Recenze: Zbrusu nový zákon – Bůh existuje a je tyran

Bůh existuje. Bydlí v Bruselu, tyranizuje svoji rodinu a baví se vymýšlením zákonů schválností pro lidi. Zbytek času kouká na hokej a nadává na oblíbený sport své ženy baseball. Komedie belgického tvůrce Jaco van Dormaela zaujala divákyuž na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy vary a širší publikum může u nás oslovit od 24. prosince letošního roku, kdy bude mít v tuzemských kinech premiéru.

Hlavní postavou příběhu je boží dcera Éa. Obléká se po vzoru Emo a po jednom z mnoha nedorozumění se svým otcem, tedy Bohem, se rozhodne utéci z domova stejně jako kdysi její bratr – ano, Ježíš, řečený „Káčko.“ Svého otce se ale rozhodne na rozloučenou pořádně vytrestat. Pomocí esemesek rozešle všem lidem na světě data s jejich úmrtí a Boha tím připraví o jeho přirozenou autoritu. Na Zemi hrozí vypuknutí chaosu a ztráta víry. Éa si náhodně vybere bůh je tyranšest lidí, kteří se mají stát novými apoštoly. Mezi nimi jsou i nájemný vrah či sexuální maniak. Seznamuje se s jejich osudy a za pomoci bezdomovce z nich tvoří zbrusu nový zákon. Bohovi nezbývá, než se zvednout od televize a vydat se na Zemi najít svoji dcerou a napravit vše, co spáchala.

Putování desetileté Éy, která odmítá dál snášet útlaky svého tyranského otce a rozhodla se po vzoru staršího bratra sepsat zbrusu nový zákon, svojí melancholičností připomíná Amélii z Montmartru. Má podobně jemný humor, který se střídá s dojemnými obrazy, ale ani na chvíli nezapomíná, že je především komedií. Humor je to hlavního od prvního momentu filmu až po konec závěrečných titulků. A stejně jako již ve zmiňované Amélie, nedochází ve Zbrusu novém zákoně nápady, které diváka baví po celou dobu. Přesto o trochu kratší stopáž by filmu prospěla.

KOUKNI SE  Recenze: Rozparovač traumatizoval celou Anglii

Úvod filmu je stručný a zábavný. Od chvíle, kdy se holčička rozhodla najít šest nových apoštolů, se střídá jedna humorná scéna za druhou. Jenže, s přibývajícími apoštoly začíná patrné, že úvodní tempo není možné udržet a šestbůh existuje apoštolů je na hranici, aby film nesklouzl do uzívané podívané, kdy bude divák vděčný za závěrečné titulky. O jednoho apoštola míň a bylo by to akorát.

Ale i tak jde o jednu z nejpovedenějších komedií za poslední roky. Jeden z mála filmů jenž dokazuje, že humor nemusí být ani vulgární ani agresivní a přesto se může týkat témat jako je lidská sexualita či zmrzačení části těla. Navíc je-li prezentován takovými herci jako Benoit Poelvoorde, Yolande Moreau, Catherine Deneuvenebo François Damiens, kteří si nepotřebuji vytírat zadek holou rukou (Jim Carrey v Návratu blbýho a blbějšího), zvracet a prdět (Jim Carrey v Blbýa Blbější) ani se pitvořit (Jim Carrey kdekoliv), je Zbrusu nový zákon skoro úkazem v současné filmové produkci.

Pavel Urík

Zbrusu Nový zákon
Letout nouveau testament
Komedie
Lucembursko / Francie / Belgie, 2015, 115 min
Režie: Jaco van Dormael
Hrají: Pili Groyne, BenoîtPoelvoorde, Catherine Deneuve, FrançoisDamiens, YolandeMoreau, Laura Verlinden, SergeLarivière, Didier De Neck, Marco Lorenzini, Romain Gelin

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekFantastická zvířata a kde je najít: Pottermánie pokračuje!
Následující článekRECENZE: Inovátoři – ze sálů do kapsy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fourteen + 15 =