ed-gein/prehled/

Asi nejlepším dokumentem o Geinovi je dokument britské televize BBC z roku 2017, který si můžete (v angličtině) pustit zde:

 

 

Včelař

Předchozí článekBooktubeři: milovníci knih jsou i na YouTube
Následující článekPrvní teaser trailer na třetího Thora je na světě

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eight + 10 =