Scenárista Bohemian Rhapsody míří k soudu. Film s výdělkem 900 milionů je v červených číslech

Hudební biopic Bohemian Rhapsody z roku 2019 byl jedním z nejvýdělečnějších filmů v roce. V Česku se stal historicky nejvýdělečnějším filmem a globálně vydělal přes 900 milionů dolarů, s rozpočtem 52 milionů. Producenti ale scenáristovi Anthonymu McCartenovi řekli, že veleúspěšný hit je 51 milionů ve ztrátě. A autor tudíž nemá právo na podíl z výdělků. Scenárista nyní kvůli ušlým ziskům žaluje společnost GK Films, která autobiografické drama produkovala.

Snímek o legendární kapele Queen byl historicky nejúspěšnějším filmem v českých kinech, ale skvěle se mu dařilo i ve světě. Globálně vydělal přes 900 milionů dolarů při 52 milionovém rozpočtu. Scenáristovi filmu Anthonymu McCartenovi bylo řečeno, že na první pohled veleúspěšný hit byl 51 milionů dolarů ve ztrátě. Nemá tedy právo na žádný slíbený podíl ze zisku, protože prý žádný nebyl. McCarten teď kvůli údajně ušlým příjmům podal žalobu na produkční společnost GK Films.

Pokud se podíly ze zisků nevyplatí u nízkorozpočtového filmu, co vydělá skoro miliardu dolarů, nevyplatí se nikdy,“ stojí v žalobě. Jednak se tím naráží na konkrétní situaci scenáristy, podobné účetní taktiky jako GK Films jsou ale v Hollywoodu poměrně běžné. Studia používají různé triky na to, aby jejich filmy byly oficiálně dražší a méně úspěšné, než se zdá. Je to pro ně totiž byznysově výhodnější. McCartenovi prý navíc byla přislíbena část zisků výměnou za nižší honorář.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Podíl ze zisku na úkor honoráře, elitní autor

Scenárista McCarten v roce 2015 začal psát scénář. Dohodl se s producenty z GK Films, že dostane 5% ze 100% výdělků filmu. Na základě podpisu této smlouvy, se vzdal části honoráře a spoléhal, že dostane podíl ze zisku. Tento týden podal žalobu na ústavním soudu a domáhá se finančních kompenzací.

Během vývoje filmu Bohemian Rhapsody se do výroby přidal Disney, jenž koupil studio Fox, pod nímž původně snímek vznikal. GK Films se tudíž odvolává na smlouvy s Disneym, který podle vlastní administrativy smlouvou o podílu na ziscích nedisponuje.

Spisovatel, scenárista a dramatik Anthony McCarten je držitelem několika nominací na Oscara nebo divadelní cenu Tony. Specializuje se na autobiografická dramata o významných světových osobnostech a většina jeho filmů slaví globální megaúspěch. Patří mezi elitu světové scenáristiky a mezi nejvytíženější autory.

Je autorem scénářů k biopicu Teorie všeho o Stephenu Hawkinsovi, dusné autobiografie Nejtemnější hodina o Winstonu Churchillovi. Naposledy bylo od McCartena k vidění výborné drama Dva papežové na Netflixu a aktuálně píše a produkuje I Wanna Dance with Somebody, životopis Amy Whitehouse.

VIKTOR H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen + ten =