Recenze: Znám tě ze svých snů – jedno oko nezůstane suché

Elsa leží v nemocnici v kómatu již několik týdnů. Hory ji zradily a teď se zdá, že i všichni ostatní. Rodiče u za ní nechodí tak často, lékaři je pomalu připravují na fakt, že nezbývá žádná naděje a budou se muset rozhodnout o odpojení Elsy z přístrojů. Jediná konstanta, která ji připomíná, že kdysi někým byla, že kdysi něco cítila a něco z toho všeho v n přeci jen ještě je, jsou noční návštěvy uklízečky a přítomnost Thibaulta.

Znám tě ze svých snů

Thibault našel Elsu jen náhodou. Přivezl svou matku do nemocnice zraněným bratrem. Měl by ho navštívit také, ale nechce ho už nikdy vidět. Jeho bratr v opilosti zabil dvě čtrnáctileté dívky. Nevyzná se sám v sobě. Měl by ho litovat, ale nenávidí ho do morku kostí. Návštěvě se vyhne tak, že se schová v pokoji u Elsy.

Nic nevnímá. Nezná ji a ona jeho. Může jí říct všechno, ale taky si jen mlčky odpočinout. Začne ho zajímat. Jeho dívka v kómatu. Věnuje jí svou přítomnost a zvědavost a ona mu na oplátku dává klid v duši.

Kniha Znám tě ze svých snů není žádná náročná dramatická kláda, která by se zamýšlela nad zásadními otázkami bytí a nebytí. Je to čistě romantická a prvoplánová záležitost, která vám dá přesně to, co od ní čekáte. Nechtějte od ní nic víc, jen si jí užijte.

V jednotlivých kapitolách se poctivě střídají oba vypravěči v první osobě: Thibault a Elsa. On žije svůj život, do kterého se chtě nechtě vkrádá jeho mlčenlivá přítelkyně. Pomalu ale jistě zjišťuje, že u ní nachází to, co doposud nezažil s kým. Svou pasivní přítomností mu poskytuje nečekanou škálu citů, kterou od ní neočekává, ale překvapivě nachází v sobě. Ve svém poněkud prázdném a citově plochém životě.

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

Elsa má omezené možností vnímání, nevidí, necítí, jen slyší. Představuj si, jaký j svět kolem ní, co se kolem ní děje. A to vše v sevření bezmoci. Jak moc by chtěla cítit, poznat, moci zakřičet, že je to pořád ona, tak živá, jako jí znali dřív. Cituplná a toužící po všem, oč přišla.

I nepříliš vnímavému čtenáři je od začátku jasné, k čemu celý příběh směřuje. Jistá prvoplánovost a předvídatelnost není na škodu. Jak jsem již předznamenala, nejde o žádný náročný román. Klade si za cl rozechvět vám srdce, nechat vás chvíli snít a držet oba hrdiny za ruku na jejich poněkud strastiplné cestě. No a co, že víte předem, jak to celé skončí. Přejete jim to.

Oba hrdinové jsou nad míru sympatičtí. Víte, že to budou mít v životě ještě hodně těžké, tak proč jim nedopřát trochu té selanky a románové lásky. Po tom přeci všichni toužíme.

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-znam-te-ze-svych-snu-jedno-oko-nezustane-sucheOkouzlující postavy, originální zápletka a příjemný svěží styl. U debutového románu Clélie Avitové budete fandit životu a lásce a hltat každou stranu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × two =