ŠARY VARY 2019: oficiální ozvěny 54. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Od pondělí 8. 7. do 14. 7. 2019 jsou v Praze, Brně a Plzni k vidění filmy z 54. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Šary Vary navíc odstartovali hned 3 filmy, které vešly do oficiální distribuce. Jedná se o snímky Bílý bílý den, Devadesátky a Diego Maradona.

Bílý bílý den
Zármutek ze ztráty milované ženy zahání Ingimundur prací na opuštěném domě. Vratce vybalancovaný život bývalého policisty se zachvěje poté, co při procházení její pozůstalosti zapochybuje, zda o své manželce věděl opravdu vše. Jako na okolní zvrásněnou krajinu ztěžka uléhá neprodyšná mlha, i na zemitého vdovce náhle padají stíny pochybností, jež živí jeho potlačený hněv. Hlynur Pálmason v novém filmu zkoumá podstatu lásky, která může být bezpodmínečná a oddaná, stejně jako se může stát obsesivní a paralyzující. Emocionální náboj hypnotického dramatu přitom podporuje jak výtvarná kamera Marie von Hausswolff, tak výkon Ingvara E. Sigurðssona v roli truchlícího vzdorného muže.
(zdroj: iffkv.com)

zdroj Film Servis Festival Karlovy Vary

Devadesátky
Je léto, rozpálené ulice Los Angeles si doslova říkají o dobrodružství a třináctiletý Stevie zoufale hledá kamarády, se kterými by mohl zabíjet čas. Když jednoho dne narazí na skupinku starších skejťáků, ihned zatouží být jedním z nich. Co víc by si mohlo dítě v devadesátkách přát, než hodit problémy za hlavu, bez rozmyslu se vrhnout do světa venku a ztratit pojem o čase? Debutující Jonah Hill, doposud známý jako respektovaný herec, nás v iniciačním příběhu o bezstarostnosti i rizikách příliš rychlého dospívání bere na nostalgický výlet do analogové doby, která díky užití 16mm materiálu a bohatému dobovému soundtracku znovu ožívá.
(zdroj: iffkv.com)

zdroj Film Servis Festival Karlovy Vary

Diego Maradona
Diego Maradona – dva v jednom: dobrácký kluk z chudého předměstí Buenos Aires a nezvladatelný divoch, který si neví rady s raketově rostoucím zájmem o svou osobu. Ten druhý se začal nápadně hlásit o slovo v roce 1984, kdy Maradona překvapivě přestupuje z Barcelony do Neapole. Italské divočině se totiž brání stěží, vždyť od pompézních večírků s krásnými ženami vede tak krátká cesta k drogovým eskapádám s mafií… Génius střihového dokumentu Asif Kapadia se po strhujícím Sennovi a posmutnělé Amy rozhodl natočit portrét kontroverzního Argentince, za jehož nesmírný talent si nechal fotbalový bůh bohatě zaplatit mimo hřiště.
(zdroj: iffkv.com)

zdroj Film Servis Festival Karlovy Vary

Parazit
Dalších více jak 20 filmů z MFFKV 2019 bude možné zhlédnout v rámci Šary Vary. Některé půjdou do produkce, většina nejspíš ne. Rád bych upozornil alespoň na jeden z nich. Jihokorejský Parazit vstoupí do oficiální distribuce až 12. 9. 2019, ale Šary Vary ho nabídnout už koncem tohoto týdne. Film Parazit jsem z pestré nabídky vybral proto, že se jedná o jeden z nejlepších snímků, které bylo možné na letošním festivalu v Karlových Varech spatřit. Vyhrál Zlatou palmu v Cannes a byl i jedním z nejdoporučovanějších filmů letošního 54. MFFKV. Čtyřčlenná rodina se snaží přežít v suterénním bytě. Skládáním krabic pro místní pizzerii si vydělá minimum a tak, když se naskytne synovi možnost získat práci učitele angličtiny mladé holky z bohaté rodiny, udělá vše proto, aby tam našel místo i pro svoji sestru a rodiče. Bláznivá komedie se postupně mění v krvavé drama, ale ani v nejvypjatějších momentech neztrácí vtip. O tom, kdo je ve skutečnosti oním parazitem se dají vést dlouhé polemiky, spojujícím prvkem je černý humor a překvapivé zvraty.

KOUKNI SE  Trailer: Christopher Nolan si zahrává s časem ve špionážním thrilleru Tenet
zdroj Film Servis Festival Karlovy Vary

Kdo nebyl na festivalu ve Varech má celý týden možnost v rámci Šary Vary navštívit kina v Praze, Brně a Plzni a nasát alespoň trochu atmosféry festivalu, který britský deník The Guardian letos zařadil mezi šest nejzajímavějších evropských filmových festivalů, společně s festivaly v Cannes, Benátkách a San Sebastiánu. Kdo byl ve Varech, může si alespoň nostalgicky festival připomenout a třeba stihnout to, co se ve Varech nestihlo.

Pavel Urík

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven + eight =