Sérioví vrazi ve filmu: Ed Gein se stal inspirací k postavám vrahů v Psychu, Mlčení jehňátek a Masakru motorovou pilou

Vykrádal hroby a strojil se do ženské kůže

edEdward Theodore Gein se narodil 27.srpna 1906 na farmě u Plainfieldu ve Wisconsinu. Vyrůstal s matkou, otcem a bratrem Henrym. Otec byl alkoholik a zemřel v roce 1940. Matka byla panovačná náboženská fanatička, která své syny přinutila zříct se žen. Bratr Henry zemřel v roce 1944 při požáru. Později se objevilo podezření, že ho zabil samotný Ed, aby se nemusel dělit o matku. Ta byla již těžce nemocná a zanedlouho zemřela.

Ed se přestal starat o farmu a raději četl. O nacistických koncentračních táborech, o sodomii, o bolesti. A hlavně o anatomii. Fascinovala ho ženská kostra a fantazíroval o sexu. Jednoho dne si přečetl o nedávném pohřbu staré dámy. Se svým přítelem Gusem (mentálně zaostalým tulákem, který později skončil v útulku) vykopal mrtvolu staré paní.

Následujících 10 let Ed vykrádal hroby. Bral si jak celá těla, tak jen kusy, které ho zajímaly. Mrtvoly stahoval z kůže, ze které si vyráběl obleky. Ustrojený v kožené „náprsence“ a do ženského skalpu i s kůží z obličeje, vycházel v noci ven a tancoval. Ženské genitálie, které získal z vyhrabaných mrtvol, si přivazoval přes své vlastní. Z kostí mrtvol si vyráběl hrubé nástroje a na sloupky své postele si připevnil lebky. Časem ho ale tyto praktiky přestaly vzrušovat. Postupně začal objevovat svou rostoucí touhu stát se ženou. Pomýšlel na operaci, kdy by si nechal změnit pohlaví. Něco takového však úroveň tehdejší medicíny nedovolovala. Své zvrhlé choutky už přestával kontrolovat. Když se Gus dostal do útulku, rozhodl se Ed, že si opatří čerstvé tělo.

První ženské oběti

edgeinvictimPrvní Edovou obětí byla Mary Hoganová. Byla to 51letá rozvedená žena, která vlastnila motorest nedaleko farmy. 8. prosince 1954 přišel do jejího podniku Ed Gein. Vytáhl revolver a zblízka jí prostřelil hlavu. Tělo naložil do své dodávky a odvezl na svou farmu.

Možná Ed zabil i někoho dalšího, každopádně dokázat mu lze až druhou vraždu, kterou spáchal 16. listopadu 1957.

Bernice Wordenová vedla železářství na Plainfieldské hlavní třídě. Gein ji opět zblízka zastřelil a odvezl dodávkou, patřící oběti. Syn Bernice Wordenové, který se vrátil z lovu, nahlásil zmizení své matky. Policie přišla na Eda vyloženě náhodou. V železářství našla stvrzenku na nemrznoucí směs do zámku. Zástupce šerifa si vzpomněl, že mu místní podivín Ed Gein řekl, že bude kupovat nemrznoucí směs. Gein se dále ptal mladého Wordena, zda půjde na lov. Šerif vyrazili na Geinovu farmu 7 mil od Plainfieldu, aby se ho zeptal na tyto zvláštní náhody.

Hrůzné nálezy v Geinově domě

Dům působil neudržovaným dojmem. Gein si prý zapomněl klíče a nemůže se dostat do domu. Šerif a jeho pomocníci vykopli dveře. Byla studená noc a na farmě nebyla elektřina, šerifovi lidé museli sehnat nějaké světlo. V domě objevili nahou mrtvolu ženy pověšenou za nohy na trámy, nohy rozražené do stran a s řeznou ranou sahající od pohlaví až k jícnu. Na těle chyběla hlava a pohlavní orgány. Tělo Bernice Wordenové bylo vyvrženo.

gein3V pokojích panoval strašný nepořádek. Rozházené knihy, časopisy a všemožné smetí. V domě bylo nedýchatelně. Další objevy byly rovněž hrůzné – dvě holení kosti, čtyři lidské nosy, miska vyrobená z poloviny lidské lebky, devět „masek smrti“ vyrobených z lidské kůže, deset ženských hlav, peněženka vyrobená z lidské kůže, obal na nůž vyrobený z lidské kůže, několik holínek z lidské kůže, visící lidské hlavy, stínidlo na lampu z lidské kůže, košile vyrobené z lidské kůže, dvě lebky na sloupcích Geinovy postele, pár lidských rtů visících na niti, Edův úplný ženský oblek zhotovený z lidské kůže, srdce Bernice Worden na pánvi na kamnech a lednička plná lidských orgánů. Vše bylo zhotoveno nejméně z 15 ženských těl.

Ed Gein byl shledán duševně nepříčetným. Vše vysvětloval svou nenávistí ke starším ženám, které byly podobné jeho matce. Přiznal se pouze k drancování hrobů. Vraždy, nekrofilii a sodomii odmítal. V roce 1957 byl umístěn ve Waupun State Hospital pro doživotně odsouzené zločince. Gein zemřel na rakovinu 26. července 1984, ve věku 78 let. Je pohřben v Plainfieldu. Geinova farma se stala turistickou atrakcí a věci z ní byly prodány v dražbě.V roce 1958 farma vyhořela.

V roce 1947 zmizela nedaleko Plainfieldu osmiletá holčička. O šest let později se ztratila patnáctiletá dívka. Není jasné, zda je Gein zabil.Přesto byly v Geinově obydlí nalezeny části těl, které nepatřily ani vykopaným tělům, ani dvěma starým ženám, které zastřelil.

Norman Bates z filmu Psycho

normanbatesPřípadu Eda Geina si všiml spisovatel Robert Bloch. V jeho románu Psycho vystupuje obtloustlý majitel motelu Norman Bates, který se převléká za svou matku a trpí schizofrenií. Román zpracoval v roce 1960 režisér Alfred Hitchcock ve svém filmovém hororu Psycho. Postava Normana Batese je zřetelně inspirovaná osobností a činy Eda Geina. Samotář žijící v domě na samotě. Patologická závislost a zároveň nenávist ke své despotické matce. Norman Bates se nedokázal vyrovnat se smrtí své matky, proto o ní i po smrti pečuje, jako by žila, obléká ji, hovoří s ní. Geinův život se zvrhl po smrti jeho matky. Začal s vykopáváním starších ženských těl, která mu připomínala jeho matku, a šil si obleky z jejich kůží.
Vraždění Batese s sebou neslo stejné motivy jako ty Geinovy. Jen Geinova osobnost nebyla ve skutečnosti tak zajímavá. Byl to primitivní psychopat a k umělecky ztvárněné kultivovanosti, šarmu a zjevné inteligenci Normana Batese měl opravdu daleko.

Leatherface z Texaského masakru motorovou pilou

texaský masakr motorovou pilouRežisér Tobe Hooper natočil v roce 1974 horor Texaský masakr motorovou pilou inspirovaný některými skutečnostmi z případu Eda Geina. Vypráví o skupince mladistvých, kteří se dostanou na opuštěnou farmu plnou znetvořených kanibalů. Do povědomí diváků se více vplížil stejnojmenný remake z roku 2003 režiséra Nispela. Efektně natočená vyvražďovačka s řadou šokujících a brutálních scén diváky hned na začátku přesvědčovala dokumentárními záběry ze sklepních prostor, že příběh vychází ze skutečné události. Ze skutečnosti však vychází jen některé praktiky hlavního záporáka filmu zvaného Leatherface podle našité kůži obětí na své tváři. Vyvrhávání lidských těl, uchovávání vnitřností, lebek, kostí a kůže obětí, z nichž si vyráběl předměty denní potřeby.
Žádnou skupinu mladistvých Gein nevyvraždil. V době jeho hrůzného působení se ztratila patnáctiletá holčička, jejíž tělo nebylo dodnes nalezeno. Ovšem s jednou dospívasjící dívkou by to nebyla pořádná vyvražďovací zábava. Pravdou je, že v Geinově bytě se našly části těl, které napatřily žádné z obětí ani vykopaným tělům.
Ve filmu Texaský masakr motorovou pilou se na hrůzných zločinech podílí celá zmutovaná rodina, dokonce spolupracuje i s policisty. Gein byl samotář, jenž neměl žádné přátele, natož rodinu. Motiv spiknutí celé vesnice uprostřed hustých lesů měl prohloubit pocit paranoie a utrpení zneužívané skupinky mladistvých.

Buffalo Bill z Mlčení jehňátek

buffalo-billSpisovatel Thomas Harris se inspiroval ženskými převleky Eda Geina při psaní postavy Buffalo Billa. Kniha Mlčení jehňátek se stala bestsellerem. Stejnojmenný film získal v roce 1992 pět Oscarů. Ve filmu vystupuje zcela fiktivní postava dnes už legendárního Hannibala Lectera, vysoce inteligentního a kultivovaného kanibala v podání Anthony Hopkinse. U žádného zaznamenaného sériového vraha se neobjevila kombinace tak protikladných vlastností, které by zločince stavěly zároveň do pozice hrdiny, jenž dokáže být čestný a projevovat určité city a všechny kolem ohromuje svou neskutečnou inteligencí. Skuteční zločinci prostě nejsou tak zajímaví, aby jejich vlastnosti tvůrci neměli nutkání hypertrofovat.
Hannibal Lecter ve filmu pomáhá agentce Starlingové dopadnout Buffalo Billa. Z případu Eda Geina byl využit motiv zločince, který si šije z kůže ženských obětí vlastní tělo, do kterého se chce transformovat. Buffalo Bill je typ zženštilého nešťastného transexuála, který bohužel nepřišel na to, že existují i jiné metody a techniky, jak tuto transformaci uskutečnit.

 

Kubin

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

7 + seventeen =